Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 05.04.2018

Geçtiğimiz günlerde ortaya ilginç bir söylenti çıktı. Bu söylentilerde özetle, PlayStation 5 konsolunun bu sene veya 2019 senesinin başında piyasaya sürüleceğinden bahsediliyordu. Bu söylentileri detaylı olarak haberimizin sonunda sizlere sunacağız ama onlardan önce, Michael Pachter isimli ünlü analist, bu söylentileri yorumladı. Michael Pachter isimli analistin söylediğine göre Sony ekibinin PlayStation 5 konsolunu 2018 senesinde piyasaya sürmesi neredeyse imkansız. Michael Pachter, PlayStation 4 satışlarının tatmin edici olduğunu, Sony ekibinin yeni nesil konsolunun %25 ihtimalle 2019 senesinde, %75 ihtimalle de 2020 senesinde piyasaya çıkacağını söyledi.

Michael Pachter, PlayStation 5 konsolunun bu sene çıkacağı hakkındaki söylentileri yorumladı

Haberimizin başında bahsetmiş olduğumuz bu söylenti, ilk olarak Charlie Demerjian tarafından ortaya atılmıştı. Charlie Demerjian, PlayStation 5 sisteminin donanımı hakkında bilgilere sahip olduğunu iddia etmişti. Charlie Demerjian tarafından verilen bilgilere göre, bu konsol içerisinde bir APU bulunacak. Bu APU da 8 çekirdekli bir Zen işlemciden ve Navi temelli bir ekran kartından oluşacak. Yani Sony, konsol donanımı konusunda AMD ile çalışmaya devam edecek. Ayrıca AMD daha önceden Navi temelli ürünlerinin yeni nesil olduğunu da belirtmişti. Buradaki yeni nesil, yeni nesil konsolları işaret ediyor olabilir. Tüm bu donanım bilgileri bir yana, Charlie Demerjian tarafından verilen bilgilere göre Sony ekibi, konsolunun donanımını VR teknolojisine göre de optimize ediyor. Bu da demek oluyor ki, PlayStation 5 konsolu ile PlayStation VR teknolojisini görmeye devam edeceğiz.

PlayStation 5 donanımı ve çıkış tarihi hakkında neler düşünüyoruz?

Bize soracak olursanız konsolun donanımı, söylentilerde bahsedildiği gibi olabilir. Yani konsolun içerisinde Zen ve Navi ögeleri ile oluşturulmuş bir APU bulunabilir. Ayrıca optimizasyon yönünden Sony cephesinin sanal gerçekçiliğe önem vermesi de gayet mantıklı görünüyor. Tüm bunlara katılsak da, ne yazık ki konsolun 2018 veya 2019 senesinde piyasaya sürüleceğini düşünmüyoruz. Öncelikle, eğer yeni nesil konsol 2018 senesinde çıkışını gerçekleştirirse, PlayStation 4 Pro kullanıcıları mutlaka sinirlenecektir Sony cephesine karşı. Fakat yeni nesil konsolun çıkış tarihi 2019 veya 2020 olursa, ortada bir problem olmayacaktır bizce. Yine de, The Last of Us Part II ve Death Stranding isimli oyunların tam potansiyeli ile PlayStation 4 üzerinde satabilmesi için, bizce yeni nesil konsol en erken 2020 senesinde piyasaya sürülmeli.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.