Menü
https://leadergamer.com.tr/hideo-kojima-konami-tesekkur/

LawBreakers

Yapımcı Boss Key Productions
Dağıtımcı Nexon
Tür
Çıkış Tarihi 8 Ağustos 2017
LawBreakers , Popüler 17 Ağustos 2017 18:07

LawBreakers İnceleme

Overwatch’dan sıkıldıysanız veya alamıyorsanız, işte karşınızda Overwatch’ın yerine geçebilecek potansiyeli olan muhteşem bir alternatif.


Uzun bir aradan sonra yeni bir inceleme ile tekrar karşınızdayım. Bu sefer ki incelememe konuk olan oyun, 7 Ağustos 2017 tarihinde çıkışını gerçekleştirmiş olan LawBreakers. Geç olsun, güç olmasın diyerek incelemek ve oyunda neden giderek oyuncu sayısının azaldığını öğrenmek istedim. Açıkça fikrimi soracak olursanız, LawBreakers oyuncu sayısının neden giderek azaldığını hala anlamadım. Oyun, beklediğimden çok daha fazla güzel ve hatta son zamanlarda bütün yorgunluğumu üzerimden aldığını bile söyleyebilirim. Tabii, arada olduğu yerde hoplayıp zıplamaktan başka bir şey yapmayan oyuncular da denk gelmiyor değil, fakat yine de olsun, oyun tam anlamıyla muhteşem.

LawBreakers

LawBreakers nedir?

Öncelikle, LawBreakers nedir, ismi nereden geliyor, ondan bahsedeyim. LawBreakers, aslında artık alışmış olduğumuz polis-kaçak mevzusu üzerine kurulmuş. Law ayrı bir ekip, Breakers ayrı bir ekip. Her iki takımda da 5’er kişi olmak üzere, bulunduğumuz herhangi bir haritadaki verilen görevleri tamamlamamız gerekiyor. Şimdiye kadarki maçlarım, 10-15 dakikalık süreyi geçmedi hiç. FPS, yani birinci şahıs nişancı olarak karşımıza çıkan oyunda, maçı kazanıp kazanamamanız ne yazık ki takımınıza bağlı. Her ne kadar iyi bir skor yaparsanız yapın, maalesef takımınızda eksik varsa veya birileri maçın tadını kaçırıyorsa, o maç yüksek ihtimalle kaybediliyor.

Ayrıca, ekipler kurulurken de pek adil olarak ayarlandığını söyleyemeyeceğim. Muhtemelen bu durumun üzerinde çalışıyorlardır, fakat oyunu henüz 1-2 saat oynamış biri ile onlarca saat oynamış birinin eşleşmesi bana biraz saçma geldi açıkçası. LawBreakers‘ın geliştirici ekibi olan Boss Key Productions, umarım ki bu sorunu çözer ve herkes kendi seviyesindeki oyuncularla oynayabilir. Oyuncuların bu oyundan uzaklaşma sebeplerine gelecek olursak, muhtemelen günümüz MOBA oyunlarının çoğunda olduğu gibi, oyunu kazanıp kazanamamanızın tamamen takımınıza bağlı olması olabilir. Dikkatli oynamayıp görevlerden ve takımından uzaklaşarak bol bol öldüğü için sinirlenip çıkan oyuncular da gayet fazla.

LawBreakers bize nasıl bir oynanış sunuyor?

Oyun içerisindeki karakterlerden bahsetmek istiyorum öncelikle. Her karakterin ismini tek tek saymaktan ziyade, sınıf sınıf söyleyeceğim, çünkü her sınıftan karakter, her iki takımda da bulunuyor. Şimdilik tam olarak 9 adet karakter sınıfı bulunuyor ve açıkçasını sorarsanız, “Şu sınıf karakterler çok daha güçlü!” diyebileceğim kadar güçlü bir sınıf yok, oyun karakter konusunda gayet adil hissettiriyor. Genel olarak karakterlerde 3 yetenek, 2 silah ve bazı karakterlerde özel 1 yetenek mevcut. Yetenekleri çok açıklamayacağım, çünkü bütün karakterlerin nasıl oynandığı ve yeteneklerinin neler olduğu konusunda kapsamlı bilgiler, geliştirici ekip tarafından YouTube üzerinden anlatılıyor.

İlk olarak Vanguard sınıfından bahsedelim. Vanguard sınıfı karakterlerin Hydra ve Pulsar isimli silahları bulunuyor. Yetenek açısından ise Starfall yeteneği Q tuşunda, Meteor Shells yeteneği E tuşunda ve Afterburners yeteneği Shift tuşunda bulunuyor. Enforcer sınıfında ise bizleri Aerator ve Badger isimli silahlar karşılıyor. Q tuşunda bulunan yetenek Bloodhound Launcher, E tuşunda bulunan yetenek Electromag Charge ve Shift tuşunda bulunan yetenek de Distortion Field.

LawBreakers

LawBreakers içerisinde bizleri bekleyen karakterler bu kadardan mı ibaret?

Elbette değil. Sırada Titan var bizleri bekleyen. Silahlarından bir tanesi Hammerhead, diğeri ise Crisper. Yeteneklerine göz attığımızda ise, Q tuşunda Berserk yeteneğini, E tuşunda Neutron Mine yeteneğini ve Shift tuşunda da Pulverize yeteneğini görüyoruz. Bir sonraki karakter sınıfı olan Assassin‘in de Arc Blades ve Romerus isimli silahları mevcut. Q tuşunda Frenzy, E tuşunda Flux Blast ve Shift tuşunda da Dash isimli yetenekleri bizleri bekliyor. Ayrıca bir tane de Double Jump isimli özel yeteneği mevcut.

Sıradaki karakter sınıfımız olan Gunslinger‘ın Alpha ve Omega isimli silahları bulunuyor. Q tuşunda Equalizer, E tuşunda Tac Knife, Shift tuşunda ise Warp yetenekleri bizleri karşılıyor. Özel yeteneği olarak da Warp Jump isimli bir yeteneği var. Juggernaut karakter sınıfının ise Instigator ve Impale isimli silahları var. Yetenekleri ise Q tuşunda Armor Protocol, E tuşunda Hold-Deflector ve Shift tuşunda ise Charge olarak karşımıza çıkıyor.

Sınıfların her birini tek tek denemek gerek.

Favorim olan karakter sınıfı Battle Medic ise Lobber ve Firefly isimli silahları ile bizlerin karşısına çıkıyor. Q tuşunda Defense Grid, E tuşunda Support Drone ve Shift tuşunda ise Hoverpack isimli yetenekleri mevcut. Bütün bu yeteneklerinin üstüne bir de Regeneration isimli özel yeteneği de var. Açıkçasını söylemek gerekirse, takımı desteklemesi açısından gerçekten fazlasıyla iş görüyor olması sebebiyle favori karakter sınıfım olmaya hak kazandı. Takım arkadaşlarınızın can değerlerini yükseltme, yaralanmışlarsa iyileştirme, hatta zamanla kendini de iyileştirme, savunma esnasında korumalı ve iyileştirici bir alan oluşturan yetenekleri ile gönlümün fatihi oldu.

Wraith sınıfı karakterlerin elinde Spektor ve Wasp isimli silahlar bulunuyor. Q tuşunda Chrono Switch, E tuşunda Stinger ve Shift tuşunda Slide yetenekleri, bir de üstüne Jump isimli özel yeteneği bulunuyor. Son olarak, ağırlıkla karşılaşacağınız Harrier sınıfına geldi sıra. Shoc-Croc ve Laser Tag isimli silahları ile çok can yakıyor. Q tuşunda Convergence, E tuşunda Supercharger ve Shift tuşunda ise Raycasters isimli yetenekleri bulunuyor. Blastback isimli özel yeteneği de olan karakteri, insanlar çok daha rahat hasar çıkarabildiği için sık tercih ediyor.

