LGM Özel: Pokémon GO’ya Türkiye’den yasak geliyor!

LGM Özel: Pokémon GO’ya Türkiye’den yasak geliyor!

Minecraft yasağından sonra artık hiçbir şeye şaşırmıyoruz.

Geçtiğimiz seneler içerisinde, mutlaka hatırlarsınız, bir Minecraft yasağı gündeme oturmuştu. Devlet tarafından, Minecraft’ın çocukları kötü yöne ittiği iddia edilmişti ve oyun Türkiye’de bir yaş sınırlaması ile yasaklanmıştı. Bugün ise yine bu yasaklama olayına benzer bir durum yaşandı ve ülkemizde bir Pokémon GO yasağı konuşulmaya başlandı. Fakat bir dakika, yani ciddi misiniz? Pokémon GO’yu mu yasaklayacaksınız? Neden?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

maxresdefault-8

Pokémon GO bildiğiniz gibi evden, oturduğunuz yerden oynanabilecek bir oyun değil. Sokaklara çıkıp Pokémon avlamamız gerekiyor. Gym’lere gidip ünümüzü arttırmak, PokéStop’lara gidip envanterimizi genişletmemiz gerekiyor. Tabii bu Gym ve PokéStop’lar da dünya üzerindeki her ülkenin tarihi bölgelerinde, anıtlarında, kiliselerinde, camilerinde, kültürel değerlerin yansıtıldığı yerlerde bulunuyor. Bu durum dünya üzerindeki birçok insan tarafından oldukça uygun gözükse de, Diyanet-Sen Başkanı bu şekilde düşünmüyor. Mehmet Bayraktutar’a göre Pokémon GO oyunundaki önemli noktaların camiler üzerinde olması, “Bu İslam dininin en güzel ibadet evi olan camileri hafife almaktır. İnsanların ibadet yeri camilerin ehemmiyet ve önemini küçümsemektir.” cümleleri ile anlatılabilecek bir durum.

Pokémon GO’nun bu şekilde önemli noktalarının camiler üzerinde bulunmasını, camilerin ticaret evine dönüştürülmesi ile sonuçlandığını belirten başkan, “Bunu kınıyorum. Türkiye’de yasaklanmasını istiyorum.” dedi. Şimdi, isterseniz öncelikle bunu bir yorumlayalım. Eğer ben yanlış bilmiyorsam, camilere denk gelen Gym veya PokéStop’lara ulaşım sağlayabilmeniz için camilere girmenize gerek yok. Caminin bulunduğu caddenin üzerinde bulunmanız yeterli. Avluya bile girmemize gerek yok. Peki, eğer bir Pokémon GO oyuncusu caminin dışında duruyorsa, bu kimi, niye rahatsız ediyor? Adam caminin sınırları içerisine girmiyor ki, sen nasıl camiler ticaret alanına dönüşüyor diyebiliyorsun? Eğer oyun oynayan bir gencin, bir caminin 20 metre yakınına gelmesi insanları rahatsız ediyorsa, onun dinle alakası yoktur. İyi düşünün, başka bir şeydir o.

sum5vbp4

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Pokémon GO yasağı hakkında, biraz önce benim yorumuma destek olabilecek bir şekilde başka bir yorum da İlahiyat Profesörü Abdülaziz Bayındır’dan geldi. Abdülaziz Bayındır bu konuda camilerin sosyal bir alan olduğunu ve bu tür faaliyetlerin yapılmaması için hiçbir engel olmadığını belirtti. Fakat profesör cümlelerine, “Ama bu olay, insanların zamanlarını israf etmeleri olarak gözüküyor. Bir kişinin en önemli değeri zamanıdır. Her şeyi tekrar bulursunuz ama kaybedilen zamanı asla bulamazsınız. Bu açıdan bu çok büyük israf. Bu, insanların hayatlarını boşa geçirmesi sonucunu doğurur. Esas olaya bu açıdan bakmak lazım. Yoksa cami içerisine girmiş, orada Pokémon bulmuş bu tabii hoş karşılanmaz ama daha kötüsü zamanın israf edilmesidir. Bu tür şeylere müsaade etmemek gerekir.” şeklinde devam etti.

Abdülaziz Bayındır olaya daha objektif bir noktadan baksa da, Pokémon GO yasağını desteklediğini belirten yorumları pek de doğru değil. Evet, Pokémon GO oynayarak zamanını çok boşa harcayan insanlar olabilir fakat bir diğer yanda ise bu oyunu oynayarak para kazanan insanlar var. Hadi, az bir kesim bu insanlar. Onu geçelim. Peki, boş zamanlarında bu oyunu oynamak insanların hakkı değil mi? İnsanların eğlenmeye hakkı var boş zamanlarında ve insanlar Pokémon GO’yu tercih ediyor. Açık ve net. Son olarak bir de işin sağlık kısmı var. İnsanların Pokémon GO’yu bu kadar çok oynaması bence oldukça iyi bir şey. Sonuçta sıkı oyuncular genelde evlerinde oturuyor sürekli. Fakat Pokémon GO sayesinde insanlar günde 5 kilometre yürümeye başladılar. Bu nasıl kötü bir şey olabilir ki? İnsanları dışarı çıkmaya, sosyalleşmeye itiyor Pokémon GO.

bfd476fe-b8de-4f78-bb05-89d5b478130a

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Devlet çatısı altından gelen yorumlar haricinde, bir de “uzman” yorumlarımız var tabii ki. Öncelikle bu konuda ilk yorum Psikiyatr Tanju Sürmeli’den geldi. Tanju Sürmeli’nin yaptığı yoruma herhangi başka bir yorum getirmeyeceğim çünkü oyuncular eminim ki bu uzmanın söyleyeceği şeyleri ömürleri boyunca zaten duymuştur ve en doğrusunu da bu oyuncular biliyordur. Bu uzmanın yorumunu okuduğunuz zaman zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız. Neyse efendim, Psikiyatr Tanju Sürmeli bu konu hakkında, “Bütün bu sanal oyunlar, beyindeki bağlantıları değiştirerek sürekli olarak beyne aynı uyarının verilmesine sebep oluyor. Beyin bir nevi otomatik pilota bağlanıyor. Bu etki beynin uyuşturucuya verdiği tepkiyle benzer bir etki yaratarak beyinde dopamin salgılatıyor. Oyunun yarattığı dopamin, artırıcı ve tekrarlayıcı davranışı ister hale getiriyor. Dopamin ise fazla salgılandığında dikkat, öğrenme, uyku bozuklukları ve hafıza sorunlarına yol açıyor.” dedi.

Bu haberimizde yer verdiğimiz Pokémon GO yasak nedenlerinin en ilginci, ama en mantıklısı ise Türkiye Bilişim Derneği Üyesi M. Ali Köksal’dan geldi. M. Ali Köksal oyunun camilere verdiği rahatsızlığı veya psikolojik sorunları bir kenara atarak, oyunun henüz Türkiye’de resmi olarak çıkmadığını hatırlattı ve oyuncuların tazminat ödeyebileceğini söyledi. M. Ali Köksal tam olarak bu konu hakkında, “Tüm yazılımların lisanslı kullanılması gerekir. Kullanıcılar bu oyunu indirirken kendilerini yurt dışında yaşıyormuş gibi gösteriyor. Bu durumda kullanıcılar için bir cezai yaptırım söz konusu değil. Ama bu şekilde oyunu elde edilmesi, firmanın sözleşmeye aykırı olduğu gerekçesiyle oyunun lisansını kaybedebilir. Firma bu durumdan şikayetçi olursa kullanıcılar için tazminat cezası doğabilir. Ancak oyunun Türkiye’de mağazası olmasa da büyük bir reklamı yapılmış oluyor.” dedi.

fdsi4z78

Sizlere genel olarak Pokémon GO hakkında gelen tüm yorumları ilettik, gereken cevabı da verdik. Fakat bizlerin cevabı, Minecraft yasağında deneyimlediğimiz üzere, yetmiyor ne yazık ki. O yüzden büyük bir merakla gelişmeleri takip ediyor, içimizden bu yaşananlara kahkaha atıyor olacağız. Pokémon GO oyuncularının cami etrafında durmasından ötürü yaşanan rahatsızlık, her oyuncunun doğduğundan beri karşılaştığı o meşhur psikolojik sorunlar ve tabii ki yasal sorunlar. Aslında yasal sorunlar zaten bir önceki haberlerimizde belirttiğimiz gibi hesap silme, banlama veya yasaklama yoluyla zaten hallediliyor. Bu yüzden tazminat durumunu unutabilirsiniz bence. Öyle bir şey kesinlikle yaşanmayacaktır.

Umuyoruz ki, henüz Türkiye’de resmi olarak bile çıkmamış oyunun yasağı konusunu pek bilgili uzmanlarımız ve devlet insanlarımız bir şekilde üstesinden gelecektir. Belki cami girişlerinde, “Pokémon GO oynamak yasaktır!” uyarı tabelaları görürüz. Belki camilere sinyal kesici aletler eklenir sırf bu oyunlar oynanmasın diye. Belki de durumun ne kadar boş ve saçma olduğu anlaşılır ve hepimiz unuturuz. Herkes sakin sakin yaşamasına, oyununa, ibadetine bakar.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.