Metro Exodus oyunundaki ahlak sistemi, oyunun sonunu etkileyecek

Metro Exodus oyunundaki ahlak sistemi, oyunun sonunu etkileyecek

Oyunda, gereksiz yere kimseyi incitmemek fayda getirecek.

Dünya üzerinde yapılan iyilik ve kötülükler, kimi zaman karşılığını bulamayabiliyor. İnsanın, iyiliklerden ziyade, yaptığı kötülüklerin yanına kar kalması hoş bir durum değil. Temel mekaniğin öldürmek olduğu bir oyunda, ahlak sisteminin uygulanması da bir hayli zor olacaktır ama geliştiriciler öyle olmasını istiyorlar. Metro Exodus geliştiricileri tarafından, yaptığımız iyilik ve kötülüklerin karşılıklarını, bir şekilde göreceğimiz söyleniyor.

Metro Exodus oyunundaki ahlak sistemi, oyunun sonunu etkileyecek

Bazı basın temsilcilerine gösterilen Metro Exodus oynanış demosunda bir nokta özellikle ilgi çekiyordu. Oynanış esnasında seçim şansı sunulan kısımlardaki ahlaki tercihler, oyunun ilerleyen kısımlarına etki ediyordu. Şöyle ki; Demonun bir noktasında ana karakter Artyom, tarikatçılarla dolu bir katedrale baskın yaptı. Katedral ele geçirildikten sonra Artyom, içerideki tarikatçıları öldürmek yerine onları gardiyanlara teslim etti. Aynı demonun devamında bu kez haydutların elinden tarikatçılar kurtarıldı. Kurtarılan bir tarikat mensubu ise şükran borcunu farklı bir yolla ödedi. Bu kişi ana karaktere, önemli bir silahın gizli olduğu harita noktasını gösterdi.

Oyundaki ahlak sisteminin kısa sürede karşılık bulduğunu gören oyun basını mensupları, oyunun geliştiricilerine sorular yönelttiler. Bu sorulardan bir tanesi de ahlak sisteminin oyunun sonuna etki edip etmeyeceğiydi. Soruyu açık bir dille yanıtlamaktan çekinen Metro Exodus geliştiricilerinden Andriy Prokhorov, oyunda hak ettiklerinizi alacaksınız, şeklinde üstü kapalı bir cevap verdi. Daha önce de geliştiriciler tarafından yapılan açıklamalara göre verdiğimiz kararlarımızın, oyunun tümüne etki edeceği söylenmişti. Büyük ihtimalle oyunun gidişatıyla birlikte, Metro Exodus oyununda verilen kararlar ve yanıtlarımız, oyunun sonuna da bir şekilde etki edecektir.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın