LGM Özel: Oyunlarda sezonluk geçiş (Season Pass) almak ne kadar doğru?

LGM Özel: Oyunlarda sezonluk geçiş (Season Pass) almak ne kadar doğru?

Bütün ek paketlere indirimli sahip olacağım diye cebinizdeki paradan boş yere olmayın.

Oyun dünyası git gide gelişiyor. Tabii ki bu gelişmeler sadece iyi anlamda yaşanmıyor, paragöz olarak tabir edilen firmalar da gelişiyor ve oyunculardan daha çok para alabilmek için yeni yollar arıyorlar. Nedir bu yollar? Tabii ki de ek paketler, genişletme paketleri, sezonluk geçişler ve erken erişim dönemleri. Bu yazımız da tam bu konular ile alakalı olacak. Biraz ek paketlere değineceğiz, belki genişletme paketlerine de. Fakat asıl konumuz sezonluk geçişler olacak. Buyurun, yavaş yavaş yazımıza geçelim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

watch_dogs_aiden_pearce-HD

Ne Güzel Bir Şeysin Sen Öyle!

Yazıma kendi deneyimlerimden örnek vererek başlamak istiyorum. Ben geçtiğimiz seneye kadar hiçbir oyuna ek paket filan aldığımı hatırlamıyorum. Belki ihtiyaç duymadım, belki ek paket çıkana kadar benim o oyuna olan hevesim kalmadı, bunları hatırlamak çok güç fakat almadım işte arkadaş. Tabii bir yere kadar. O yer de Watch Dogs oldu. Watch Dogs öncesinde belki ek paket aldığım 1-2 oyun olabilir, şuan hatırlamıyorum fakat ciddi ciddi ek paket almayı düşündüğüm ilk oyun oldu Watch Dogs. PlayStation 4 için satın aldığım Watch Dogs’u oldukça beğenmiştim ben hatta bu yüzden Watch Dogs’un çıkış döneminde burada yediğim küfürlerin haddi hesabı yoktu sanırım. Bilemiyorum, belki de o zamanlarda açık dünya oyunlarına açtım ve ilk gördüğüm açık dünya oyuna saldırdım. Belki de ilk sezonluk geçişimi Watch Dogs için almamda bile etkili olmuş olabilir. Peki, Watch Dogs için sezonluk geçiş aldığıma pişman oldum mu? Sanmıyorum!

PlayStation 4 kütüphanemde şuan içerisinde 19 adet ek paketli bir Watch Dogs bulunuyor ve tüm bu ek paketler de bedava. Tabii ki sezonluk geçiş sayesinde. Sanırım 70 lira civarında bir fiyat ile almıştım bu sezonluk geçişi. 70 liraya 19 adet ek paket, bence fena değil. Ek paketlerin hepsini de severek oynadığımı göz önünde bulundurursak, durum oldukça hoş. Tabii burada bahsettiğim ek paketler gözünüzde pek büyümesin, bahsettiğim ek paketlerin %50’si kıyafetlerden ve oyun modlarından oluşuyor. Yine de hiç pişman olmadım işte arkadaş. Tabii insan aldığı ilk sezonluk geçişten memnun kalınca, bu sisteme güvenir bir hale geliyor. Peki, sezonluk geçiş alacağım ikinci oyun neydi? Destiny.

destiny_warlock_by_tdspiral-d7ydedi

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

İlk Pişmanlık!

Destiny hakkında pek fazla bir şey bilmiyordum. Açıkçası biraz uzay havasına kaçtığı için oyunu merak bile etmiyordum. Fakat bir gün elime önce Destiny’nin alfa kodu, ardından da beta kodu geçti. Destiny’nin alfasını oynadım ve aradığım FPS oyunu bu dedim. Zaten alfa süreci bittikten sonra günde birkaç kez oyunun beta zamanını kontrol eder olmuştum. Her neyse, alfa bitti, beta geçti, oyunun çıkış zamanı geldi. Büyük bir hevesle cüzdanımdan Destiny için ayırdığım parayı çıkarttım ve yine PlayStation 4’üm için aldım. Zaten oyunun beta sürecinden beri Destiny’nin sezonluk geçişi için de para biriktiriyordum. Oyunla birlikte sezonluk geçişini de direkt satın aldım. Pardon? Ne dedin, duyamadım? Sezonluk geçisin olacağını nereden mi biliyordum? Activision be sevgili arkadaşım. Tahmin edemeyecek ne var?

