Metro: Last Light İnceleme

Metro: Last Light İnceleme

Bu denli derin bir karanlıktan, fenerden daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

THQ firmasının batmasıyla, Metro 2033 sonrası çıkacak oyun için tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Önemli ölçüde bitirilen oyun için, devreye Deep Silver girdi ve yayın haklarını aldığını açıkladı. Merak edilen konu ise; Metro 2033 romanı gibi, ikinci oyun da romana sadık kalıp oyuncuyla buluşacak mıydı? Bu noktada yapımcıların açıkladığı; devam oyunu için yepyeni bir senaryo geleceğiydi. Yani romandan direk uyarlama olmayacaktı. Buna sebep de; roman hikâyesinin oyun için uygun olmadığıydı. Bu yüzden oyun, Metro  Last Light ismiyle piyasaya çıktı.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

metro-last-light1Seriyi okumayan ve oyunuyla tanışmamış olanlar için kısa bir hatırlatma yapalım. Metro 2033 Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin, Rusya’da 2005 yılında basılan ilk romanı. Roman başarıya ulaşınca, 4A Games tarafından romanla aynı adı taşıyan oyunu yapıldı.

Roman senaryosu tercih edilmeyince hikâye kısmen farklı bir boyutta devam ediyor. İlk oyunu oynayanlar oyunun farklı senaryolarla bittiğini hatırlayacaklardır. Oyunun kahramanı Arytom, Dark Ones adlı bir ırkı yok etmek için uğraşıyordu. Metro 2034 buradan devam ediyor ve Arytom bu türün yaşayan bir üyesini bulmak için görevlendiriliyor. Görevi başardığı sırada bir grup insan kendisini bayıltıyor. Olay daha sonra, işin içinden çıkılması güç bir siyasi etrika ve ihanet tablolarına dönüşüyor. Metroda çeşitli komünist grupların yanında Reich adı verilen Nazi grubu da mevcut. Yıl 2034 olmasına rağmen hala kafatası ölçmeye ve Nazi ideallerini yaymaya uğraşıyorlar.  Hayat sadece insanlar için metroda devam ediyor.  Yeryüzüne çıkmak zorunda kaldığınız zaman, mutlaka gaz maskesi takmak zorundasınız. Burada en önemli sıkıntı, maskelerin belli sürelerle filtrelerinin değiştirilecek olası. Eğer yeryüzünde iseniz ve yeterli filtre bulamamışsanız işiniz oldukça güçleşiyor. Yolunuzu bulmanız için oyun size gerekli kolaylığı sağlamıyor. İçgüdülerinize güvenip ilerleyeceksiniz. M tuşuna basıp o anki göreve bakabilirsiniz. Kurşun şeklindeki çakmak ise işe pek yaramıyor, aydınlatma ve metroda ki örümcek ağlarını yakabiliyorsunuz. Aydınlatma demişken F tuşu ile fenerinizi kullanacaksınız.  Bu aynı zamanda bazı mutantlar için avantaj olacak. Çünkü bazı türler ışıktan hiç hoşlanmıyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.