Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 17.12.2019

MechWarrior 5 Mercenaries, aslında bizlere nostalji yaşatmak için gelmiş bir oyun ve bunu yapmayı da başarıyor diyebilirim. Kendisi ile pek bir tanışıklığım olmadığını söylesem çok da yanlış olmaz. Fakat, MechWarrior 5 Mercenaries inceleme detaylarında da bahsedeceğim özelliklerinden dolayı, oyun bana fazlasıyla nostaljik bir hava sunmayı başardı.

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme

Nasıl bir hikaye var oyunda?

Öncelikle, MechWarrior 5 Mercenaries inceleme yazısına hikayeden başlayayım, elbette sürprizi kaçırmadan. Oyun, bize oyunu öğretmek için bir sahaya getiriyor. Burada, eski fakat yenilenmiş bir mech adı verilen robotu kullanıyoruz. Oyunu öğretme kısmı, başarılı bir şekilde de işliyor. Aşama aşama bize neler yapabileceğimiz gösteriliyor.

Bir yerden sonra, düşmanlar gelmeye başlıyor alana. Düşmanlar geliyor ama gerçekten büyük sayıda geliyorlar. Durum böyle olunca da, bizim kaptan, sen kaç canını kurtar, ben gelirim birazdan diyor. Geliyor mu? Hayır, gelmiyor. Oyunun hikayesine bu şekilde başlıyoruz. Ardından da robot patlatmacalar falan oluyor direkt.

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme

MechWarrior 5 Mercenaries oynanışı nasıl?

Oyunun savaş kısmının yarısını zaten elinizin altındaki robotu kullanmakla veriyorsunuz. Her ne kadar zor gibi görünmese de, alışageldiğimiz mekaniklere benzemediği için hayli zor gelebiliyor. Robotunuzun gövde kısmını da, ayak kısmını da ayrı ayrı yönetmeniz gerekiyor. Zaten asıl mevzu da burada başlıyor.

İşin dahası da, bunu yaparken aynı zamanda robotunuzun sıcaklığını da kontrol etmeniz gerekiyor. Robotu çok ısıtmak da problem yani. Bitti sandınız değil mi dikkat etmeniz gereken şeyler? Daha durun. Daha dikkat etmeniz gereken şeyler arasında silahların soğumasını bekleme konusu da var. Silahlarınızı kullanınca soğumalarını, yeniden dolmalarını beklemeniz gerekmekte.

Diyelim ki bir yöne ilerliyorsunuz. Robotunuz, ayarlamış olduğunuz hızda o yöne doğru ilerlemeye devam edecektir. Siz de, bu esnada robotunuzun gövde kısmını kontrol ederek çevredeki namussuzları patlatabiliyorsunuz. Tabii, bunu yaparken de hem aletin ısınmamasına, hem de silahlarınızın tekrar kullanılabilirliğine tek tek bakmanız gerekiyor. Dediğim gibi, asıl olay zaten bu mevzuları senkronize şekilde kullanabilmek.

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme

Oynanış konusunda başka neler var?

Diyelim ki siz saldırı yaparken bir anda dönmeniz gerekti. Bacaklarınızı kontrol ederken bir tuş ile bacaklarınızı yavaş yavaş gövde hizasına getirebiliyorsunuz. Tabii, bunun tam tersini yapmak da mümkün. Bütün bunları yaparken de, aynı zamanda hareket etmekte olan düşmanlarınıza sıkmanız gerekiyor.

Karşınızdaki düşmanların bacaklarını, kollarını ya da direkt olarak pilotlarını hedefe alabiliyorsunuz. Her uzuv, farklı bir etkiye sahip. Bacaklar mobiliteyi düşürürken, kollar silahları indiriyor. Pilot ise direkt olarak düşmanı öldürmeniz demek oluyor. Tamamen oyun tarzınıza göre nişan alarak yapıştırın diye bir tavsiyede bulunabilirim bu konuda.

Bir başka konu da, çevresel etkiler. Size şu ana kadar oynanış konusunda bahsettiğim bütün bu şeyleri yaparken, bir yandan da çevresel faktörlere dikkat etmeniz gerekiyor. Ağaçlar ve binalar yıkılabiliyor falan ama her şey yıkılıp gitmiyor öyle. Bir anda çarpabiliyorsunuz ve bu pek de hoş olmuyor. Durdurup kaldırdığınız bir araç gibi düşünün.

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme

MechWarrior 5 Mercenaries ile hoşuna giden noktalar ne oldu?