Destiny’nin sezonluk geçişinde 2 adet ek paket bulunuyordu. İnsanlar Destiny’yi 1-2 hafta oynayıp sıkılıyordu fakat aylar geçmişti, ben ilk günkü gibi oynamaya devam ediyordum. Ben kendim sıkıcıyım zaten, rutin severim arkadaş. Oyun istediği kadar sıkıcı olsun koymuyor. Neyse, ilk ek paket çıktıktan sonra açıkçası biraz hayal kırıklığına uğradım. Ben sezonluk geçiş alarak aslında 2 ek paket yerine tek ek paket parası vermiştim. Bu yüzden “Amaan, bu beleşe geldi işte.” diyerek kendimi avuttum. İkinci ek paket ile birlikte Destiny her ne kadar kendini biraz kendini toparlamaya başladıysa da, yavaştan beni sıkmaya başlıyordu. 2. ek paket gelmeden 3 hafta önce Destiny’yi bırakıp, 2. ek paket ile geri dönmüştüm zaten. 2. ek paketin çıkmasıyla birlikte mutlu olsam da, yine de sezonluk geçiş aldığım için pişmanlık hissediyordum. 2. ek paketten sonra da zaten tamamen Destiny’yi bıraktım. Peki, oyunu tamamen bırakmamın sebebi ve sezonluk geçiş aldığıma pişman olmamın nedeni ne miydi? Destiny: The Taken King.

Destiny’nin üçüncü ek paketi, pardon Destiny’nin ilk genişletme paketi olacaktı, bu genişletme paketi sezonluk geçişe dahil değildi. Yani benim oynamaya devam edebilmem için The Taken King’e 120 lira vermem gerekiyordu. Bir genişletme paketine neden 120 lira vereyim ki? İşin kötüsü The Taken King’in içeriği daha önce çıkmış ek paketlerin içeriğinden oldukça fazla. Tabii durum böyle olunca ben iyiden iyiye sezonluk geçiş aldığıma pişmanlık duydum. Dedim ki, “Activision’ın oyununa sezonluk geçiş alan aklımı s…..”.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

WWE-2K16-finn-balor

Zorunluluk mu Yoksa?

Sizlere yaşadığım güzel bir deneyimi ve kötü bir deneyimi anlattım. Bir de sevdiğiniz oyunu oynayabilmek için sezonluk geçiş almanızın zorunlu olduğu durumlar var. Biraz da ondan bahsedelim. Buradaki örneğimiz ise WWE 2K16 olsun. Sanırım WWE SmackDown! vs. Raw 2008 oynadıktan sonra WWE oyunlarına uzun süre ara vermiştim. Seriye dönüşüm WWE 2K15’in PC sürümü ile oldu. WWE 2K15 için çıkan tüm ek içerikler WWE 2K15’in PC sürümüne ücretsiz gelmişti ve gelen bu içerikler gerçekten mutlaka sahip olmanız gereken şeylerdi. Bu da firmaların farklı bir stratejisi tabii ki. Görülen o ki WWE 2K16 için direkt olarak sezonluk geçiş almam gerekecek. Neden mi? WWE 2K15 ile gördüğüm kadarı oyuna getirilen ek paketler oyunu tamamlıyor. Tabii her ek paketi ayrı ayrı almak ile uğraşmaktansa, sezonluk giriş almak daha mantıklı geliyor. İşte bu örneğimiz tam bir zorunluluk örneği. Aslında sezonluk geçişleri almak zorunda değilsiniz. Tabii oyunu eksik oynamayı göze alıyorsanız.

Yani genel olarak sezonluk geçiş paketlerini alırken eğer paramızdan olmak istemiyorsak biraz dikkatli olmamız gerekiyor. Oyun için çıkabilecek ek paketleri tahmin edebilmek ve daha önceki sezonluk geçiş deneyimlerinizi hatırlayabilmek sezonluk geçiş alma kararınızın en önemli ögeleri. Yazımızın genelinden de anlayabileceğiniz gibi sizlere kesin bir şekilde, “Sezonluk geçiş paketlerini almak çok yanlış.” veya “Sezonluk geçiş paketlerini almak çok iyi bir şey.” diyemiyoruz. Oynayacağınız oyunu bilmek ve buna göre sezonluk geçiş paketlerini almak hem ruh sağlığınızı (Aldığınıza pişman olup, yataklara düşebilirsiniz.) korur, hem de cebinizdeki paranızı boş yere kaptırmamanıza neden olur.

Hemen aşağıdaki anketimizi oylamayı ve yorumlarda fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.