Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

Metro Exodus ile seride değişecek olan 10 önemli şey

Metro Exodus ile seride değişecek olan 10 önemli şey

Oyun bayağı farklı olacak.

Metro Exodus ile Metro serisini tekrar ziyaret edeceğiz. Fakat bu serinin en son çıkan oyunu, 2013 senesinde piyasaya sürülmüştü. Serinin yeni oyunu da 2018 senesinde çıkacak. Yani aradan bayağı bir zaman geçmiş olacak. Geçen, su gibi akan bu zamanda teknoloji çok değişti, çok gelişti. Bu yüzden, serinin eski oyunlarına göre daha farklı bir Metro oyunu göreceğiz. İşte Game Informer ekibi de hazırladığı yepyeni bir yazıyla, seride yapılan 10 önemli değişikliği oyunculara aktardı. Bakalım, Game Informer, oyunda nasıl büyük değişiklikler görmüş?

Metro Exodus ile seride değişecek olan 10 önemli şey

Game Informer ekibinden gelen ilk bilgilere göre Metro Exodus artık metroda geçmeyecek. En azından ilk oyunlardaki kadar metro bölümü görmeyeceğiz. Bu durum muhtemelen birçok oyuncuyu üzecektir ama yapacak başka da bir şey yok sanırım. Ayrıca bölümlerin çoğu yer altında olmayacağı gibi, daha geniş bir bölüm yapısı ile karşılaşacağız. Mesela oyundaki en geniş bölüm, 2000 x 2000 metre olacak. Serinin bir önceki oyununun en büyük bölümü ise 200 x 150 boyutlarında idi. Buna karşılık olarak oyun ne yazık ki tamamen açık dünya şeklinde oluşturulmuş bir video oyunu değil.

Tüm bunların haricinde, oyundaki ekonomi de oldukça değişmiş durumda. Serinin eski oyunlarında silah mermileri ekonomi olarak kullanılıyordu. Fakat serinin şimdiki oyununda, artık yer altında olmadığımız için mermiler yerine ganimet toplama sistemi, ekonomiyi değiştiriyor. Etraftan çöp veya diğer şeyleri toplayarak kendinize silah mermileri gibi birçok şey yapabiliyorsunuz. Ayrıca oyundaki takaslar da muhtemelen çöpleri dönüştürdüğünüz maddeler ile yapılmakta. Game Informer ekibi net bir şey söylemedi bu konuda.

Metro Exodus içerisinde bolca düşman da öldüreceğiz ve bu düşmanları öldürmek, serinin eski oyunlarına göre oldukça farklı olacak. Öncelikle geliştirici ekip, bu oyunun savaş ve gizlilik mekaniklerini neredeyse baştan yapmış durumda. Özellikle yakın dövüş sahnelerinde karşımıza çıkacak olan animasyonlar, birçok farklı ögeye göre değişiklik gösterebilecek. Mesela elinizdeki silaha, düşmana yakınlaşma hızınıza ve düşmanla aranızda olan yükseliğe göre farklı animasyonlar görebileceğiz.

Metro Exodus ile dev gibi de bir tren karşımıza çıkacak. Bu trenin adı The Aurora ve bu tren, aslında bölümler arasında bizlerin nefes aldığı noktalardan en önemlisi olacak. Bu tren içerisindeki insanlar, araçlar ve diğer şeyler, oyun ilerledikçe değişecek. Oyuncular, bu trende mermilerini doldurabilecek, kaynaklarını yenileyebilecek ve diğer insanlarla konuşup, hikaye hakkında daha fazla bilgi alabilecek. Ayrıca tren haricinde, oyuncuların kullanabileceği araçlar da olacak. Bu araçların tümünü bilmiyoruz ama Game Informer, sadece bir bot gördüklerini söyledi. Bu bot, gölde kullanılıyordu ve oyuncu kontrolünde idi.

Serinin en yeni oyunu, bir önceki oyundan birkaç gün sonrasını konu alıyor ama oyunun kendisi tam bir sene sürüyor. Aynı The Last of Us oyununda gördüğümüz gibi, ana oyun 4’e ayrılıyor. Tahmin ettiğiniz gibi o 4 parça da, 4 mevsimi temsil ediyor. Yani oyunun bir kısmı yaz, bir kısmı sonbahar, bir kısmı kış ve bir kısmı da ilkbahar mevsiminde geçecek. Mevsimler bir kenara, silahlar da oldukça gelişmiş olacak. Mesela artık, oyundaki silahların üzerindeki modifiyeleri çıkartabileceğiz, başka silahlara takabileceğiz. Ayrıca silahımızı düzenli olarak temizlemezsek, bakımını yapmazsak, silahımız kirleniyor, içinden toz ve çamur çıkıyor. Bu sayede de silahın verdiği hasar azalıyor.

Tüm bunların haricinde, Metro Exodus içerisinde yan görevler de olacak ve oyuncular bu yan görevleri farklı şekillerde keşfedebilecek. Bazen bir notta görev olacak, bazen bir karakterle konuştuğunuz zaman görevi öğreneceksiniz, bazen de insanların konuşmalarını dinlediğiniz zaman görevleri öğreneceksiniz. Son olarak oyunda bazı topluluklar da olacak. Bu toplulukların hepsi düşman da olmayacak. Mesela Game Informer, oyun içinde dinci bir grubun olduğunu, bu grubun da dev bir balığa taptığının bilgisini verdi. Belki bot kullandığımız bölüm de, o göl bölümüdür ve belki balığı öldürmemiz gerekiyordur.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın