Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Sinan Koyuncu, Editör Yazım tarihi: 01.03.2018

Kripto paralar, son yıllarda gündemi en çok meşgul eden konulardan bir tanesi. Kripto para madenciliği o kadar yaygınlaştı ki, teknoloji ile hiç ilgisi olmayan insanlar bile sektöre ilgi duymaya hatta sektöre giriş yapmaya başladılar. Sanal paralar, bir çok alanda bir ödeme seçeneği haline bile geldi. Sanırım bu durumdan en fazla şikayetçi olanlar, bizleriz yani oyun oynayan insanlarız. Kripto para madenciliği yapabilmek için ekran kartlarına ihtiyaç var. Ünlü araştırma şirketi Jon Peddie, 2017 yılı içerisinde, kripto para madenciliği için satılan ekran kartlarının sayısının 3 milyondan fazla olduğunu açıkladı.

Kripto para madenciliği için 2017'de 3 milyondan fazla ekran kartı satıldı

Jon Peddie, bu satışların yaklaşık 776 milyon dolar değerinde olduğu belirtti. Buna rağmen, ekran kartlarının ana satın alıcılarının, oyuncular olduğu belirtildi. Görünen o ki, ekran kartlarının ana satın alıcıları, oyuncular olmaya devam edecek. Paylaşılan diğer bir bilgiye göre, para madenciliği için satılan ekran kartlarının çoğunluğunu AMD marka ekran kartları oluşturuyor.

Kripto para madenciliğinin bu kadar popülerleşmesi, haliyle ekran kartı satışlarında da bir patlama oluşturdu. Bunun sonucunda, piyasadaki ekran kartları gittikçe azaldı ve ekran kartlarının fiyatlarında gözle görülür bir şekilde yükseliş oldu. NVIDIA, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bu fiyat yükselişinin yakın zamanda durmayacağını ve devam edeceğini açıklamıştı. Araştırma şirketi Jon Peddie, NVIDIA‘nın yapmış olduğu bu açıklamayı doğruladı. NVIDIA, yakın zamanda kripto para madenciliği için özel tasarlanmış bir ekran kartını piyasaya sürmeyi planlıyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.