Menü
https://leadergamer.com.tr/grand-theft-auto-vi-istanbul/

Birisi The Last Guardian basın kiti mi dedi?

İşte o dediğiniz şeyden bizde yok. Teşekkürler Sony.


PlayStation 4’e özel olarak çıkışını gerçekleştirmeye hazırlanan The Last Guardian’ı mutlaka duymuşsunuzdur. Dağıtımcılığı Sony Interactive Entertainment tarafından üstlenilen bu oyun, önümüzdeki hafta çıkışını yapacak. Tabii yurt dışında, yurt içinden henüz bilgimiz yok, birçok basın sitesine oyunun inceleme kopyaları oldukça kusursuz görünen bir basın kiti ile gönderildi. Peki, burada durum nasıl? Şunu söyleyebiliriz ki, en azından bizlerde yok.

The Last Guardian

Öncelikle Final Fantasy XV üzerinden gitmek istiyorum. Biliyorum o oyunu Sony dağıtmıyor, Aral’ın elinde. Fakat Aral da Sony’den farksız değil. Yurt dışında aklınıza gelebilecek en tanınmayan ülkede bile, oyunculuğun düşük seviyelerde olduğu ülkelerde bile oyun dağıtımcıları ile basın arasında Aral gibi bir dağıtımcı bulunmuyor. Bu sayede incelemelik oyun kopyalarından tutun da, basın bildirimlerine kadar her şey tam zamanında basının eline gidiyor. Fakat burada, Türkiye’de, özellikle de Leadergamer’da durum böyle değil. Mesela bakınız tekrar Final Fantasy XV örneği vereyim. Bu oyunun inceleme kopyaları geçen haftadan yurt dışında birçok basın kuruluşunun eline gitti. 1 hafta önceden büyüklere, oyun çıkmadan 2 gün önce de daha küçük yerlere. Fakat oyun bugün çıktı, biz henüz herhangi bir kopyaya sahip değiliz. Bir de oyunun promo disk olarak geleceğini düşünelim, kargosu falan derken Perşembe veya Cuma gününe elimizde olur herhalde oyun. İnceleme mi? Biz kimiz ki yahu, gerekirse 24 saat boyunca bedensel ve ruhsal durumumuzun içine ederek incelemeyi yazarız. Watch Dogs 2 değil, Final Fantasy XV gibi dev gibi bir oyundan bahsediyoruz. Ha tabii inceleme kodu veya diski hiç gelmezse durum apayrı. Başımıza gelmeyen bir şey de değil hani. Alıştık.

Final Fantasy XV’den birazcık uzaklaşalım. Önümüzdeki hafta çıkacak olan The Last Guardian’dan bahsedelim. Klasik olarak, haber yazmak için bazı internet sitelerine, haber sitelerine, Reddit’e ve NeoGAF’a bakıyordum. Bu bakma durumu en fazla 4 dakika filan sürmüştür. Bu 4 dakika boyunca sayısız The Last Guardian basın kiti haberi gördüm. Şaşırdım mı? Hayır. Belli ki yurt dışında Sony/PlayStation, oyunun basın kitlerini dağıtmaya başlamış bugün. Mantıklı tabii, oyun haftaya çıkıyor. Şimdiden oynamak, incelemeye başlamak lazım. Basın kiti ise işin güzel kısmı. Hiç kimse bir poşetin içinde gelen promo disk görmek istemez değil mi? Tabii, basına basın kiti göndermek bazı insanlar tarafından farklı algılanabilir. Yahu basın kiti içerisindeki güzel şeyler ile Sony, oyuna yüksek puan aldırtmaya çalışıyor şeklinde düşünebilir. O dediğiniz ne Sony, ne geliştirici, ne de basın kitinin içeriği ile alakalı. İncelemeyi yazan kişinin ahlakı ile alakalıdır. Her neyse, ben konumuza döneyim. The Last Guardian basın kiti diyorduk. Peki, yurt dışında, 200 abonelik, 400-500 görüntülenmeye sahip olan YouTube kanallarına bile bu oyunun basın kiti bugünden giderken Türkiye’de durum ne? Oyungezer ve diğer bizim Türk markalarında durum nasıldır bilemiyorum şu an fakat, bizde herhangi bir basın kiti veya en azından bir promo disk olmadığına eminim. Peki, PlayStation/Sony Türkiye ne yapıyor o zaman? Tamam, oyunlara Türkçe dublaj ve altyazı geliyor fakat bu kadar. Oyunlarda özel bir fiyatlandırma var mı? Konsollar mı ucuz? Sony, basının gönlünü hoş mu tutuyor? Hepsine cevabımız, “Hayır.” efendim.

the_last_guardian_pop_up-1

Bu yazımızda demek istediğimiz şey aslında çok basit. Biz burada, takipçilerimize inceleme yazılarını zamanında sunmak istiyoruz. The Last Guardian için inceleme ambargosu, 5 Aralık 2016’da mı kalkacak? Biz de incelememizi o günde bitirmiş olmak, ilk günden yayımlamak istiyoruz. Oyun elimize gelmediği için 5 Aralık 2016’da değil, 15 Aralık 2016’da yayımlamak istemiyoruz. Ucuz promo diskleri ile değil, hakkımız olan basın kiti ile ilgi görmek istiyoruz. Şöyle söyleyeyim, ben burada neredeyse 3 senedir görev alıyorum artık. Bu süre içerisinde elimize gelen tek basın kiti Uncharted: The Nathan Drake Collection’ın kiti idi. Bunun üzerine, Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu ile umutlandık, dedik bunun da basın kiti gelir. Fakat bırakın basın kitini, oyunun o ucuz promo diski bile oyun çıktıktan 2 hafta sonra bize gönderildi. Yurt dışında çoğu ülkede her şey kusursuz bir şekilde her şey işlerken, Türkiye’de Aral ve Sony neden bu kadar umursamaz, değersiz bir şekilde çalışıyor?

Sanırım söylenecek pek bir şeyimiz kalmadı daha. En son bahsettiğim o Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu mevzusunda söylenmiştik. O günden bu güne, bu yazımız da ilk oldu. Fakat son olmayacağına adım gibi eminim. Ha bir de, ben bu yazıyı yazarken saat henüz erken. Eğer Sony bey bir The Last Guardian promo diski gönderdiyse, belki bugün, yarın içerisinde elimizde olur. Fakat bu söylediğimiz herhangi bir şeyi değiştirir mi? Hiç sanmıyorum efendim. Oyunculardan para kazanıp, oyunculara değer vermeyen sevgili Aral ve Sony/PlayStation Türkiye, umuyorum ki yakın zamanda görevini olması gerektiği gibi yapmaya başlarsın. Aral’dan ucuz promo diskleri değil, oyunların orijinal hallerini; Sony/PlayStation Türkiye’den ise basın kitlerini büyük bir merakla bekliyor olacağız. Tabii bunları oyun çıktıktan 2 hafta sonra değil de, oyun çıkmadan 2 hafta önce gönderirseniz en mantıklı hareketi yapmış olursunuz. Sevgiler efendim.

the_last_guardian_feather-1

Kaan GEZER Editör