Microsoft, Halo Wars 2’ye oyun içi sohbette çığır açacak özellik getirdi

Microsoft, Halo Wars 2’ye oyun içi sohbette çığır açacak özellik getirdi

Başarılı olursa eğer, birçok rahatsız eden oyuncuya engel olunabilir.

Microsoft, Xbox One ve PC platformlarında bir yeniliğe gidiyor. Adına, “Game Chat Transcription” dedikleri yeni özellik ile, oyundaki konuşmalarınızı yazıya ve tam tersini yapmak gibi bir amaçları var. Şu anda test aşamasında sayılabilecek yepyeni özelliğin desteklediği ilk oyun, Halo Wars 2. Sistem, her oyuncu tarafından dile getirilen cümleleri ya yazıya döküyor, ya da sizin için yazıya dökülmüş olan konuşmayı okuyor. Bu özelliği kullanmak ise sadece bir seçenek, zorunlu değilsiniz. Zaten özellikle bizim dilimizde bölgesel olarak değişiklik gösteren telaffuzları, henüz yeni çıkmış bir sistemin, hatta geliştirilmiş dahi olsa bile anlayıp yazıya dökmesini beklemek biraz hayalperestliğe kaçar gibi görünüyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

xbox one halo wars 2 microsoft

Halo Wars 2 ile başlatılan bu özelliğin duyurusu, Microsoft’un resmi sitesinden detaylı olarak incelenmeye müsait, fakat biraz İngilizce gerektiriyor. Bu sebeple, biz sizin için bu özelliği Halo Wars 2’de nasıl açıp deneyebileceğiniz gibi verilmiş olan temel bilgilerden kısaca bahsedelim. İlk olarak eğer oyun diliniz İngilizce ise Settings, All settings, Ease of Access ve son olarak Game Chat Transcription’a gelin. Eğer diğer oyuncuların konuşmalarını metne çevirmek isterseniz, Speech-to-text seçeneğini seçin. Eğer yazılı olan metnin sizin için seslendirilmesini isterseniz de Text-to-speech seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Diğer oyuncuların sizin sesiniz olarak duymasını istediğiniz sesi de, Text-to-speech ses menüsünden kullanıma müsait olanlar arasından herhangi birini seçebilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Bu sistem aslında eğer başarılı olursa bütün oyuncular açısından çok faydalı bir özellik olacaktır. En büyük sebeplerden biri olarak, oyunu oynarken dikkatimizin dağılmamasını gösterebiliriz. Ayrıca, muhtemelen bu sistem sayesinde, bu özelliği hor kullanacak olan troll diye tabir edilen rahatsız edici oyuncuların da size sorun çıkarmasını engelleyecektir. Çünkü, konuşma penceresinde zaten yazıya dökülüyor, geri kalan tek şey, bu özelliği hor kullanıp rahatsız eden kişileri yakalamak oluyor.

Eğer olur da yeni gelen sistemi denemek isterseniz, standart olarak bu ayarlar açık değil, tek tek elle ayarlamanız ve açmanız gerekli maalesef. Bunu da zaten biraz evvel anlattık. Oyuna getirilen yeni özelliğin sadece Halo Wars 2’ye özel olduğunu, herhangi başka bir oyunda daha bulunmadığına da değinmeden geçmek olmaz. Zira, zaten sistem henüz test aşamasında gibi bir şey, durum böyle olunca da henüz diğer oyunlarda görmeyi beklemek olmaz. Umarız ki Microsoft bu denemesinde başarılı olur ve sistem yaygınlaşır. Bu sayede insanlar oyunlarını çok daha rahat oynayabilecektir. Eğer olur da Microsoft tarafından yayımlanan makaleyi uzun uzun incelemek isterseniz, buraya tıklamanız yeterli.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.