Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 04.04.2018

Ülkemizde Dolar ve Euro gibi birimler uçtu, gidiyor. Biz de arkasından bakıyoruz öyle. Döviz bu şekilde ilerlerken bir yanda da her şeye vergi geliyor, halihazırda belirlenmiş olan vergilere de zam geliyor. Böylece ülkede bir şey satın almak oldukça zor hale geliyor. Özellikle de teknoloji ile alakalı şeyleri satın almak zor oluyor. Oyuncular için de bu konuda en önemli şey video oyunları. Ülkemizde, özellikle konsollarda, oyunların fiyatları yavaş yavaş 300 lira ile 400 lira arasında değişirken, bu işin içinde Sony oldukça güzel iş yapıyor diyorduk. Çünkü birçok oyun 300 liraya yaklaşırken, Sony ekibinin birinci parti oyunları 200 lira civarında satışa sunuluyordu. Sanıyorum ki nazarım değdi çünkü Marvel’s Spider-Man, ülkemizde 300 lira fiyat etiketi ile satışa çıkıyor.

Spider-Man

340 lira nedir yahu?

PlayStation Store üzerinden aldığımız verilere göre Marvel’s Spider-Man oyununun satış fiyatı 299 TL, yani düz 300 TL olacak. Oyunun bu sürümüne ön sipariş veren oyunlar ise üç kostümle birlikte Spidey Suit Paketi, oyunun başından yetenekleri açmakta kullanılacak beş Yetenek Puanı, Spider-Drone Cihazına Erkenden Erişim, Spider-Man PS4 Dinamik Teması ve Spider-Man PS4 Beyaz Örümcek Avatarı verilecek. Şimdi gözlerimizi oyunun Dijital Deluxe sürümüne çevirdiğimizde daha da pahalı bir etiket ile karşılaşıyoruz doğal olarak.

PlayStation Store verilerine göre oyunun bu sürümü de 339 TL, yani düz 340 TL fiyat etiketi ile oyunculara sunulacak. Hatta sunuldu bile. Çünkü oyuna ön sipariş verebiliyorsunuz. Marvel’s Spider-Man: Dijital Deluxe Sürüm için düşünülmüş olan ön sipariş bonusları da aynı. Fakat bu kadar yüksek fiyat verince, tabii ki bir ekstraya daha sahip olabiliyorsunuz. Zaten daha önce yayımladığımız haberde de söylemiştik: Oyunun bu sürümünü satın alan oyunculara da, oyun için çıkacak olan tüm ek paketler ücretsiz olarak verilecekti. Bu durumda, oyun için sonradan çıkacak olan Season Pass ögesinin de ortalama 80 TL civarında olacağını düşünebiliriz. Tabii bir Season Pass satılacak ise. Sony ve geliştirici ekip, Season Pass yerine ek paketleri sadece tek olarak da satmak isteyebilir.

Spider-Man

Marvel’s Spider-Man neden böyle yüksek fiyatlara sahip?

Öncelikle, ülkemizin şartlarına bakınca fiyat yüksek değil. Çünkü piyasadaki birçok oyun bu fiyatta seyrediyor. Buna karşılık, Sony Türkiye ve PlayStation Türkiye, birinci parti video oyunlarına özel bir fiyatlandırma uyguluyordu. Mesela önümüzdeki haftalarda çıkacak olan God of War oyununun standart sürümü 209 TL. Marvel’s Spider-Man ile arada 100 TL fark var. Aynı şekilde Detroit: Become Human Dijital Deluxe Sürüm de 209 TL. Marvel’s Spider-Man: Dijital Deluxe Sürüm ile Detroit: Become Human Dijital Deluxe Sürüm arasında 130 TL bulunuyor. Bize soracak olursanız bu fiyat artışının sebebi, dediğimiz gibi ülkemizin hali ve projesinin içerisinde bulunan Marvel. Biz bu lisans işlerinden anlamayız ama Sony, tabii ki Örümcek Adam hakları için Marvel ekibine bir ücret ödüyordur ve aynı şekilde Marvel ekibi de oyunun satışlarından pay istiyordur. Bu yüzden oyunun ülkemizdeki fiyatı ekstra olarak yükseltilmiş olabilir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.