LawBreakers

Oyun içerisinde ne tür modlar var?

LawBreakers‘da bizleri karşılayan 7 farklı haritada geçen 5 farklı oyun modu mevcut. Bu oyun modlarından ilki olan Overcharge, haritanın belli bir noktasında çıkan pilleri rakip takımdan önce veya onların elinden alarak kendi bölgenize götürmenizi konu alıyor. Elbette her şey kendi bölgenize götürdüğünüzde bitmiyor. Pilin %100 şarj olmasını ve %100 şarj olduktan sonra belli bir süre daha beklemeniz, pili rakip takımdan savunmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde bir sayı kazanabiliyorsunuz.

Bir diğer oyun modu olan Turf War, eğlenceli olması ile beraber, strateji de gerektiriyor. Haritada 3 farklı bölge oluyor ve bu bölgeleri ele geçiriyorsunuz. Bütün bölgeler ele geçirildiğinde puanlar takımlara veriliyor. 16 puana ilk ulaşan takım ise galip oluyor. Occupy isimli oyun modu ise bir nevi köşe kapmaca. Haritanın belirli yerlerinde 45 saniye boyunca alanlar açılıyor. Sizden istenen, o alanları kapıp tutmanız. Alanı kapıp tutan takıma her geçen an puan kazandırılıyor. 200 puana ulaşan ilk takım maçı kazanıyor.

Sıradaki oyun modu olan Uplink ise, biraz Overcharge oyun moduna benziyor. Bu oyun modunda, yine haritanın belli bir noktasında ortaya çıkan eşyayı rakip takımın elinden veya onlardan önce alıp kendi bölgenize götürmeniz, bunu savunmanız bekliyor. Hangi takım %100’e ulaşırsa ve bunu 3 kere yaparsa, o takım maçın galibi oluyor. Son olarak ise Blitzball isimli oyun modu karşılıyor bizi. Bu oyun modu da Uplink ve Overcharge‘a benziyor, fakat biraz daha ters işliyor. Haritanın belli noktasında ortaya çıkan eşyayı alıp karşı takımın bölgesine taşımak gerekiyor. Açıkçasını sorarsanız, 3 benzer oyun modu arasından benim tercihim çekişmeli bir maçta kesinlikle Blitzball olurdu.

LawBreakers

LawBreakers’ı oynamayı öğrenmek zor mu? Oyun size yardımcı oluyor mu?

Öncelikle belirtmeliyim ki ben oyunun PC sürümünü oynadım. Aldığım duyumlara göre PlayStation 4 sürümünde birazdan bahsedeceğim özellik ne yazık ki bulunmuyor. Oyunun ana menüsünde bizleri Tutorials isimli bir seçenek karşılıyor. Bu seçenekten girdiğinizde karakterleri, haritaları, oyun modlarını ve oynanışı gösteren seçeneklerle karşılaşıyorsunuz. Oynanışı gösteren seçenek, Play Sandbox isimli seçenek. Oyuna ilk defa girdiyseniz, başlamadan önce buradaki bütün içeriğe bakmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Oyunda halihazırda oyuncuya oyunu oynamayı kısa bir şekilde anlatan videolar ve öğrenilenlerin denenebileceği Sandbox modu olunca, ister istemez oyuna başlamadan zaten hazır oluyorsunuz. Ha, Tutorials seçeneği ile uğraşmak istemediniz, direkt oyuna mı dalmak istediniz? O da sıkıntı değil, çünkü gerçekten çok basit ve kolayca öğrenilebilecek bir oynanışa sahip. Özellikle daha önceden FPS türünde çoklu oyuncu oyunları oynamışsanız, LawBreakers sizi kesinlikle yormayacaktır.

LawBreakers içerisinde oynanış sadece bu kadar mı?

