Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 04.08.2021

SSD’lerin ne kadar önemli olduğunu artık birden fazla kez anlattık. Oyunculuk başta olmak üzere her alanda bize zaman kazandıran SSD’lerin başlı markalarından Kioxia’da bu durumu farkında ve her bütçeye uygun ürünler için elinden geleni yapıyor. Bugün sizin için başka bir Kioxia Exceria ürünü incelememiz daha var. İncelememizin ana odağı Kioxia’nın Exceria 960 GB karşımızda. Cihaz, artık eskiyen SATA3 ara yüzüne rağmen bize güzel ve hızlı bir depolama kapasitesi sunuyor. Detaylar aşağıda.

Kioxia markası kim ?

Tekrardan kısaca bahsedersek, Kioxia markası, dünyanın en büyük ikinci NAND Flash bellek şirketidir. Markayı çok bilmiyorsanız, Kioxia’nın resmi olarak Toshiba olarak bilinmesine şaşırabilirsiniz. Ayrıca, yakın zamanda Tayvan merkezli LITE-ON şirketinin satın alınmasıyla KIOXIA, hem tüketici hem de kurumsal SSD pazarında lider bir oyuncu olmaya hazırlanıyor ve bu hareketi ile depolama alanında ne kadar büyük olduğunu kanıtlıyor. PC alanının dışında artık konsollar bile SSD konusunda yarışa katılmış, artık konsol oyuncularının isteklerini yerine getirmeye ve geliştirmelere devam etmekte. En yakın kanıt olarak şu habere bakabilirsiniz. Kısaca bahsettiğimize göre ana odağımız olan Kioxia Exceria 960 GB SATA3 SSD incelememize geçebiliriz.

Bize neler sunuyor ?

Modern 3D NAND TLC bellekle birlikte Phison denetleyicisi, küçük veri paketlerinde bile yüksek okuma ve yazma hızlarını garanti ediyor ki bu testlerimize göre doğru. Detaylara girersek, 555MB/s okuma ve 540MB/s yazma olarak karşımıza çıkan cihaz, IOPS seviyesi olarak giriş seviyesi 240 GB sürücüde okuma için 79.000 IOPS’ye ve yazma için 87.000 IOPS’ye kadar, 480 GB sürücüde okuma için 82.000 IOPS’ye ve yazma için 88.000 IOPS’ye kadar ve 960 GB sürücü okuma için 81.000 IOPS’ye ve için 88.000 IOPS’ye kadar ölçüldü. IOPS nedir diye soruyorsanız Exceria NVMe Plus 2TB incelememize göz atabilirsiniz. Diğer ürünlerini de incelediğimiz Exceria serisindeki her SSD, üç veya beş yıllık bir garanti ile geliyor. Her diskin uzun ömürlü olmasını sağlamak için, şirket ayrıca aralıktaki her katman için dayanıklı katmanlar ile yapıyı destekliyor. Bu destek ek olarak önceki incelemelerimizde bahsettiğimiz Kioxia’nın kendi SSD Yardımcı Programı olan SSD Utility ile tamamlanıyor. Kioxia Exceria esasen Toshiba’nın yeniden markalanmış modeli olan TR 200 olsa da, TR200’den farklı bir NAND düzenine ve sonraki bir bellenim sürümüne sahip. Yazma performansı hemen hemen aynı olsa da, orijinal TR 200 biraz daha hızlı okuma performansına sahip gibi gözüküyor.

Bu SSD kimler için uygun ?

Önceki incelememiz olan Kioxia Exceria Plus 2TB NVMe SSD doğal olarak şuanki incelediğimiz SSD’den kat ve kat daha iyi ama fiyatı ve kullandığı teknoloji seviyesi daha yüksek. Kioxia Exceria 960 GB SATA3 SSD, eski bir HDD’nin yedek parçası olarak veya depolamayı hızlı ve ucuz bir şekilde genişletmenin uygun maliyetli bir yolu olarak, sizin için en mantıklı SSD olabilir. Eski teknoloji olarak görülen HDD’den yükseltme yapmak isteyenler ve yalnızca SATA sürücülerini destekleyen sistemlere sahip olanlar için mükemmel bir tercih olarak görebiliriz. Aynı zamanda bir NVMe Sürücüsünden daha ucuz bir alternatif olduğu için bütçenizi çok da zorlayacak bir cihaz değil. Kapasite açısından ise 240GB, 480GB veya 960GB seçeneklerimiz var.

