Mass Effect: Andromeda almamak için 10 sebep

Mass Effect: Andromeda almamak için 10 sebep

Son karar size ait.

Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz Mass Effect: Andromeda incelememizden sonra, bir de üstüne Mass Effect: Andromeda almak için 10 sebep belirttiğimiz bir makale yayımlamıştık. Oyunu hem incelememizde, hem de makalemizde övdük durduk, fakat oyunun hiç mi kötü yanı yok? Yani, satın almak için bir sürü sebep sunduk, ama satın almamak için de bir sürü sebep olmalı, öyle değil mi? Biz de bunu düşündük. Oyunu satın almak için bulduğumuz sebepler kadar, Mass Effect: Andromeda’yı satın almamak için de 10 sebep bulduk. Hemen başlayalım öyleyse bu oyunu satın almamak için geçerli sayılabilecek sebeplerimize.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Mass Effect: Andromeda

Rol yapma oyunlarından hoşlanmıyor olmak

Bir kişi, eğer rol yapma oyunlarından zerre hoşlanmıyor, hatta nefret ediyorsa, kimse zorla oyunu o kişiye oynatamaz. Birinci kişi nişancı, gerçek zamanlı strateji, Point & Click gibi birçok oyun türü çeşidi bulunuyorken, her oyuncunun rol yapma oyunu türünü sevmesini bekleyemez kimse. Zira bulunan birçok diğer oyun türünü de her oyuncu seviyor değil. Hatta nefret edilen oyun türleri bile bulunuyor. Çok temel bir sebep olduğundan dolayı, rol yapma oyunlarından hoşlanmıyor olmak 10 sebebimizin ilk sırasında yer alıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Keşif unsurundan hoşlanmamak

Sunmuş olduğumuz ilk satın almama sebebi gibi, keşif unsuru içeren oyunlardan hoşlanmıyor olmak da satın almamak için bir sebep olarak belirtilebilir. Mass Effect: Andromeda, harita açısından gerçekten geniş ve kapsamlı bir evren ile karşılıyor oyuncuları. Durum böyle olunca da keşfedilmeyi bekleyen birçok gezegen, yer, görev ve daha birçok şey oyuncuları bekliyor. Eğer her şeyin hazır olarak sunulmasını seven biriyseniz, kesinlikle tavsiye etmediğimizi hemen belirtelim. Çünkü, bu oyun size istediğinizi verebilecek bir oyun değil.

Mass Effect: Andromeda

Ufak tefek hataların rahatsız etmesi

Olası bir başka sebep de ufak tefek hatalardan ciddi anlamda çok rahatsız olmak. Eğer detaycı biriyseniz ve her şey en mükemmel bir şekilde karşınıza çıkarılması gerekiyorsa, Mass Effect: Andromeda size göre bir oyun değil demektir. Daha oyun çıkmadan yüz ifadelerindeki aşırı rahatsız edici duygusuzluk, oyun ile alakalı her türlü forum ve sitede yeri göğü inleten bir sorun haline gelmişti. İnceleme yazımızda da belirttiğimiz ara sıra karşılaşılan ses ile ilgili sorunlar da yine detaycı arkadaşları ciddi anlamda rahatsız edecektir. Ayrıca, birçok kişi çok komik hatalarla karşılaşmış, bu konu hakkında birçok videoyu internette izleyebilirsiniz. Böylesi hatalara göz yumamıyor, gülüp geçemiyorsanız, bu oyun kesinlikle size göre değil demektir.

Harcayacak çok zamanın olmaması

İlk sıralarda bulunmasa da, bir başka önemli sebep ise oyun için harcayacak çok fazla zamanın kişinin elinde bulunmaması. Olur mu olur, öyle değil mi? İşi olur insanın, okulu olur, ailesi olur, birçok sebebi olabilir zaman harcayamamak için. Öyle 3-5 saatte bitirip kenara atılabilecek oyunlardan biri olmaması da, Mass Effect: Andromeda’yı oyunlar için çok fazla vaktini ayıramayacak olan oyuncu arkadaşlar için kesinlikle önerilmeyen bir oyun haline getiriyor.

