İnceleme: LittleBigPlanet 2

İnceleme: LittleBigPlanet 2

LittleBigPlanet 2, başından sonuna kadar tam bir eğlence kaynağı. Aslında oyun tam anlamıyla bir sona sahip değil. İlk oyunu oynayıp da iyice havasını içine çekmiş oyuncular biliyordur ki, LittleBigPlanet’ın hikaye modunu bitirseniz bile aldığınız eğlence ve yaptığınız şeyler hep zevk veriyor olacak. Yani hikaye modunu bitirdikten sonra bile saatlerce bu oyunu sıkılmadan oynayabileceksiniz. Eğlencenin sınırı yok.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Eğer önceden çıkmış olan betayı ve demoyu oynadıysanız oyunda doğal olarak hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Sadece birkaç bölüm dışında neredeyse bütün bölümlerdeki oynanış tarzı aynı çünkü. Aynı derken, yanlış anlamayın. Bütün bölümler farklı fakat oynarken kullandığınız tuş kombinasyonları aynı. Yapımcı firma tarafından da sonradan verilecek olan hikaye bazlı yeni bölümler de yine aynı özellikleri içerecekler.

Hikaye moduna dönersek, tek birşey söyleyebilirim sanırım: Mükemmel olmuş. Hikayede yer alan haritalar, ilk oyundaki genişliği ve rahatlığı neredeyse aynı şekilde veriyor. Hatta biraz daha gelişmiş bir şekilde bile diyebiliriz. Sanırım tek büyük farklılık şu olacaktır ki; artık bölümler arasında zincirleme bir bütünlük söz konusu. Karakteristik özelliklerinizin bolca kullanılacağı bu farklı bölümlerde yaptığınız şeyler veya seçtiğiniz yollar, bir sonraki bölüme etki ediyor olacak. Bu da size harika bir tekli oyuncu modu deneyimi sunmayı başaracak.

Tabii ki, Media Molecule’ün tek yaptığı yeni bölümler yaratıp buna bir devam oyunu demek değil. Kullanılabilir birçok yeni araç da eklenmiş oyuna. Örneğin; tırmanma kancası veya cisimleri oradan oraya taşıma yeteneği gibi. Ayrıca Sackbots’un tanıtımını sadece “usta işi” olarak yapacağız. Keşfetmeyi tamamen size bırakıyoruz. Çünkü böyle çok daha eğlenceli olacağına eminiz. Ek olarak, oyundaki yeni multiplayer özellikleri de geliştirilmiş bulunmakta. Artık bir veya iki arkadaşınız, PlayStation’un tek bir tuşuna basarak oyunun içine girebiliyor ve harita, kendisini bu karakterlere göre değiştiriyor birden. Bu kesinlikle daha kolay bir oynanış sağlamış diyebilirim. Çünkü Sackboylar’ın aralarındaki iletişim tartışılmaz derecede mükemmel görünüyor.

LittleBigPlanet 2’de ilerledikçe; eşyalar, yapışkanlar ve materyaller kazanacaksınız. Yani her haritada, farklı farklı araçlar kazanacaksınız ve bu araçları istediğiniz zaman – yerde kullanabileceksiniz. “Yaratma” modunda bu araçlardan birçoğunu kullanabileceksiniz. Bu da, haritanın oynanış süresini kat kat artıracak. Yani yarattığınız haritada, ne gibi materyallerin bulunacağını da hesap etmeniz ve bu materyalleri doğru yerlere yerleştirmeniz gerekiyor. Zor gibi geliyor kulağa fakat o kadar kolay ve eğlenceli ki aslında.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Hedeflerinizin sınırı olmayacak diyorlar. Evet; Media Molecule bu sefer, neredeyse istediğiniz her şeyi yapabilme özgürlüğünü fazlasıyla vermiş. Tabii, zamana ihtiyacınız olacak. Sabıra ve en çok da kocaman bir hayal gücüne ihtiyacınız olacak. Tabii bir filmi veya başka bir yapımı canlandırmaya çalışacaksanız pek gerekmeyecek bunlar. Ama tamamen kendi aklınız ile birşeyler yapmaya çalışacaksanız, çok keskin bir hayal gücüne ve büyük sabıra sahip olmanız gerekiyor. LittleBigPlanet 2, haklarını alabildiği bütün resmi yapımların karakterlerini veya araçlarını bulunduruyor.

Bu oyunda, ilk oyuna göre oyuncunun üzerine daha çok önem verilmiş. Online profiliniz ile sürekli etkileşim içinde olacaksınız yani. Yarattığınız bölümlere, karakterlere, topladığınız ödüllere veya eşyalara yorumlar yapılabilecek, karşılaştırılabilecekler. Kazandığınız ödüller profilinizde gözüktükçe, popüleriteniz artacak. Çok iyi değil mi? Ayrıca bulacağınız bölümler ve oynayacağız seviyelerin özellikleri de bu ödüllere ve popüleritenize göre değişecek. Yani kısacası, LBP2’nin online özellikleri çok iyi harmanlanmış oyun içinde.

Görsel bakımdan oyun biraz daha geliştirilmiş. Media Molecule, gelişen teknolojisi ile PlayStation 3’ün bütün nimetlerinden yararlanmayı başarmış gibi görünüyor. Karakterlerin ayrıntılı tasarımları ve animasyonları, çevrenin güzel detayları ile birleşince ortaya mükemmel bir görüntü çıkıyor doğrusu. Parçacık efektlerine değinmedim bile. Fizik motoru ile göz dolduran LittleBigPlanet 2’de, yaptığınız her hareket ile en az 2 tane materyal ile etkileşim içine giriyorsunuz. Hayır, abartmıyorum.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Son sözlere gelelim artık. LittleBigPlanet 2 karşısında büyülendik, etkilendik, gözlerimize inanamadık. Hayır, yine abartmıyorum!.. PlayStation 3 sahiplerinin kesinlikle edinmesi ve oynaması gereken yegane oyunlardan birisidir LittleBigPlanet 2. İlk oyundaki başarısını tüm görkemiyle kaldığı yerden devam ettiriyor. Kesintisiz ve sınırsız eğlencesi ile LBP2, mutlaka oynanması gereken bir oyundur.

LGA Puan: 9/10

http://www.leadergamer.com.tr/img/uploads/3D_LOGO2.jpg

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.