Uzun süreli performans testine bakarsak, test için sürücüyü, tüm disk üzerinde 256’lık bir %30 yazma, %70 okuma bölünmesiyle 20 dakikalık bir 4K rastgele test çalıştıracak şekilde ayarladık. 960GB Kioxia Exceria, %59’luk iyi bir performans kararlılığı ile test için yalnızca 17.957 IOPS ortalaması aldı. Sıradan testlerimiz sırasında, sürücü özellikle film, fotoğraf ve ses klasörlerindeki bant genişliğinin birkaç kez 500 MB/sn’ye ulaştığını gördük, büyük dosya boyutlarıyla uğraşırken yazmadan çok daha iyi okuma performansı ürettiğini farkettik.

Crystal DiskMark Sonuçları

SATA 3 Performansı etkiler mi ?

Sata 3 konusuna gelirsek, resmi olarak SATA 6Gb/s olarak bilinen arabirim, 6.0 Gb/s’ ta çalışan üçüncü nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 600MB/s’ a kadar erişir. Bu arabirim SATA 3 Gb/s arabirim ile uyumludur. Hızlı SSD sürücülerinin muazzam yükselişi ile bu gerçekten büyük bir artı. Anlayabileceğiniz gibi, SSD’lerin giderek daha hızlı hale gelmesiyle bu, bant genişliğinde yalnızca çok sıcak ve memnuniyetle karşılanan bir artış.

Detaylı Özellikler

  • Bellek Kapasitesi: 960 GB.
  • Disk Boyutu: 2.5 inç
  • Ağırlık: 45.7 gr.
  • Max Okuma Hızı: / MB/s555 MB/s.
  • Max Yazma Hızı: / MB/s 540 MB/s.
  • Boyut: 100,45 x 70,10 x 7,20 mm
  • Önbellek: 1 GB (DDR4), SLC-Önbellek

SSD Utility Nedir ?

Kısaca kullandığınız SSD’nin, sıcaklığını, kullanılabilir alanını kontrol etmek, hız testi yapmak veya uzun vadeli ömrünü korumak için ayarlamalar yapmak gibi detayları denetlememizi sağlar. Herhangi bir kuruluma ihtiyacınız olmadığı gibi, büyük bir program da olmadığı için SSD’nin durumunu öğrenmek çok güzel bir detay. Kioxia SSD Utility, takılan diski otomatik olarak algılayacak ve gözden geçirebilmek için işlemlerin bir kaydını tutmamıza ve ihtiyacımız olan herhangi bir şey hakkında bizi uyarmak için arka planda açık kalacak ve hepsi bu kadar. Yazılımın yapılandırılmasında ve ayrıca SSD’de bölümleri biçimlendirip hazırlayabilmemizde bir sorun yaşadığımızı ancak yeniden yüklemenin ortadan kalktığını belirtmemiz gerekebilir.

AS SSD Benchmark Sonuçları

İncelemenin sonucuna göre ürün bizim için nasıl ?

SSD’lerin fiyat olarak yüksek olduğu ve çok iyi bir SSD’nin zor olduğu dönemde eski teknoloji de olsa SATA3 SSD’ler şuan kötü bir seçenek sanılmaz. KIOXIA Exceria Plus markası da bunun üstüne, makul fiyatlı ve performans dolu olmasıyla pazardaki yerini sağlamlaştırmış gözüküyor. PC’sini yeni bir SSD ile yükseltmek isteyen herkese KIOXIA Exceria Plus’ı önereceğimize şüphe yok. Film, müzik ya da herhangi bir şeyi depolamak için depolama birimi olarak kullanabilirsiniz. Ancak daha olağanüstü iş yüklerinde muazzam bir sonuç alır mısınız ? Büyük ihtimalle hayır, onun için daha yüksek seviyeli SSD’lere geçmeniz gerekebilir. Sonuç olarak, eğer bir SSD arayışınız var ise ve bütçeniz aşırı yüksek değilse gönül rahatlığı ile bu ürünü alıp kullanabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.