LGM Özel: Gamescom 2014 Ödüllerini kimler alır?

LGM Özel: Gamescom 2014 Ödüllerini kimler alır?

Far Cry 4'ler, Evolve'lar, Sunset Overdrive'lar havada uçuşuyor!

Gamescom, her sene Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen bir video oyunu fuarıdır. Federal Association of Interactive Entertainment Software tarafından organize edilen Gamescom, genelde E3’ten sonra en popüler olan oyun fuarı olarak bilinir. 2009 senesinden beri Almanya’da gerçekleştirilen ve Avrupa kıtasının en büyük oyun konferansı olan Gamescom bu sene 6. kez toplanıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Gamescom 2014’te sadece oyunlar veya yeni teknolojiler tanıtılmayacak, aynı zamanda bu tanıtılan oyun veya teknolojilere ödüller de verilecek. Birçok farklı kategoride bir çok farklı oyunların yer aldığı Gamescom 2014 Ödülleri bu sene de oldukça çekişmeli gidecek gibi. Geçtiğimiz hafta içerisinde belli olan yarışma kategorileri ve bu kategorilerde bulunan oyunlar birçok insanı heyecanlandırmaya yetti bile. Bu yüzden ben de sizlerin heyecanına ortak olarak Gamescom 2014 Ödüllerini kimlerin alabileceği hakkında küçük bir yazı yazayım dedim.

Gamescom 2014 Ödülleri hakkında yazacağım bu yazıda, bu ödüllerin hangi oyunların alıp, hangi oyunların alamayacağını bir fikir yazısı olarak aktaracağım. Yazımı okumadan önce geçen hafta haberini yaptığımız Gamescom 2014 ödülleri ve ödül adayları haberini okumanızı tavsiye ederim.

Gamescom-2-635x337

Playstation’ın en iyi oyunu

Başlıktan sonra herkesin The Order: 1886 dediğini duyar gibiyim fakat bu oyunun ne yazık ki bu kategoride aday gösterilmediğini belirtmek isterim. The Evil Within, Evolve, Dying Light, Far Cry 4 ve Middle-Earth: Shadow of Mordor’un aday gösterildiği bu dalda en başarısız isim Dying Light olabilir. Aslına bakarsanız The Evil Within, Evolve ve Dying Light bu kategoride birbirine en yakın 3 oyun fakat Dying Light’ın türü dolayısı ile bu ödülü alamaya en uzak isim olduğunu düşünüyorum.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Playstation’ın en iyi oyunu ödülünü alabilecek en yakın isim ise bence Far Cry 4’tür. Ubisoft’un Far Cry 4 ile birlikte Playstation 3 ve Playstation 4 sürümlerine verdiği destek bu ödül verilirken mutlaka göz önünde bulundurulacaktır. Eğer aday listesinde Far Cry 4 yerine başka bir oyun görseydik, rahatlıkla Middle-Earth: Shadow of Mordor diyebilirdik.

Xbox’ın en iyi oyunu

2 adet Xbox’a özel oyun bulunan bu kategori de kendi içerisinde oldukça çekişmeli. The Evil Within, Evolve, Assassin’s Creed Rogue, Sunset Overdrive ve Ori and the Blind Forest’in bulunduğu bu kategorinin en başarısız ismi şüphesiz Assassin’s Creed Rogue olacaktır. Büyük bir ihtimalle tek tip oynayışa sahip olacak olan ve sadece eski nesil için çıkacak olan Assassin’s Creed Rogue’un bu kategoride en ufak bir şansı bile olamaz.

Xbox’ın en iyi oyunu ise büyük bir ihtimalle adaylar arasında bulunan 2 adet Xbox’a özel oyundan birisi olacaktır. Duyurulduğu günden itibaren birçok oyuncuyu heyecanlandıran Sunset Overdrive, Xbox’ın en iyi oyunu ödülünü alabilir. Bu listede Sunset Overdrive’ı sarsacak bir isim olduğunu düşünmüyorum fakat Ori and the Blind Forest’in üzerinde biraz daha durulsaydı, bu kategoride çekişmeli bir durum olabilirdi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Wii’nin en iyi oyunu

Lego Batman 3: Beyond Gotham, Splatoon ve Super Smash Bros. For Wii U’nun bulunduğu bu kategori belki de ödül kategorilerinin en sevimli olanı diyebiliriz. Aslında bu kategori için çok fazla konuşmaya gerek yok. Lego Batman 3: Beyond Gotham ve Super Smash Bros. For Wii U’nun bulunduğu bu listede Splatoon, şansı en az oyun olarak görülüyor.

