Konami, PT PC sürümü için engel yaratıyor

Konami, PT PC sürümü için engel yaratıyor

Konami, 17 yaşındaki geliştiriciye bizzat ulaşmış.

PT adında bir deneme sürümü çıkmış ve bağımsız korku oyunu yapımcılarına resmen ilham kaynağı olmuştu. Sadece oyun yapımcıları tarafından değil bir çok oyuncu da pek sevmişti. Oyunun deneme sürümünü bitirdiğinizde öğreniyordunuz ki PT adı verilen şey Playable Teaser anlamında geliyormuş. Hideo Kojima önderliğinde bir Silent Hill oyunuyla karşılaşacaktık fakat proje Konami tarafından iptal edilmişti. Metal Gear Soild V’tan sonra da Hideo Kojima-Konami birlikteliği sona ermişti.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Konami, PT PC sürümü için engel yaratıyor

Konami, PT PC sürümü için telif haklarından ötürü engel yaratıyor

Tüm bu yaşananlara rağmen PT cephesinden ilginç haberler var. 1 Temmuz 2018 tarihinde Nameless Dread isimli bir YouTube kullanıcısının yüklediği video açıkça gösteriyordu ki PT’yi PC platformuna getirmek için çalışmalar yapılıyor. İnternet üzerinde Qimsar mahlasıyla tanınan Simon Cromwell, Paypal ve Patreon gibi platformlardan gelen desteklerle bu projeyi sürdürmeye devam ediyordu. Oyunun başladığı alanda da ailesine, yardımcı olan herkese ve Kojima Productions’a teşekkür ettiği bir metin var.

YouTube’a yüklenen videoyu gören Japon asıllı şirket bu yeniden yapımı oldukça beğendiklerini dile getirdi. Fakat bir takım resmi kurallar ve telif haklarından ötürü projenin çevrim dışı ortamda geliştirmesi veya yapılmaması gerektiğini bildirdi. Qimsar yani Simon Cromwell ile doğrudan iletişim kuruldu. Üstelik Simon Cromwell sadece 17 yaşında. Simon Cromwell şaşkınlığını, “Konami’de çalışan birinden yaklaşık beşte beklediğim bir telefon konuşmam var. Kötü haberler verdiğimden ötürü üzgünüm.” şekilde belirtti.

Simon Cromwell, “Ben, ekibe oyunun bu sürümünün cidden beğenildiğini söyledim. Tüm bunlara rağmen rayından çıkmış yasal sorunlar nedeniyle yeniden yapım projemi geri almamı istediler. Bu istekleri karşısında da proje konusunda çok hevesli olduğumu, her daim geliştirmek istediğimi belirttim. Onlarla doğrudan konuşmak benim için çok iyi bir tecrübe oldu fakat alınan haberlerle başımızdan aşağıya kaynar sular döküldü.” diyerek projesinin arkasında durduğunu ima etti.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Qimsar, geçen haftadaki sürüme kadar geliştirmek için toplam 180 saat harcadığını söyledi. Kabul etmemiz gereken bir şey var ki, o da PT oyun sektörüne kalıcı bir iz bıraktı. Yayınladığı zaman, PlayStation dijital mağazasında 1 milyondan fazla kez indirilmişti. Ayrıca bir kaç ay sonra iptal edilmesine rağmen tekrardan bu olaylarla kendisinden bahsettiren PT’den ilham olan Allison Road korku oyunundan çıkış tarihi ile alakalı bir bilgi gelmedi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.