LEGO Star Wars: The Force Awakens İnceleme

LEGO Star Wars: The Force Awakens İnceleme

Tam karanlık tarafa geçeceğim, bir gülme geliyor.

[buy_game url=”https://voidu.com/game/lego-star-wars-the-force-awakens” baslik=”LEGO Star Wars: The Force Awakens, 79 liradan Voidu’da satışta!” resim=”https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/voidu/cdn/large_J5cvkT26VeABR8PixXN9xwURQwJyaIin.jpg”]

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Yine, yeniden Star Wars evrenindeyiz. Adına tonlarca dizi, kitap, oyun, animasyon, çizgi roman, film, oyuncak (say say bitmiyor) yapılan o koca evrende. Yaklaşık 7 ay önce çıkış yapan, Star Wars serisinin en son filmi Star Wars: The Force Awakens, bizlerde derin izler bıraktı ve hala etkisi sürmeye devam ediyor. Filmin iyi veya kötü olması bir kenara, uzun seneler sonra çıkan bu filmde, o ilk ön söz yazıları ekranda kayarken hangimiz şapşalca sırıtmadan durabildik ki? Kimilerimiz onlarca kez izledi bu filmi belki ama, artık anılarımızı tazeleme zamanı geldi. Hayır, filmi tekrar izlemenizden bahsetmiyorum. Filmi izlemeyeceğiz, bu sefer oynayacağız. Hem de lego parçalarıyla. Karşınızda LEGO Star Wars: The Force Awakens!

lego-star-wars-the-force-awakens

Bir oyundan daha fazlası

Baştan söyleyeyim, yazımda, fazla vermemeye dikkat etsem de, filmle ilgili biraz spoiler olacaktır. Her ne kadar bir filmin oyunu gibi gözükse de aslında sadece bir oyunun incelemesini yapmıyorum şu an. Oyun, sanki Star Wars: The Force Awakens filminin yeniden yapımı gibi. Bütün karakter seslendirmeleri (Kylo Ren’den, Captain Phasma’ya kadar) filmdeki gerçek karakterlerine ait (çoğu seslendirme direkt olarak filmden alınma). Müzikleriyle, seslendirmeleriyle, hatta sahne geçişleriyle, Star Wars ruhunu, oyunu oynadığınız her an hissediyorsunuz!

Bir oyundan fazlası dedim, ama iddiamı arttırıyorum. LEGO Star Wars: The Force Awakens’da, Star Wars: The Force Awakens filminden de fazlası var. Neden böyle söylediğimi merak ediyor olmalısınız. Çünkü oyunda, filmde anlatılmayan olaylar da işleniyor. Han Solo ile rathar avlamaya çıkıyoruz, Amiral Ackbar’ı kurtarmaya çalışıyoruz ve bunun gibi filmden ayrı olarak 6 tane ekstra hikayemiz var. Yani filmi izledim, oyununu neden oynayayım ki diye düşünenler varsa, bu düşünceyi akıllarından silsinler. Orijinal hikayeye öyle bir derinlik ve mizah katılmış ki, filmden daha fazlasına sahip oluyorsunuz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

image

Mizah, olması gerektiği gibi

Mizah, çok iyi derecede yedirilmiş LEGO Star Wars: The Force Awakens’a. En gerilimli sahnelerde, birden absürt bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Bu komedi ögeleri, Star Wars ruhunu zedeleyecek boyutta değil. Gerçekten gerektiği kadar eklemişler ve oyun boyunca yüzünüzde hafif bir tebessüm eksik olmuyor. Millenium Falcon’daki bir rathar’ı, dans eden Han Solo hologramı sayesinde alt etmemiz, Poe Dameron’un ceketi yerine, gövdesinin lego parçasını buluyor olmamız, savaş sırasında voleybol oynayan stormtrooperlar ve her anında takip etmeye yorulacağınız bunun gibi bir çok detay, gerçekten sizin oyundan bir an olsun sıkılmamanızı sağlıyor.

SW_Screenshot2_720

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Evimizdeyiz, Chewie!

Oyun başladığında çok şaşırdım. Çünkü oynadığım oyun LEGO: Star Wars Force Awakens değil, Star Wars: Return of Jedi filminin son bölümüydü. Bir yandan Leia, Han Solo, Chewbecca, R2-D2 ve Wicket ile stormtrooperlarla çatışırken, diğer tarafta Darth Vader, Luke Skywarker ve Palpatine’in savaşına tanık oluyor, diğer yandan da Death Star’ı etkisiz hale getirmeye çalışıyoruz. Hikayede son kaldığımız kısmı kısa bir hatırlatma olarak oynadığımız bu giriş bölümünden sonra, Luke Skywalker’ı aramaya, yani asıl hikayemize başlıyoruz. İlk karakterlerimiz aynı filmdeki gibi Poe Dameron ve onun minik arkadaşı BB-8! İlk görevimiz ise tahmin edebileceğiniz gibi Jakku gezegeninde Kylo Ren’e karşı!

Görev sırası aynı film hikayesindeki gibi. Hikaye görevlerini bitirdikten sonra, serbestçe dolaşıp yan görevleri de yapabiliyoruz. Yan görevler dediysem öyle çok bir şey yok, birkaç küçük iş. Görevlerde tek bir bölgede durmuyoruz. Karadan savaştıktan sonra havadan düşmana ateş açabiliyoruz. Tabii bu değişim isteğimize göre değil, hikayeye göre oluyor. Uçuş görevleri gerçekten çok eğlenceli olmuş. Bir yandan düşmandan kaçarak diğer yandan hedeflerimizi yok ediyoruz ve bunu yaparken aynı zamanda küçük yarışlar yapabiliyoruz. Bir yerden sonra oynanış olarak tekrara düşse de, eğlence konusunda iyi iş çıkarmışlar. Ayrıca oyunu bir arkadaşınızla da oynayabilirsiniz. Bunun için ikinizin de aynı bilgisayarda olması lazım maalesef. Arkadaşlarınızla oynamak için gerçekten ideal bir oyun.

3000051-lstfa_announce_3

Dolu dolu bir oyun

LEGO Star Wars: The Force Awakens içeriği gerçekten çok dolu bir oyun olmuş. Her bölümde, karakterlerin yeteneklerine göre etkileşime girebilecekleri onlarca cihaz, lego parçalarından yapacağınız çeşitli silahlar, makineler ve yine onları kullanmak için özel becerileri olan ayrı karakterler var. Oyunda toplam 205 tane oynanabilir karakter var. Hepsinin de ayrı becerileri var. Biri su altına dalabiliyorken, diğeri tırmanabiliyor, bir diğeri ise küçük boşluklardan kolaylıkla geçebiliyor. Yani oyunun her saniyesinde, takım oyunu oynamak zorundasınız!

Oyun boyunca yüzlerce toplanabilir öge ve zarar verdiğiniz her şeyden gelen metal paralar biriktireceksiniz. Bu paralar ve ögelerle, yeni karakterler satın alabilir, yeni özellikler edinebilir ve bahsettiğim 6 ekstra bölümü açabilirsiniz. Yerde gördüğünüz dağılmış lego parçalarıyla, ölümcül bir silah da yapabilirsiniz, Star Wars müziği çalan bir müzik kutusu da. Dediğim gibi, oyun gerçekten çok dolu. Bütün her şeye, sadece ilk oynayışta ulaşmak mümkün değil. Çünkü oyunun en başından en sonuna kadar, daha sonra açılacak karakterlerin yeteneklerini gerektiren, kullanamadığınız makineler, giremediğiniz bölgeler olacak. Yani oyunu %100 bitirebilmek istiyorsanız, hikaye görevleri bittikten sonra, her bölgeyi tekrar keşfetmek durumunda kalacaksınız.

GdZnnqn

Grafikler yeterli

Grafikler, bir LEGO oyunu nasıl olmalıysa, öyle. Çok bir şey beklememek lazım ama oyun boyunca hiçbir zaman “Ya yıl olmuş 2016, böyle grafiklerde oyun mu yapılır?” diye de isyan etmiyorsunuz. Hatta en iyi grafikli LEGO oyunu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten, bu tarz oyunlarda gerçekçilikten çok, hikaye ve oynanış daha ön planda olmalıdır ve gerçekten bir an durmayan temposuyla, eğlenceli ve akıcı hikaye sunumuyla, harika bir oyun keyfi sunuyor size. Aynı şeyi oynanış için söyleyebilir miyim? Kısmen.

bbonboard

Bazı yerlerde sıkıntılar var

Gelelim LEGO Star Wars: The Force Awakens’ın kötü taraflarına. Oyun size çok değişik bölümler, görevler sunuyor sunmasına fakat, dövüş sırasında yaptığınız her şey iki tuştan ibaret. Zıplamak ve ateş etmek (veya vurmak). Oyunda bir tane bile tuş kombinasyonu yok. Strateji geliştirmek diye bir kavram oyunda yok. Her yaşa hitap edebilmek için yapılmış bir şey olabilir. Bu yüzden oynanış bir yerden sonra aynı hareketleri tekrarlamaktan öteye gidemiyor.

Yapay zeka kötü! Bunu düşman için değil, yanınızdaki, kontrol etmediğiniz zaman savaşmayan karakterler için söylüyorum. Bölümde 3 kişiyseniz, sizin dışınızdaki 2 kişi bazen, sizi takip etmekten başka hiçbir şey yapmıyor. Üstünüze onlarca düşman gelirken, sadece siz savaşıyorsunuz. 

Oyun çok kolay. Başarısızlık diye bir şey söz konusu değil. Öldün mü? Tekrar geliyorsun oyun durmadan, sınır yok. Bulmacayı mi çözemedin? Oynadığınız belki de en kolay bulmacalara sahip oyunlardan biri olacak. Yani kısaca sadece hikayede ilerliyorsunuz. Bazı yerlerde teknik sorunlarla da karşılaştım. Karakter değiştirme menüsündeyken oyundan atma ve yanlışlıkla, erişilmemesi gereken bir bölgeye eriştiğimde sonsuz bir boşluğa düşmem gibi. Bunların yakın zamanda güncelleme ile giderileceğini düşünüyorum.

lego-star-wars-the-force-awakens_011

Sonuç olarak

LEGO Star Wars: The Force Awakens, diğer LEGO oyunları gibi, harika hikaye anlatımına, güzel bir mizaha, orta seviyede oynanışa sahip bir oyun olmuş. Bir an olsun bitmeyen temposu, yüzlerce oynanabilir karakter, Star Wars evrenine kattığı yeni hikayelerle oynamaya değer bir oyun. Bazı kötü yanlarına rağmen, en iyi LEGO oyunları sıralamasında üst sıralara belki de birinciliğe oynayacak düzeyde. Star Wars ve LEGO oyun severleri aldıklarına pişman olmayacaktır.

LEGO-Star-Wars-The-Force-Awakens-BB-8-Thumbs-Up

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.