Wii U’nun en iyi oyunu ödülünü alabilecek oyun ise yine büyük bir ihtimal ile Super Smash Bros. For Wii U olacaktır. Wii kullanıcılarının Super Smash Bros. oyunlarını ne kadar sevdiğini söylememe gerek yok heralde?

En iyi RPG oyunu

Skylanders Trap Team, Risen 3 ve Kingdom Hearts 2.5 HD ReMIX ile karşımıza çıkan bu kategori yine Wii U kategorisi gibi üstünde fazla durulmayı hak etmiyor. Açıkçası bu kategoride ödülü alan oyun belli fakat kesin olarak ödülü alamayacak olan oyunu seçmek oldukça çok zor. Bu kategori için açıkçası böyle bir seçim yapmadan direkt olarak Risen 3’ün en iyi RPG oyunu ödülünü alabileceğini söylemek isterim.

En iyi aksiyon oyunu

The Order: 1886, Evolve, Far Cry 4, Ori and the Blind Forest ve Super Smash Bros. For Wii U’nun bulunduğu en iyi aksiyon oyunu kategorisinde sanırım kimin kesinlikle bu ödülü alamayacağını söylememe gerke yok? Super Smash Bros. For Wii U, bir aksiyon oyunundan ziyade aile oyunu olduğu için bu kategorinin benze en zayıf halkasıdır.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

En güçsüzü seçmek kolay da ödülü kimin alacağını tahmin etmek oldukça zor. Listeye baktığımda yine oldukça iddialı olan The Order: 1886, Evolve ve Far Cry 4’ü görüyorum. Eleyerek gitmek gerekirse bu ödülü The Order: 1886 da kazanamaz, tamam aksiyon dolu bir oyun fakat yapısı gereği aksiyonu daha çok sinematik bir tarza yönlendiriyor ve bu durumda da Evolve veya Far Cry 4’ün bu ödülü alması daha yakın bir olanak oluyor. Daha önce Far Cry serisi oynamamış bir insan olarak söylüyorum ki en iyi aksiyon oyunu ödülünü de Far Cry 4 alabilir.

En iyi simülasyon oyunu

Theatrhythm Final Fantasy Curtain Call ve World of Warships’in aday olduğu bu kategorinin kaybedenini ve kazanını gerçekten söylememe gerek var mı?

En iyi spor oyunu

FIFA 15, Forza Horizon 2’li ve PES2015’li bir spor kategorisi ile karşımıza çıkıyor bu sefer Gamescom ödülleri. Xbox One ve Xbox 360 kullanıcılarının merakla beklediği efsane serinin en yeni oyunu Forza Horizon 2 ve tüm dünyanın artık vazgeçilmez futbol oyunu olan FIFA 15 varken bu ödüllerin sonuncusu PES2015 oluyor. PES2015 iddialı olsa da ne yazık ki bu iddiası diğer oyunları geride bırakmaya bence yetmiyor.

Diğer kategorilerde olduğu gibi bu kategoride de ödülü kazanını seçmek oldukça zor. Bir yanda efsanevi yarış oyunu Forza Horizon 2 var, diğer yanda ise FIFA 15 var. Bir yanda 200 adetlik bir araba listesi, bir diğer yanda da neredeyse tüm dünya takımları duruyor… Sizleri bilmem fakat neredeyse tüm dünyada futbol klasik bir spor olduğu için bana da bu ödülün kazananı FIFA 15 olacakmış gibi geliyor.

En iyi aile oyunu

Skylanders Trap Team, Silence, LittleBigPlanet 3, LEGO Batmann 3: jenseits von Gotham ve Yoshi’s Woolly World çıkıyor karşımıza bu listede. Açıkçası bu listede bilmediğim 2 oyun bulunuyor, her oyunu da bilmek zorunda değilim ya, bana kalırsa bu listenin kazanamayan isimleri Silence veya Yoshi’s Woolly World olabilir.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

En iyi aile oyunu ise Playstation 3 ve Playstation 4’e özel olarak çıkacak olan LittleBigPlanet 3 olacaktır. Serisinde ilk defa 4 farklı karakteri yöneteceğimiz LittleBigPlanet 3, bu hali ile birlikte bana tam bir aile oyunu gibi gözüktü, sizleri bilemem.