Mass Effect: Andromeda

Mass Effect serisine bir türlü ısınamamış olmak

Bu da bir başka sebep olarak nitelendirilebilir. Mass Effect serisinin dünya genelindeki oyuncu kitlesi tarafından genel anlamda beğeniliyor olması, illa sizin de beğenmenizi gerektirmiyor sonuçta. Zaten genel itibari ile bizim ülkemizde bulunan oyuncu kitlesinin oyun zevki, dünya geneline göre çok daha farklı. Bir örnek sunmamızı isterseniz eğer, The Legend of Zelda serisini örnek gösterebiliriz. The Legend of Zelda: Ocarina of Time, dünya genelinde gelmiş geçmiş en iyi oyun olarak gösterilirken, ülkemizde daha serinin adını bile ilgisini çekmediği için duymamış olan birçok oyuncu bulunuyor. Vikipedi’nin bu sayfasında The Legend of Zelda: Ocarina of Time’ın birçok yer tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyun olarak gösterildiği belirtilmiş. Öyle bir oyun serisi dahi bilinmiyor ve ilgi görmüyorken ülkemizde, Mass Effect serisine herkesin sıcak bakmasını bekleyemeyiz.

Mass Effect: Andromeda’nın fiyat açısından tuzlu olması

Günümüzün en büyük dertlerinden bir tanesi de bu ve kesinlikle geçerli bir sebep olarak belirtilebilir. Malum euro ve dolar tavanlarda geziyor, 60 euroluk fiyat etiketi yaklaşık 240 TL ediyor. Voidu 189 TL’lik fiyat etiketi ile oyunun satışını gerçekleştirirken, Playstore 12 aya varan taksit imkanları ile oyunculara sunuyor Mass Effect: Andromeda’yı. Bütün bu imkanlara rağmen istenilen fiyatlar gerçekten dudak uçuklatıcı, özellikle öğrenciler için. Eğer olur da, yine de oyunun Voidu tarafından indirilmiş fiyatına ve şartlarına göz gezdirmek isterseniz buraya, Playstore tarafından sunulan taksit imkanlarına göz gezdirmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Mass Effect: Andromeda

Oyunu kaldıramayacak bir sisteme sahip olmak

Eğer bir oyun konsolunuz yoksa, bilgisayarda oynamak durumunda kalmışsanız bu da geçerli bir satın almama sebebi olarak gösterilebilir. Oyun oynamak da bir lüks oldu artık sonuçta. Eğer sisteminizde minimum olarak Intel Core i5-3570 3.4GHz veya AMD FX-6350 işlemci, NVIDIA GeForce GTX 660 veya AMD Radeon HD 7850 bir ekran kartı, 8GB bellek ya da benzeri bir güce sahip bilgisayarınız yoksa, oyunu oynamakta çok büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Bu yüzden, oyunu hiç satın almamak çok daha mantıklı bir seçenek.

Mass Effect serisinin ilk 3 oyunundan sonra değişen hikayeyi sevmemek

Seriyi gerçek anlamda sevmişseniz eğer, bir anda Commander Shepard’ın eksikliği canınızı yakıyor olabilir. Başta biz de bu durumdan dolayı üzüldük, fakat bir şans verince fikirlerimiz değişti. Eğer bir Commander Shehard aşığı iseniz ve ondan kopamıyorsanız, bu da geçerli bir sebep olarak gösterilebilir. Sonuçta, herkes bu değişimi sevmek ve kabullenmek zorunda değil. İnsanın içinden gelmeyince gelmiyor işte, zorla değil ya.

Mass Effect: Andromeda

Oynayacak bir sürü başka alternatif oyunun bulunması

Bulunduğumuz yıl içerisinde çıkmış olan, hatta çok daha önceden çıkışını gerçekleştirmiş ve hala oyuncuların elinden düşmeyen bir sürü oyun mevcut. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands, League of Legends, Dota 2, Counter-Strike: Global Offensive ve daha nice oyuncuların elinden bir türlü düşmeyen oyun mevcut. Mass Effect: Andromeda’ya bir şans vermemek için geçerli bir sebep olarak, diğer oyunların başından bir türlü kalkamıyor olmak da gösterilebilir.

Mass Effect: Andromeda’nın çoklu oyuncu modu odaklı bir oyun olmaması

Bu da kesinlikle geçerli bir sebep olarak belirtilebilir. Tamam, oyunun çoklu oyuncu modu dengesiz olsa da hiç fena değil, ama cidden çoklu oyuncu modu seven oyunculara hitap edecek derecede bir kaliteye sahip değil. Zaten Mass Effect: Andromeda neredeyse tamamen tekli oyuncu modu odaklı geliştirilmiş bir oyun, içeriklerinden de anlaşılabileceği üzere. Durum böyle olunca da, çoklu oyuncu modunu seven oyuncuların bu oyunu satın alıp saatlerce başından hiç kalkmadan oynamasını beklemek hiç de mantıklı bir beklenti değil.

Mass Effect: Andromeda

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.