Menü
https://leadergamer.com.tr/steam-spy-raporlari-2016/
Microsoft , Popüler 7 Ocak 2017 18:16

Microsoft istatistikleri ile 2016

Bakalım 2016 senesi Microsoft için nasıl geçmiş?


2016 senesini sonunda gerimizde bıraktık ve yepyeni bir seneye merhaba dedik. Daha önce Sony ve Steam cephelerinden gelen istatistikler sayesinde, onların 2016 senesini özetleyebilmiştik. Geçtiğimiz günlerde ise benzer istatistikleri Microsoft yayımladı ve bu firmanın, nasıl bir sene geçirdiği sonunda anlayabildik. Detaylı raporumuza geçmeden önce, Microsoft’un bu seneki en büyük başarısını bir söyleyelim. Raporlara göre, Kasım 2016 civarında Xbox Live, tüm zamanların etkileşim rekorunu kırdı. Bahsettiğimiz tarih civarında neredeyse 4 milyar etkileşim alan bu sistem, 2016 senesini kapatırken, bir önceki seneye göre de %23 değerinde bir büyüme gösterdi.

Microsoft

İlk raporlara göre Xbox oyuncuları, 2016 senesi boyunca 400 yeni oyunun tadına bakma fırsatı buldu. Forza Horizon 3 ve Gears of War 4 gibi başarılı yapıtlar sunan firma, bu oyunlar ile oyuncuları bayağı bir mutlu etti. Oyuncuları mutlu eden bu oyunlardan olan Forza Horizon 3, 2016 senesinin en yüksek puanlı yarış oyunu olmayı başarırken, yine aynı sene boyunca en çok satan yarış oyunu oldu. Genel olarak Forza serisi ise Xbox One ve Windows 10 üzerinde 14 milyondan fazla oyuncuya sahip. Raporların devamına göre Gears of War 4 oyunu da oldukça güzel bir sene geçirmiş. Öyle ki, bu oyunun çoklu oyuncu ve eşli oyuncu modları, Xbox Live üzerinde 23 milyon etkileşim aldı ve Gears eSports Pro Circuit ise 1 milyon dolarlık ödül havuzu ile oldukça başarılı bir sene geçirdi.

Microsoft, geride bıraktığımız senede Xbox Play Anywhere programını yayımladı ve bu sayede Windows 10 oyuncuları da Xbox One oyunlarının tadına bakabildi. Bu oyunlara örnek vermek gerekirse, Gears of War 4, Forza Horizon 3, ReCore, Killer Instinct: Definitive Edition, Everspace ve Astroneer oyunlarını söyleyebiliriz. Kullanıcılar, bu oyunlarda, hem PC, hem de Xbox One platformları üzerinde aynı ilerlemeye sahip oldular. Yani aynı oyunu, aynı şekilde, iki farklı platformdan oynatabildi Microsoft. Xbox One Backward Compatibility ise başka bir programdı başarılı olan. Raporlara göre Xbox One oyuncuları, 2016 boyunca ortalama 265 milyon saat boyunca Red Dead Redemption, Call of Duty 2, Call of Duty 3, Call of Duty: Black Ops, Call of Duty: World at War, Mass Effect 2, Mass Effect 3, The Elder Scrolls IV: Oblivion ve Skate 3 gibi başarılı Xbox 360 oyunlarını oynadı.

minecraftedu

Minecraft: Education Edition ise başka bir başarılı Microsoft yapıtı oldu 2016 senesinde. Raporlara göre Minecraft: Education Edition, Gear VR, Oculus Rift ve Apple TV gibi platformlara çıktı ve bu platformlarda oldukça güzel başarılara sahip oldu. Ayrıca oyun, 2 düzineden fazla güncelleme ile 150’den fazla yeni özelliğe ulaştı geçtiğimiz senede. Tabii sadece Minecraft değil, Windows da büyüdü geçen sene. Microsoft raporlarına göre oyuncular Windows 10 yüklü cihazlarından, sadece Kasım 2016 tarihinde 2 buçuk milyar saatlik oyun süresine sahip oldu. Şirketin bu yapısı da, 2015 senesine göre %125 oranında büyüdü.

Xbox Live platformu, 2016 senesindeki IHS Markit raporlarına göre hem Birleşik Devlet’te, hem de İngiltere’de, en hızlı ve en düzgün oyun platformu oldu. Ayrıca Xbox One ve Xbox 360 platformuna getirilen sistem güncellemeleri ile, 2013 tarihinden bu güne kadar sistemlere 200’den fazla özellik eklendi. Bu özelliklere örnek olarak Clubs, Looking for Group (LFG), Cortana ve Background Music özelliklerini verebiliriz. Tüm bunlar bir yana, Xbox oyuncuları 2016 senesinde 2 buçuk milyon civarında özelleştirilebilir Xbox kontrolcüsü yaptı. Xbox Design Lab aracılığı ile yapılan bu kontrolcülerden kaç tanesi alındı, bilinmiyor.

maxresdefault-1

Microsoft son olarak Xbox One S konsolundan da bahsetti. 4K Blu-Ray ve HDR gibi güzel destekler ile piyasaya sürülen bu konsol, Gears of War 4, Forza Horizon 3, NBA 2K17, Deus Ex: Mankind Divided, Final Fantasy XV, The Elder Scrolls Online ve World of Tanks gibi oyunlarda kendisini oldukça güzel gösterdi. Ayrıca tatil döneminde Xbox One S, birçok markette en çok satan konsol da olmayı başardı. Yani efendim, 2016 bayağı güzel geçmiş Microsoft için.

Kaan GEZER Editör