Legends of Eisenwald İnceleme

Legends of Eisenwald İnceleme

Orta Çağ savaşlarına adım atıyoruz...

Rol yapma tarzının, strateji ile harmanlanmış oyun tarzını özlediniz mi? İşte tam bu noktada Eisenwald’un efsaneleri yaranıza merhem oluyor. Legends of Eisenwald, basit oynanış dinamikleri derin rol yapma ögeleri ve stratejiyi bünyesinde bulunduruyor. Bağımsız yapımcı Aterdux Entertainment, bir kickstarter projesi olarak oyunu geliştirmeye başlamış ve ardından hedefine ulaşmış. 50 bin dolar gibi bir hedef belirleyen geliştirici ekip, şuanda 83 bin $ elde etmiş durumda.  Ayrıca oyun erken erişimden çıkıp, tam sürüme kavuşmuş bulunuyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

photo-original

Orta çağ savaşlarına geri dönüyoruz!

Legends of Eisenwald’ı açar açmaz orta çağın eşsiz müzikleriyle karşılaşıyoruz. Yeni oyuna başlamak istediğimizde 3 birlik türünden birisini seçmemiz bizden isteniyor. Oyunun ana yapısı, bu 3 birlik türü üstüne dayalı. Knight, Baroness, Mystic türleriyle savaş alanında zafer kazanmak için çabalıyoruz. Knight (Şövalye), ağır silahlar ve ağır zırhlar taşıyarak küçük ordumuzun en ön saflarında yer alıyor. Birebir mücadelede ağır hasar veren Knight türü düşmanlarımıza aman vermiyor. Baroness (Okçu), ok, yay veya arbalet kullanarak düşmanlarımıza uzaktan zarar veriyor. Mystic (Büyücü), ordumuzun en arka sıralarında yer alan ve diğerlerine yardım eden bir tür. Seçtiğimiz kişinin sağlığını doldurma veya onu kutsama gibi yetenekleri bulunuyor.

Legends of Eisenwald’ta ordunuza alacağınız paralı askerleri iyi seçmelisiniz. Tavernalardan bulabileceğiniz iyi askerler ve kiliselerden bulabileceğiniz iyi sağlıkçılar ile kimse size dur diyemez. Ordumuzu 5-4-3 taktiğiyle savaşa sürüyoruz. En ön safta şövalyeler, onun ardında okçular ve en sonda sağlıkçılar bulunuyor. Eğer bir kaleye sahip değilseniz en fazla 6 kişilik bir ordunuz olabiliyor. Kale ve çok altına sahipseniz daha iyi bir ordu kurabiliyorsunuz bu durumda direk savaş alanına etki sağlıyor.

2606524-leo+july+screen+(1)

Savaş dinamikleri güzel, peki ya strateji?

Yeni oyuna başladığımızda bizi eğitim bölümü karşılıyor. Ordumuzda güçlü bir ittifak bulunuyor ve düşmanlarımızı birer birer yeniyoruz. Eğitim bölümünü bitirdiğimizde yalnız başımıza kalıyoruz ve 4 tane derebeyliğin içinde kalakalıyoruz. Evimize dönmek isterken başımızdan olaylar geçiyor. Öyle bir zaman geliyor ki tarafımızı belli etmemiz isteniyor. Senaryo ve stratejik adım bakımından gerçekten çok dengeli bir yapı sunulmuş. Haritada boş gezerken bile başınıza ne geleceğini hiç bilmiyorsunuz.

Rol yapma tarzına geri dönersek eğer. Oyundaki eşya çeşitliliği oldukça fazla. Bir karakterin envanteri fazlasıyla doldurulabiliyor. Ordunuza paralı asker alabiliyorsunuz ve adamlarınızın gelişimini sağlayabiliyorsunuz. Savaşta adamlarınız ölürse oyunda ölmüş sayılmıyor. Daha sonra kiliseye gidip iyileştirebiliyorsunuz. Ayrıca oyunda harita düzenlemek için “MAP EDITOR” olduğunu da belirtmek isterim. Kendi oluşturduğunuz haritalarda savaşmakta oldukça eğlenceli.

Legends-of-Eisenwald_b_124668

Oyunun güzelliğini anlatayım bakalım

Oyuna başlar başlamaz eğitim kısmının yer aldığını söylemiştim. Burada Berthold isimli bir şövalye ile karşılaşıyoruz ki bizim sadık dostumuzdur ta kendisi. Eğitim kısmı bittiğinde yapayalnız şekilde evimize dönüyoruz. Kendi arkadaşlarımızı bulurken düşmanlarımızla da karşı karşıya kalıyoruz. Bize hangi tarafı seçmek istersin veya bu görevi böyle mi yapmak istersin gibi sorular soruluyor ve oyun size göre şekilleniyor. Evimiz olduğu bölgeye geldiğimizde evimizin başkaları tarafından ele geçirildiğini görüyoruz. Yapılan hamleler sonucunda evde neler olduğunu daha sonra öğreniyoruz. Oyunun senaryosu, intikam üzerinden devam eden öfkeli bir şövalyeyi anlatıyor. Oyunun oynanış tarzına senaryonun iyi yedirildiğini söylemeliyim. Senaryo beni her an içine çekti.

Oyun grafiksel olarak çağımıza uymasa da göze batan bir şeyin olmadığını söyleyebilirim. Müzikler çok hoş geliyor kulağa. Kendinizi eski çağlarda hissedebiliyorsunuz. Daha önceden bahsettiğim gibi savaşlar çok güzel olmuş. Savaşmadan önce kimin kazanacağı hiç belli olmuyor. Ordunuzla beraber bir savaşı kaybedince oyun bitiyor son kayıt edilen yerden başlıyorsunuz. Savaşı kazanırsanız, savaşın içinde birlikleriniz ne kadar zarar aldıysa onları iyileştirmeniz gerekiyor.

Legends-of-Eisenwald-5

Peki bu oyunu oynamalı mıyım?

Legends of Eisenwald oyunu herkesin oynayabileceği bir tarz oyun değil fakat rol yapma oyun tarzı ve strateji oyun tarzını beğeniyorsanız kesinlikle deneyimlemeniz gerekir. Senaryonun uzun olması, savaş dinamiklerinin ilgi çekici olması, uzun süre oyunu oynatmaya yetecek gibi görünüyor. Eğer bu aralar oynayacak oyun bulamıyorsanız Legends of Eisenwald oynamanızı tavsiye ederim.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.