avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 06.04.2018

Microsoft cephesinin E3 2018 sırasında bir gövde gösterisi yapılacağı söyleniyordu ama son gelen duyumlara göre bu gövde gösterisinin boyutları hayli büyük olacak gibi görünüyor. Söylentiye göre çıkışı merakla beklenen ve bir kısmının geliştirildiği henüz açıklanmayan video oyunlarının reklam haklarını Microsoft aldı. Resmileşen bir bilginin olmadığını hatırlatalım ama kaynak da bir hayli sağlam. Xbox One X çıkışı öncesi haberlerin ilk geldiği kaynağın Rectify Gaming olduğunu hatırlatalım. Bu kaynak; Borderlands 3, Cyberpunk 2077, Battlefield V ve pek çok heyecan veren oyunun Microsoft bünyesinde reklam kampanyaları yapacağını açıkladı.

Microsoft, Cyberpunk 2077, Borderlands 3 oyunlarının reklam haklarını almış olabilir

Kafaların karışmaması için şöyle bir not düşelim. Söylenti doğrultusundaki anlaşmaların gerçekleşmesi, bu oyunların Xbox One için birinci parti oyunlar olacağı anlamına gelmiyor. Bir başka deyişle; bu saydığımız ve sayacağımız oyunlar, yalnızca Xbox One platformu için çıkışını gerçekleştirmeyecek. Yalnızca reklam hakları, Microsoft şirketinde bulunacak. Toparlarsak, yaklaşmakta olan E3 2018 kapsamındaki Microsoft konferansında, muhtemelen bu oyunların videolarını ve bazılarının da duyurularını görebilme imkanına sahip olabileceğiz.

Listede belirtilen video oyunlarının arasında, bir hayli ilginç ve heyecan verici markaların bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Keşke sürpriz olarak kalsa ve görüldüğünde herkes şok olsaydı ama illa ki bir yerden söylentiler çıkıyor. Eğer bu video oyunları, gerçekten Microsoft etkinliklerinde tanıtılacaksa, büyük ihtimalle E3 2018’in en çok ses getiren konferansı Microsoft’unki olacaktır. Bu listeye, Xbox One için geliştirilen birinci parti oyunların da ekleneceğini varsayarsak, teknoloji devinin, muhteşem bir E3 2018 yaşayacakları sözünün gerçekleşme ihtimalinin arttığını söyleyebiliriz.

Listedeye göre Microsoft, Borderlands 3, Cyberpunk 2077 yanı sıra sürprizlere de imza atabilir.

Söylentideki video oyunlarına geçersek, belirttiğimiz üzere bazıları zaten duyurusu yapılan ve beklenen video oyunları. Bunların arasında Shadow of the Tomb Raider, Metro Exodus, Madden NFL 19 ve Anthem bulunuyor. EA bünyesindeki oyunların hem EA Play 2018 etkinliklerinde hem de E3 2018 sırasındaki Microsoft konferansında video bazında gösterimi zaten şaşırtıcı bir durum değil. Listeyi incelediğimizde Cyberpunk 2077 ismini de görüyoruz. CD Projekt Red ekibinin E3 2018’e katılacağı biliniyordu. Cyberpunk 2077 için hazırladıkları videoyu Microsoft etkinliklerinde göstermeleri daha çok ses getirecek, daha çok izleyici tarafından görülecektir.

Bir de şimdiye kadar resmi duyuruları yapılmayan bazı video oyunlarını listede görüyoruz ki gerçekten bunların duyurusunun yapılması, Microsoft’u, E3 2018 bünyesinde, ilgi bazında birkaç adım ileriye taşıyabilir. Bu video oyunları ise çıkacağı bilinen fakat hakkında birkaç görsel dışında bilgi edinilmeyen Borferlands 3, yine uzun süredir sesi soluğu çıkmayan Ubisoft bünyesindeki Splinter Cell ve duyurusuyla muhtemelen yeri yerinden oynatacak olan The Elder Scrolls VI olacak. Son saydığımız ve patlama yapacağını tahmin ettiğimiz oyunlardan The Elder Scrolls VI, Bethesda, Splinter Cell ise belirttiğimiz üzere Ubisoft bünyesindeki markalar. Bu şirketlerin E3 2018 sırasında ayrıca sunumları olacağını unutmamak gerekiyor ama ilk tanıtım hakkının Microsoft’a verilmesi olasılığı da muhtemel.

Tüm söylentiler yalanlandı. 

Rectify Gaming tarafından ortaya atılan bu özel bilgiler, bu sabah bir IGN çalışanı tarafından yalanlandı. Ryan McCaffrey, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada tüm bunların sadece birer sahte söylenti olduğunu, doğruluk payının bulunmadığını belirtti. Buna karşılık, bizler bu yayımlanan bilgilerin tamamının sahte olduğunu düşünmüyoruz çünkü Battlefield V ve Anthem gibi oyunların Microsoft cephesinde olduğunu halihazırda biliyoruz. Cyberpunk 2077 ve Borferlands 3 gibi yapıtların da bu sene gösterileceğini tahmin ediyoruz. Bu yüzden, ortaya atılan bu bilgilerin en azından yarısı doğru olabilir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.