Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 05.07.2021

Eğlence bazlı oyunlar dediğimizde sizin aklınıza ne geliyor bilmem fakat benim aklıma ilk Nintendo geliyor. Konu her ne olursa olsun, oyunun, oyunculara ne kadar zevk vereceğinin önemseniyor olması, Nintendo'da en çok hoşuma giden noktalardan bir tanesi. Mario Golf Super Rush ile de Nintendo ekibinin bu formülünden vazgeçmemiş olduğunu gördüğüm için fazlasıyla mutluyum. Mario Golf Super Rush inceleme yazımın ilerisinde anlatacağım tabii neler sunduğunu. Zaten, detaylar için buradayız, öyle değil mi? Mario Tennis, Mario Kart, Mario Party gibi oyunları gördükçe, Nintendo'nun bu olayı aklıma geliyor hep. Mario Golf Super Rush inceleme detaylarına geçmeden önce içimde kalmasın istedim.

Mario Golf Super Rush inceleme

Mario Golf Super Rush nedir?

Aslında, adından da anlayabileceğiniz üzere bir golf oyunu kendisi. Fakat, her zamanki gibi, Nintendo ekibinin minik diyemeyeceğim Mario dokunuşlarını gördüğümüz bir oyun. Yani, profesyonel bir golf oyuncusu değilim ama sanırım nerede nasıl bir club olarak da bilinen golf sopalarını kullanacağımı öğrendim. Ayrıca, yarıştığım insanlardan önce hızlandırıcıları toplayarak koşmam gerektiğini de öğrenmiş olabilirim. Evet, gerçek hayatta.

Mario Golf Super Rush'ta temel mekanik, topu deliğe, rakiplerinizden daha az turda sokmaya dayanıyor demek yanlış olmaz sanırım. Bunu da, oyunun bizlere sunmuş olduğu birtakım araçlarla gerçekleştiriyoruz. Öncelikle hizamızı ayarlıyor, mesafemizi kafadan hesaplıyor, sonra da şartlara göre son dokunuşları yaparak olabildiğince düzgün ve kısa bir sürede o topu, deliğe sokmaya çalışıyoruz. Bütün bu ayarlamaları yaparken, yolunuza çıkabilecek ağaçları ve diğer engelleri de düşünerek hareket etmeniz gerekiyor. Sahadan çok fazla çıkarmadan yolu da kısaltabilirsiniz. Topun gideceği yolu kafanızda belirleyip, ona göre bir ayar çekiyorsunuz ve sopanızın büyüsünü yapmasına izin veriyorsunuz.

Tabii, olay sadece bu kadardan da ibaret değil. Topu, vurduktan sonra kuma sokarsanız veya olduğunuz yerde eğim vesaire varsa, kesinlikle vuruşlarınızda bunu da hesaba katarak dokunuşlar yapmanız gerekmekte. Ne fazla güçlü, ne fazla hızlı, ne de fazla sağa veya sola doğru vurmamanız gerekiyor. Yoksa, kendi tur sayınıza bir tane daha eklersiniz en iyi şartta. Bulunduğunuz uzaklığa göre de sopanızı değiştirerek, vuruş gücünüzü falan çok rahat ayarlayabiliyorsunuz zaten. Sakin kalmak, düzgün hesaplama yapmak, oyunun en temel mekaniği gibi görünüyor.

Mario Golf Super Rush oyun modları nasıl?

Mario Golf Super Rush'ta birkaç adet oyun modu da bulunuyor. Bunlardan bir tanesi olan Speed Golf adındaki modda, en fazla 3 rakibe karşı, topu olabildiğince hızlı bir şekilde deliğe sokmaya çalışıyorsunuz. Bunu yaparken, topu attığınız yere de kendiniz koşa koşa gidiyorsunuz. Dayanıklılık barınıza dikkat etmeniz gereken bir nokta olduğunu da belirteyim. Ayrıca, burada bahsini ettiğim asıl hız olayı, topun hizalanması ve atılmasından ziyade, zaman odaklı. Sahada en az süre geçirmiş olan, o sahadan en yüksek puanı kapıyor demektir yani. Dikkat etmek gereken çok fazla detay olunca da, fazlasıyla heyecanlı hale geliyor.

Eğer topa koşarken Speed Golf modu size pek aksiyonlu gelmediyse, sizleri sevindirecek başka bir haberimiz daha var demektir. Battle Golf modu, bu konuda tatmin edici olacaktır. Battle Golf modunda, diğer oyunculardan önce 3 adet deliğe topu sokmaya çalışıyorsunuz. Fakat bunu yaparken dikkat etmeniz gereken tuzaklar ve daha da iyisi, silahlar var. Bob-omb kullanarak rakip oyuncunun bütün konsantrasyonunu altüst etmek gerçekten apayrı bir zevk. Kötü kalpli gelebilirim ama oyunun bir özelliği, ne yapayım? Mario Kart'ta bizim de kafamıza mavi kabuk düştü, oynamaya devam ettik.

