Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

Kutudan kripto para madencilik makinesi yerine DVD çıktı

Kutudan kripto para madencilik makinesi yerine DVD çıktı

DVD yine iyiymiş, bizde salatalık gönderiyorlar

Bitcoin ve kripto para haberleri gündeme geldikçe, hemen herkesin aklında, neden ben de pastadan pay almıyorum fikri oluşuyor. Gündemdeki kripto para işini yatırım olarak değerlendirmekten tutun da, işin üretim kısmına kadar ulaşmaya çalışan insanlar, tüm dünyada mevcut. Haberimize konu olan girişimci kardeşimiz de üretim kısmını seçenlerden birisi, hatta akrabası. Nasıl mı? Buyurun, arzu ederseniz, hikayenin devamı aşağıda.

Kripto para madencilik makinesi yerine, kutudan DVD çıktı

İngiltere’nin Stoke kentinden Ichim Bogdan Cezar isimli vatandaş, internet satış sitesi Amazon aracılığıyla bir kripto para madencilik makinesi almak istedi. Bu makineyi, Romanya’daki bir akrabası için almak istiyordu çünkü Amazon sitesinin Romanya’ya servisi bulunmuyordu. Nitekim, siteye girip bu 3000 Sterlin civarındaki makineyi aldı da Ichim Bogdan Cezar ve beklemeye başladı. Gelecek paketin, yaklaşık bir fotoğraf makinesi büyüklüğünde olması gerekiyordu fakat gelen paket küçük, düz bir ambalajdaydı.

İşin üzücü kısmı, siparişin gelmesinden sonra başladı. Ichim Bogdan Cezar’ın evine gelen paketi, o evde yokken, eşi teslim alıp imzalamıştı. Paketi gördüğünde tuhaflık olduğunu anlayan adam, ambalajı açtığında bambaşka bir şok yaşadı. Bir DVD için, son zamanlardaki muhtemelen en yüksek ödemeyi yapmıştı çünkü. Paketin içerisinden çıkan kripto para madencilik makinesi değil, animasyon film Baby Boss’a ait bir DVD idi. Gelmesi gereken makinenin görseli için hemen aşağıya bakabilirsiniz.

Kripto para madencilik makinesi yerine, kutudan DVD çıktı

Vakit kaybetmeksizin, Amazon sitesi üzerinden satış yapan 3. parti satıcı firmayı aradı Ichim Bogdan Cezar. Satıcı firma, paketlerde bir karışıklık olduğunu, 16 Aralık 2017 tarihine kadar, doğru paketin kendisine ulaştırılacağını söyledi. Söyledikleri tarihte de doğru paket gelmeyince, bir daha satıcı firmaya ulaşmaya çalıştı adam ama ne yazık ki bir türlü sonuç alamadı. Bunun üzerine 18 Aralık 2017 tarihinde, aynı kişi doğrudan Amazon sitesiyle irtibat kurdu ama yine sonuç hüsrandı. Bu kişinin 20 Aralık 2017 tarihinde Amazon’a ilettiği sorun, teknik problem olarak açıklanmıştı ve sorun çözüldü olarak işaretlenmişti.

23 Aralık 2017 ve 24 Aralık 2017 tarihlerinde, geri ödeme için başka başvurularda bulunan Ichim Bogdan Cezar, satıcıdan yine olumlu yanıt alamadı. Ürünün teslim edildiğine dair belgeler vardı satıcının elinde. Adamın eşi, paketi aldığına dair imza atmıştı çünkü. Meselenin devamında Ichim Bogdan Cezar, Amazon tarafından destek göremeyince İngiliz Kraliyet Posta şirketi Royal Mail ile iletişime geçti. Bunun üzerine Amazon sitesi, 29 Aralık 2017 tarihinde harekete geçme kararı aldı. Uzun uğraşlar sonucunda, 20 Ocak 2018 tarihinde, kripto para madencilik makinesi niyetiyle sipariş ettiği ürüne dair ödediği parayı geri aldı Ichim Bogdan Cezar.

Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada dolandırıcılık haberleri çıkabiliyor. Bu tip durumlarda, satıcı firmaların daha iyi kontrol edilmesi, müşterilerle daha fazla ilgilenilmesi gerekiyor. Ne kadar ilgilenilirse de dolandırıcılar işin bir açığını bulmakta gecikmeyeceği de ayrı bir gerçeklik kısmı. İyi tarafından bakmak lazım tabii, aynı olay ülkemizde olsa, paketten DVD yerine muhtemelen salatalık çıkacak, geri ödeme de biraz daha zor alınacaktı.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın