Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 09.04.2022

Günümüzde, artık piyasada gerçekten hızlı SSD bulmak çok kolay bir hal alır oldu. Her biri, birbirinden daha da hızlı olan SSD modelleri arasında, en hızlısını ve en kalitelisini seçmek, giderek zorlaşmaya başladı. Bu sefer ise, KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD modelini sizlere anlatacağımız bir inceleme yazımızla sizlerleyiz. Bunca hızlı ve kaliteli SSD modelleri arasında ne durumda, ne sunuyor ve almaya değer mi gibi sorulara yanıt getirmeye çalışacağız. KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD inceleme yazımız içerisinde, olabildiğince gerekli detaylardan bahsederek, bir sonuca ulaştıracağız.

KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD özellikleri nedir?

Direkt olarak, KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD inceleme yazımıza, bu modelin neler sunduğu ile başlayalım istedik. KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD modelinin, bir de 1TB modeli mevcut, ihtiyacınıza göre seçebilmeniz için. 7300 MB/s okuma, 6400 MB/s yazma hızlarına sahip olan bu modelin hızlı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Daha da detaylandırmak gerekirse 800.000 IOPS okuma ve 1.300.000 IOPS yazma değerlerine sahip. Aynı zamanda, BiCS FLASH özelliğini de içerisinde barındırıyor. NVMe 1.4 teknolojisi ile bizlere sunulan bu model, M.2 2280 olarak bizlerle buluşturuluyor. PCIe Gen4 x4 uyumlu ve 1,5 saatlik MTTF değeri ile 1TB için 400TBW ve 2TB için de 800 TBW olarak hazırlandı.

Özelliklerine, kenardan baktığımızda, bizleri gerçekten hızlı bir modelin karşıladığını görmek mümkün. Özellikle de, biz oyuncular için önemli olan okuma ve yazma hızları, oyunlarda yaşanılan gecikmeleri, yükleme sürelerini daha da kısaltarak, oyun tecrübemizi fazlasıyla iyi bir şekilde etkiliyor. Durum böyle olunca da, KIOXIA Exceria Pro NVMe modelleri, bizler için ilaç gibi olabilecek imkanlar sunuyor.

KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD yakından bakış

Bizlere küçük diyebileceğimiz bir kutuda ulaşan KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD modeli, kutusunun üzerinde, bu parçanın kullanıcısına ne sunduğunu da özet bir şekilde anlatıyor. Her ne kadar kasaya taktıktan sonra gözden kayboluyor olsalar da, KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD model bu parça, gerçekten şık diyebileceğimiz bir yapıya sahip.

Exceria, en güncel BiCS TLC 3D Flash belleğini kullanıyor. Üzerinde yer alan parçalara bakacak olursak, gelecekte aynı modelin 4TB'lık alana sahip olanını da görebilmemizin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, parçanın 0 ile 85 dereceleri arasında çalıştığını  ve -40 ile 85 dereceler arasında da saklanabilir olduğunu belirtelim.

Birçok kullanıcı gibi, biz de NTFS olarak formatladık, elimizdeki KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD modelini. Bunu yaparken de, hızlı format özelliğini kullanmadık. Çünkü, performansı etkilemesi gibi bir ihtimal söz konusu. Bütün bunlara da değindiğimize göre, artık test sonuçlarına geçme zamanı gelmiş demektir.

KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD performansı nasıl?

KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD inceleme yazımızın sonuç kısmına geçmeden önce, performansı da göstermemek olmaz elbette. Performansı göstermek amacıyla da, birtakım programların sonuçlarını bir araya getirdik. Anvil's Storage Utilities, AS SSD Benchmark, ATTO Benchmark ve CrystalDiskMark test sonuçlarını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Anvil's Storage Utilities:

[table id=32 /]

AS SSD Benchmark:

[table id=33 /]

ATTO Benchmark:

[table id=34 /]

CrystalDiskMark:

[table id=35 /]

KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD genel olarak nasıl?

Performans verileri ve özelliklerini de ele alırsak, standart bir kullanıcının ihtiyacından çok daha fazlası olarak belirtilebilir. Fakat, biz oyuncular için gerçekten çok önemli diyebileceğimi yükleme süreleri ve gecikmeleri, KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD modeli sayesinde, fazlasıyla baş belası olmaktan çıkıyor. Tabii, sadece oyuncular için değil, aynı zamanda video içerikleri hazırlayanlar, mimarlar, 3D sanatçıları gibi kullanıcılar için de güzel bir performans sağlayacaktır.

1TB ve 2TB olan seçenekleri sayesinde, içerik üreticileri tarafından tercih edilebilir. Büyük miktarda ve boyuttaki dosyaları, gerçekten çok hızlı bir şekilde açmak ve üzerlerinde işlemler yapabilmek için muhteşem bir imkan sağlayacaktır. Sonuçta, bu işten para kazanıyorsanız, zaman da para demektir. Ne kadar hızlı, o kadar fazla iş ve o kadar iyi demektir.

Özellikle çevrim içi oyunlar oynayan oyuncular için hayat kurtarıcı olacaktır. Yükleme ekranları zaten aşırı hızlı bir şekilde geçiyor, bu parça sayesinde. Bunun yanı sıra, yükleme esnasında bir sorun çıksa ve bilgisayarın tekrar başlatılması gerekse, bunu da aşırı hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün. Tabii, bu sadece oyunlar için geçerli değil. Bilgisayarın güncelleme hızı da bu durumdan nasibini alıyor.

KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD inceleme sonucu nedir?

KIOXIA Exceria Pro NVMe 2TB M.2 SSD modelinden inceleme yazımız boyunca o kadar bahsettik fakat asıl soru, satın almaya değer mi? Eğer standart bir kullanıcıysanız, çok da gerek yok denilebilir. Fakat bir oyuncuysanız veya işiniz PC üzerindense, hızlı olmanız gerekiyorsa, hız konusunda kesinlikle tavsiye edebiliriz.

Gönül, herkese tavsiye etmek isterdi fakat ne yazık ki fiyat etiketleri biraz üzücü. Durum böyle olunca da, sadece hıza ihtiyacı olan kullanıcılar için tavsiye edebiliyoruz. Zira, fiyat etiketlerine baktığımızda, bu yazımızı hazırladığımız esnada 6.700 TL civarlarında miktarlar ile karşılaşıyoruz ve bu fiyatlar, gerçekten sadece ihtiyacı olan kullanıcıların altından kalkması gereken miktarlar.

8
Leadergamer Donanım İnceleme Çok güzel

Hızı ile gönlümüzü kaptı.

Leadergamer EDİTÖRÜN
SEÇİMİ
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.