Sadece bu kadar da değil elbette. Bütün bunları yaparken deliğe soktuktan sonra, daha sonra hangi deliğe gideceğinizi ve yolunuzu da iyi düşünmeniz gerekmekte. Chain-Chomp, Thwomb ve Bob-omb gibi şeyler dışında, diğer oyunculara elektrik vermek, onların toplarını Yoshi yumurtalarına çevirmek, onları bir Boo ile korkutarak toplarını yoldan çıkarmak gibi bir sürü şey de yapabilirsiniz. Yani, bir golf maçında arayabileceğiniz her türlü kaosu, Battle Golf modunda bulabileceğinizin altını çizebilirim.

Mario Golf Super Rush inceleme

Mario Golf Super Rush başka neler sunuyor?

Hem öğretici olarak bulunan hem de oyunun hikayesini bizlere sunan Golf Adventure'dan bahsetmezsek olmaz. Eğer temelleri öğrenmek, adım adım ilerlemek ve sonrasında canavarlar gibi kapışmak istiyorsanız, Golf Adventure modu mis gibi bir yer demektir. Burada, hafif RPG mekanikleri de bulunuyor tabii. Bu elementler sayesinde, golf maçınızı yaparkenki şartlarınızı etkiliyor ve durumu genel olarak kendiniz için daha da kolaylaştırıyorsunuz. Temelde gerçekten eğlenceli bir olay aslında.

Oyunu bir süre oynadıktan sonra, Golf Adventure modu bir tık üzücü gelmeye başlıyor kesinlikle. Bunun en büyük sebeplerinden biri de, kendini tekrar eden patron kapışmaları. Aynı şeyi yapıyormuş gibi hissetmeye başladığınız anda, her şeyden sıkılabilirsiniz. Dahası da, çok can sıkan modlar da bulunuyor burada. Kafanızda, az önceki bahsettiğim şekilde bir Battle Golf modu canlandırın fakat bu tek kişilik olsun. Sonra, bu maça hamle limitleri getirin, üstüne haritaya, doğru zamanda, doğru açıyla vurmazsanız tekrar başlamanıza sebep olacak, topunuzu daha da yükseğe taşıyan hortumlar yerleştirin. Yanlış hamle yaptığınızda ne kadar canınızı sıkacağını düşünebiliyor musunuz? Ne yazık ki, bu tür şeyler de var oyun içerisinde.

Birçok oyunun ana bir hikayesi olduğu gibi, Golf Adventure modunda da hikaye bulunuyor. Fakat, "Bu hikaye şimdi gerekli miydi?" diye düşündüğünüzde, çok da gerekli gelmiyor. Mii karakterlerinizi kullanarak, maç sonrası kazandığınız puanlarla karakterinizi geliştirdiğiniz, dükkandan alabileceğiniz eşyalarla kendinize göre oyunun şartlarını bir tık değiştirebildiğiniz bir yer sonuçta altı üstü.

Mario Golf Super Rush inceleme

Mario Golf Super Rush inceleme sonucu nedir?

Mario Golf Super Rush inceleme sonucu olarak, oyunu genel anlamda beğendiğimi fakat gereksiz bulduğum kısımların da olduğunu söyleyebilirim. Battle Golf modu aşırı ama gerçekten aşırı eğlenceli olabiliyor. Tam arkadaşlarla oynayıp, onları deli etmelik bir mod. Arkadaşlığınızı Mario Party kadar bozamasa da, gerçekten çok etkileyeceği bariz. Beni zaman zaman yormuş ve itmiş olan Golf Adventure modu da, tek başına macera arayan oyuncular için güzel bir yer aslında. Speed Golf tarafı da, Mario Golf Super Rush'ın kaostan bir tık daha uzak olan kısmı. Eğitici kısmında bir tık sıkılmış olsam da, Battle Golf moduna geldiğimde oyun, benim için uçuşa geçmeye başladı.

Eğer arkadaşlarınızla oynamalık eğlenceli bir Mario oyunu arıyorsanız, Mario Golf Super Rush güzel bir tercih olabilir. Tabii, Mario'nun diğer oyunları da eğlenceli fakat golf ile alakam olmamasına rağmen gerçekten çok fazla eğlendiğim anlar oldu diyebilirim. Golf, merak ettiğiniz bir sporsa daha da iyi bir tercih olacaktır. Çünkü Mario Golf Super Rush, bu sporu eğlenceli hale getirerek sizlere sunmayı hedefleyen bir yapım.

8
Mario Golf Super Rush İnceleme Çok güzel

Eğer arkadaşlarınızla oynamalık eğlenceli bir Mario oyunu arıyorsanız, Mario Golf Super Rush güzel bir tercih olabilir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.