Açıkçası, en çok hoşuma giden konulardan biri, oyunun bizlere hikaye ile birlikte mikro görevleri de oynatıyor olması oldu. Hem oyunda ilerliyorsunuz, hem de kendinize bir şeyler katabiliyorsunuz. Bir başka hoş nokta da, eşli oyun modu veya yapay zeka desteği ile sizden başka 3 pilotla daha oynayabiliyor olmanız oldu. Arkadaşınızla zevk alarak oynayabileceğiniz bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Mesela, diyelim ki kullandığınız, mech adı verilen robot hasar aldı. Bunu tamir etmek de, oyun içerisinde belli bir zaman alıyor. Tabii, gerçek hayatta zaman geçmiyor, günleri hızlıca geçirebiliyorsunuz. Görevlerden önce anlaşma aşamaları bulunuyor. Bunlar da, size bağlı olarak daha fazla eşya ve paracık kazanabilmenizi sağlıyor. Oyunun, oyuncunun yeteneklerine bağlı olması da bir başka hoş bulduğum nokta oldu. Ne kadar alışır ve iyi oynarsanız, o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz.

Bunun dışında, kendiniz de görevler yaratarak oynayabiliyorsunuz. Arkadaşınız olmadan bile ekip kapışmaları fazlasıyla zevkli ve ateşli geçebiliyor. Gördüğüm kadarıyla, bir robot kapışması oyunundan bekleyebileceğiniz neredeyse her şey sunulmuş. Neredeyse her şey diyorum, çünkü her ne kadar benim aklıma bir şey gelmese de, sizlerin aklına eksikler gelebilir.

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme

MechWarrior 5 Mercenaries görselliği ve performansı nasıl?

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme sonucuna geçmeden önce, oyunun görselliği ve performansından da söz etmekte fayda var. Dürüst olmam gerekirse, görsel açıdan göze güzel gelse de, animasyonlar konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Elbette robotların animasyonları gayet hoş fakat karakter animasyonları gözüme çok da hoş gelmedi.

Performans açısından hiçbir büyük problemle karşılaşmadım. MechWarrior 5 Mercenaries, akıcı bir şekilde ilerleyen bir oyun olmuş. Eminim ki, eğer minimum sistem gereksinimlerini karşılıyorsanız, siz de performans konusunda bir sorun yaşamazsınız. Ben, hemen aşağıda kullandığım PC ve oyunun sistem gereksinimlerini sizlerle paylaştım.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

MechWarrior 5 Mercenaries sistem gereksinimleri (Minimum):

 • CPU: Intel Core i3-7100/AMD Ryzen 3 1200
 • RAM: 8 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8.1 ya da Windows 10 (64-bit versiyonları)
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 770 ya da AMD Radeon R9 280X
 • Pixel Shader: 5.0
 • Vertex Shader: 5.0
 • Serbest Depolama Alanı: 55 GB

MechWarrior 5 Mercenaries sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • CPU: Intel Core i7-6700K/AMD Ryzen 7 1700
 • RAM: 16 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8.1 ya da Windows 10 (64-bit versiyonları)
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070 ya da AMD RX Vega 56
 • Pixel Shader: 5.1
 • Vertex Shader: 5.1
 • Serbest Depolama Alanı: 55 GB

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme sonucu nedir?

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme sonucundan bahsetmeden önce, fiyat etiketlerinden söz etmekte fayda var. Piranha Games tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmış olan yapım, an itibari ile Epic Games mağazasında bulunmakta. Oyunun standart sürümü, 79 TL’lik fiyat etiketine sahip. Eğer Digital Deluxe Edition satın almak isterseniz, fiyatı bu sefer de 99 TL oluyor. Yani, arada sadece 20 TL gibi bir miktar oynuyor.

MechWarrior 5 Mercenaries inceleme sonucundan bahsetmem gerekirse, oynanış açısından beni kendine çekmeyi başardığını dile getirebilirim. Her ne kadar alışması zor olsa da, alıştıktan sonra oyunda fazlasıyla eğlenebiliyorsunuz. Tam böyle nostaljik oyun atmosferi de var oyunda. Bu da, beni kendine çeken şeylerden biri oldu. Her ne kadar animasyonlar ara ara gözüme batmış olsa da, oyun gerçekten fazlasıyla güzel. Eğer büyük büyük robotları kapıştırmak istiyorsanız, bu oyun sizin için biçilmiş bir kaftan demektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.