Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 04.02.2019

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde 4A Games ekibinden bir geliştirici tarafından yapılan bir açıklama biz oyuncuları bir hayli tetiklemişti. 4A Games ve Deep Silver ekiplerinin oyunu Steam üzerinden Epic'in mağazasına taşıması ve 1 yıl boyunca sadece orada satılacak olması, birçok oyuncu tarafından tepki görmüştü. Oyuncular arasından da birçok kişi oyunu boykot etme kararı almıştı. Sonuçta Steam üzerinde 50-100 oyunu olan bir kişi bile o arşivini öylece bırakıp gitmek istemez. Bu durumun da Metro Exodus PC platformu satışlarını bir hayli etkileyeceği kesin. Durum böyle olunca da, 4A Games ekibindeki bu geliştirici, eğer oyun PC platformunda yeteri kadar satmazsa bir sonraki Metro oyununun PC için gelmeyeceğini söylemişti. Onların açısından haklı gibi görünse de, kendi kararları ile bu satışlar düşüyor, oyuncular ile ilgili bir sorun değil bu pek. Şimdi de, 4A Games ve Deep Silver'dan bu tehditkar açıklamalar konusunda bir açıklama geldi.

Metro Exodus için yapılan tehditkar açıklamalar konusunda açıklamalar yapıldı

Yapılan açıklamada, "Metro Exodus'u Steam'den Epic Games mağazasına alma kararı yalnızca Koch Media ve Deep Silver tarafından verilmiştir." denildi giriş olarak. Ardından, "Son zamanlarda 4A Games geliştirici ekibinden birinin yaptığı yorumlar, Deep Silver ve 4A Games'in serinin geleceğine bakış açısını yansıtmıyor. O yorumlar, önceden çok iyi yorumlar almakta olan ama elinde olmayan iş anlaşmaları sebebiyle durumların tam tersine dönmüş olduğunu gören hırslı bir kişinin acısını ve hayal kırıklığını yansıtıyor. Saygı çerçevesi içerisinde, bu karar ile ilgili bütün geri bildirimlerin 4A Games geliştiricilerine değil, Deep Silver ve Koch Media'ya yöneltilmesini rica ediyoruz." şeklinde devam ettiler.

Metro Exodus için yapılan açıklama, "Metro serisinin gelecek oyunlarının çıkış stratejileri, Deep Silver ve Koch Media'nın ellerinde. Epic Games ile partnerlik kararımızın sebebi, serinin ve 4A Games'deki geliştirici partnerimizin geleceğine yatırımdı. Biz, seriyi devam ettirme konusunda niyetliyiz ve bir PC sürümü, her zaman planlarımızın merkezinde olacak." şeklinde son buldu. Her ne kadar öfkemize biraz da olsa su serpmeyi başarmış olsa da, laf ağızdan bir kere çıktı artık. Fikrimizi soracak olursanız, bu geri adımın sebebi, topluluk tarafından görmüş oldukları tepkiden kaynaklanıyor. Bakalım, bu geri adımın ardından neler gelecek?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.