Hemen devam edeyim anlatmaya, çünkü değil. Öncelikle bahsetmek istediğim Stash Drops özelliği var. Şimdiye kadar görmüş olduğumdan yola çıkarak, seviye atladığınızda ücretsiz olarak sunulduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, belli başlı ücretler ödeyerek oyunun kendisinden de bu kutuları satın alabilirsiniz. Kutulardan çıkanlar ise, karakterlerinizi özelleştirmeye yarıyor. Silah ve karakter kostümleri, profil resmi, kredi gibi içerikler çıkıyor. Bu çıkan krediler ile de ister yeni bir kutu alabiliyorsunuz, isterseniz iyice biriktirip sevdiğiniz karaktere sevdiğiniz kostümü alabiliyorsunuz.

Kutulardan çıkan içeriklerin de belli başlı sınıflandırmaları var. Base, Advanced, Superior, Exotic ve Boss olmak üzere, sırasıyla gri, yeşil, mavi, mor ve turuncu olarak standart bir değer sınıflandırması mevcut. Hiçbir eşyanın karakterlerin herhangi bir özelliğini etkilemediğini de belirtmemde fayda var. LawBreakers içerisinde seviye sistemi bulunuyor. Oynadığınız maçta yaptığınız işlere göre belli başlı puanlar alıyorsunuz ve bu puanlar oyun sonunda sizlere tecrübe puanı olarak dönüyor. Dönen tecrübe puanları da seviyenizi yükseltmenize yardımcı oluyor. Yine, herhangi bir şekilde insanlara ekstra bir şey kazandırmayan bu sistemin en büyük faydası, sizin seviyenizde insanları karşınıza çıkarması, genel olarak tabii.

LawBreakers’ın grafikleri ne derece güzel ve optimizasyonu nasıl?

Açıkçasını sorarsanız, ne çok ahım şahım, ne de kötü göründü gözüme. Zaten önerilen sistem gereksinimlerinde fazla yüksek bir sınıf ekran kartı da bulunmuyor. En düşük önerilen ekran kartı olarak Nvidia GeForce GTX 660, önerilen olarak da Nvidia GeForce GTX 970 gösterilmiş. Ben ise Nvidia GeForce GTX 860m ekran kartı üzerinde oynadım. 1080p çözünürlük kalitesinde ve yüksek ayarlarda 50-60 FPS arası bir performansla oyunu oynamayı başardım.

Grafiksel açıdan en çok hoşuma giden nokta, oyunun PC platformu üzerinde inanılmaz net olması. Bunun dışında haritalardaki gölgelendirmelerin, “Gerçekçi olsun oyunumuz!” diyerekten fazla abartılmamış olduğunu görmek de gayet güzel bir oynanış hissiyatı sunuyor. Işıktan gölge bir alana geçtiğinizde o görüşün kararıp kendinizi kaybetmenize sebep olan özellik, bu oyunda bulunmuyor. Oyun ne kadar hızlı gelişirse gelişsin, ne kadar hızlı hareket ediyorsanız edin, kesinlikle sizi üzecek, neye uğradığınızı şaşırtacak saçma sapan efektler bulunmuyor, ki bence çoklu oyuncu moduna sahip bir FPS oyununun olmazsa olmazı bir özelliktir.

LawBreakers

Oyunun sesleri ve ses efektleri nasıl?

Ben, tam anlamıyla oyuna daha girer girmez bayıldım müziklerine. LawBreakers‘ın özellikle ana menü müzikleri oyunun temasını fazlasıyla güzel bir şekilde yansıtıyor. Oyuna daha girmiş olduğum ilk dakikalarda beni fazlasıyla heyecanlandırmayı başardı ve bir an önce oyuna başlamak istedim. LawBreakers‘ın geliştirici ekibi, oyunun müzikleri konusunda gerçekten ayakta alkışlanacak iş çıkarmış.

Bir FPS oyununda en önemli ses efektlerinden biri de, vuruş hissiyatını güçlendiren ses efektleridir, en azından benim gözümde böyle olduğunu söylememde fayda var. Geliştirici ekibin bu konuda da, her ne kadar aşırı olduğunu söyleyemesem de, yine de başarılı olmuş olduklarını söyleyebilirim. Oyundaki her sınıfın silahının vuruş hissiyatı, ses efektleri aracılığıyla desteklenmiş. Ayrıca, karakterlerin seslendirmeleri de fazlasıyla tatmin edici geldi kulağıma. Zaten oyun esnasında çok yürümediğimiz için, adım seslerine dikkat ettiğimi söyleyemeyeceğim.

