Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 05.03.2018

Video oyunu basını tarafından aldığı puanlarla olmasa da oyuncuların gösterdiği ilgi ile ön plana çıkan Kingdom Come: Deliverance için geliştirme maliyeti açıklandı. Açık dünya ortamındaki rol yapma oyununun, çıkışını gerçekleştirmesinin üzerinden 2 hafta bile geçmeden, 1 milyonluk satış rakamlarına ulaştığını bildirmiştik. Oyunun açıklanan satış rakamları; piyasaya sürüldüğü tüm platformları; yani PC, PlayStation 4 ve Xbox One için gerçekleşen satışları kapsıyordu. Bu satış rakamının, oyunun geliştiricilerini mutlu ettiği söylenebilirdi ama acaba kar oranı ne kadar, sorusu merak uyandırmaktaydı. Merak edenler için Kingdom Come Deliverance oyununun geliştirme maliyeti, satış rakamları ve geliştirici yorumlarını sizler için derledik.

Kingdom Come Deliverance geliştirme maliyeti açıklandı

Biraz pahalı mı olmuş bu Kingdom Come Deliverance?

Forbes dergisinin Çekya baskısına göre Kingdom Come: Deliverance oyununun toplam maliyeti 750 milyon Kron olarak açıklandı. Bu rakam yaklaşık olarak 36,5 milyon Dolar’a denk geliyor. Belirtilen rakam içerisinde oyunun yayıncısı Deep Silver şirketinin dağıtım ve pazarlama maliyetlerinin eklendiği de belirtildi. Bununla birlikte; belirtilen rakama, Kickstarter kampanyası aracılığıyla projeye destek veren 35.384 kişiden gelen 1,5 milyon Doların eklenip eklenmediği ise belirtilmedi. Açıklanan rakamların tahmin edilenden daha düşük bir maliyet miktarı olduğu söyleniyor.

Kingdom Come Deliverance geliştirici ekibi Warhorse Studios kurucularından Martin Klíma tarafından da maliyetlerin diğer AAA kalitesindeki oyunlara oranlarıyla ilgili açıklamalar geldi. Geliştirdikleri oyunun, Assassin’s Creed Origins ve Middle-earth: Shadow of War gibi oyunlarla yarışabilecek bir kaynağa sahip olmadığının altını çizen Martin Klíma, diğer oyunlara karşı dezavantajlı olduklarını belirtti. Ayrıca Martin Klíma, bütçe kaygısı olmadan, büyük ekiplerle geliştirilen diğer AAA oyunların kendi kendine oynanabilir özellikte olduğunu söyledi. Bu rahatlıkla, bahsi geçen oyunların daha az hatalı yapımlar olduklarını ifade etti Warhorse Studios kurucusu.

Satış rakamlarına bakıldığında; dünya genelinde, PC platformlarında 50 Dolar, oyun konsollarında ise 60 Dolardan satılan oyunun, maliyetlerini kurtardığı söylenebilir. Bundan sonraki satışların ise geliştiricinin hem oyun için gelen düzeltmeleri hem de gelecekteki projeleri için bir önemli bir kaynak olabilir. Oyunun ülkemizdeki Steam platformunda 89 TL, PlayStation Store üzerinden 179 TL ve Xbox Mağazasında 180 TL fiyatla satıldığını hatırlatalım.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.