 En iyi PC oyunu

Heroes of the Storm, The Evil Within, Borderlands: The Pre-Sequel, Evolve ve Mittelerde: Mordors Schatten’ın bulunduğu en iyi PC oyunu kategorisi, şimdiye kadar gördüğüm güzel kategorilerden bir tanesi. Oldukça kaliteli yapımların bulunduğu bu kategoride bence ödülü almaya en uzak oyun Warner Bros. Interactive Entertainment’ın geliştirdiği Mittelerde: Mordors Schatten. Sebebini merak edecek olursanız, aynı kategori içerisinde reklam gücü daha yüksek ve oyunları ile daha ön plana çıkan firmalar bulunuyor. Bu durumda da Mittelerde: Mordors Schatten’ın pek fazla şansı kalmıyor.

Gamescom 2014’te en iyi PC oyunu ödülünü alacak olan oyun ise bence Borderlands: The Pre-Sequel olacaktır. Borderlands: The Pre-Sequel’in bu ödülü alamaması durumunda ise Take-Two Interactive’in oyunu olan Evolve bu ödüle sahip olacaktır. The Evil Within’e yazım boyunca pek şans tanıyamadım fakat rakipleri oldukça iyi, yapacak birşey yok.

En iyi mobil oyunu

Super Smash Bros. For 3DS, Theatrhythm Final Fantasy Curtain Call’lı ve Darkblade’li oldukça güzel bir mobil oyun kategorisi bizleri bekliyor fakat bu grupta 2 adet güçsüz halka bulunuyor. Bana göre bu ödülü alabilecek tek isim Darkblade ve Theatrhythm Final Fantasy Curtain Call ise eli kesinlikle boş dönecek olan oyun olacak.

En iyi sosyal oyun

Orcs Must Die! Unchained, Dance Central Spotlight, LittleBigPlanet 3, SingStar ve LEGO Batmann 3: jenseits von Gotham oyunlarının bulunduğu bu kategide resmen bir Sony – Microsoft savaşı yaşanacak. Fakat ondan önce bu ödülün kesinlikle LEGO Batmann 3: jenseits von Gotham’a gitmeyeceğini söylemek isterim.

En iyi sosyal oyun ödülünün kazananları ise Sony’nin SingStar’ı veya Microsoft’un Dance Central Spotlight’ı olacak. Her 2 oyunun da kullanıcı oranlarına baktığımda bu ödülü kazanacak olan oyunun Dance Central Spotlight olması daha muhtemel bir durum olacak.

En iyi çoklu oyuncu oyunu

Call of Duty: Advanced Warfare, Heroes of the Storm, FIFA 15, Evolve ve Forza Horizon 2’nin bulunduğu bu kategorinin içerisinde ödülü kesinlikle alamayacak bir oyun varsa, o da FIFA 15’tir. Gerçekten, FIFA 15’in bu kategoride ne işi var?

Gamescom’un en iyi çoklu oyuncu oyunu ise yıllardır milyonların serinin çoklu oyuncu modlarını oynadığı oyun Call of Duty: Advanced Warfare olacaktır. Fakat bu kategoride sürpriz bir isim daha bulunuyor, eğer Call of Duty: Advanced Warfare güzel bir tanıtım ile jürinin karşısına çıkamaz ise bu ödül Evolve’un ellerinde hayat bulacaktır.

En iyi donanım

Virtualizer , Oculus Rift DK 2, Project Morpheus, Amiibo ve SHIELD Tablet/SHIELD Wireless Controller’ın bulunduğu, Gamescom ödüllerinin teknolojik kategorisinde ise en zayıf halka Nintendo’nun projesi olan Amiibo veya Cyberith’ın projesi olan Virtualizer gibi görünüyor. En iyi donanım ödülü kesinlikle bu 2 donanımdan birine gitmeyecektir, sizlere garantisini bile verebilirim.

İşin güzel tarafı ise, geriye kalan 3 proje de birbirinden başarılı. Oculus Rift DK 2, Project Morpheus ve SHIELD Tablet/SHIELD Wireless Controller gerçekten bu kategoride ödül alabilmek için oldukça sıkı çalışacak. Fakat bana kalırsa en iyi donanım ödülü, bir oyuncu tableti olan SHIELD Tablet/SHIELD Wireless Controller’a gidecektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.