LawBreakers

LawBreakers’da hata ile karşılaştın mı?

Evet, daha oyunu ilk açtığım dakikada karşılaştım. Oyun açıldığında, normalde “Tutorials“, “Options” ve benzeri seçeneklerin olması gereken yerde, “Home_Mainnav_Button_Play” ve benzeri seçenekler ile karşılaştım. Neyse ki çok da gecikmeden internet üzerinden konu ile alakalı tartışma açmış biri ile tanışarak sorunu nasıl çözeceğimi öğrendim. Meğerse, bu tarz sorunlarla karşılaşanların, oyunun dilini değiştirmesi gerekiyormuş, neyse ki mevzu büyümeden rahatça çözebildim.

Bu sorun dışında, oda kurucusuna olan bağlantımın kopup durduğu bir sorun başladı, ama açıkçası onu oturup hiç araştırmadım. Her zaman başıma gelen bir sorun değil çünkü, bir de doğrusunu söylemek gerekirse, tembelim ben biraz, ondan hep. Bu ikisi dışında hiçbir sorun yaşamadım oyunu oynarken. O yüzden, “LawBreakers şöyle sorunlu, geliştiricilerin bunu bunu çözmesi şart!” gibi yorumlarda bulunamayacağım. Bildiğiniz gibi tek şikayetim eşleştirme mevzusunun dengesizliği.

LawBreakers

Peki, LawBreakers almalı mı?

Öncelikle, Overwatch isimli oyunu sevip sevmediğinizi sormam gerekli, çünkü oyun bayağı bir benzerlik taşıyor. Eğer bu soruma cevabınız evet ise, LawBreakers‘ı düşünmeden alabilirsiniz, tabii bir alternatif olarak. Eğer Overwatch istiyor, fakat fiyatı tuzlu olduğu için alamıyorsanız, fiyatı biraz daha az tuzlu olan LawBreakers yine iyi bir alternatif gibi görünüyor. Eğer içinizde bir çoklu oyuncu odaklı FPS oyunu oynama isteği varsa ve P2W şeklinde kısaltılan para verenin kral olduğu bir oyun olmasını istemiyorsanız bu oyunun, LawBreakers yine, kesinlikle tavsiye edebileceğim bir oyun.

Oynanış açısından maç başına çok zaman almaması ve neredeyse her maçın aşırı zevkli, çekişmeli geçmesi muhteşem bir özellik. Açıkçası ben Overwatch oynamış biri değilim, fakat eminim ki bir Overwatch olamamış olsa da, onun yerine muhteşem bir alternatif olacaktır. Hızlı gelişen oynanış gerçekten muhteşem bir çekiciliğe sahip, çünkü oyundaki olayların hızlı gelişmesine rağmen akıcılığını yitirmemeyi başarmış. Ayrıca, başarılı müzik ve vuruş hissiyatını da hatırlatmakta fayda var. Eğer LawBreaker almak isterseniz Humble Bundle üzerinden buraya tıklayarak ulaşacağınız sayfadan satın alabilirsiniz oyunu.

LawBreakers

PUAN: 9 /10
Yapımcı

Boss Key Productions

Dağıtımcı

Nexon

Tür

, ,

Platform

PC ve PlayStation 4

  • Oyun modu çeşitliliği.
  • Müzikler.
  • Optimizasyonun orta seviyeli bir PC'ye uygun olması.
  • Muhteşem bir Overwatch alternatifi olması.
  • Eşleştirme sisteminin adaletsiz hissettirmesi.

Eğer çoklu oyuncu FPS türü oyunlarını seviyorsanız, kaçırmamanızda fayda var.

Alper Dalan Editör