Kaan Gezer için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

Kaan Gezer için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

Bu sene birbirinden güzel oyunlar oynadık. En iyileri de bunlardı.

2017 benim için bayağı ilginç bir yıl oldu, hayatımda çok fazla şey değiştirmem gerekti. Bu değişimlerden en büyüğü ise okul ve iş hakkında idi. Bunların haricinde, senelerdir çaldığım elektro gitarıma ihanet edip, bas gitar çalmaya başladım ama merak etmeyin, şimdi ikisi de çok iyi anlaşıyorlar. Ayrıca çok aktif olarak müzik besteliyordum, birçok farklı nedenden ötürü onu da yavaşlatmam gerekti. Senelerin alışkanlığını bir anda değiştirince, benim bünye de şaşırdı tabii. Çok düzenli bir insanım, neye uğradığımı şaşırdım. Fakat tüm bunlar yaşanırken yanımda video oyunları vardı ve beni rahatlatmayı başardılar. İşte bu yazımda da sizlere beni 2017 senesinde rahatlatmış o 10 oyundan bahsedeceğim. İşte benim için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu!

Kaan Gezer için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

Emily is Away Too (PC)

Emily is Away sanırım 2016 senesinde çıkmıştı, oldukça hoş, küçük bir AOL Instant Messenger oyunuydu. Oyunda biz, bizdik. Bir de hoşlandığımız kız Emily vardı fakat bu kız bizi arkadaşı olarak görüyordu. İşte bu oyunun devamı da 2017 senesinde çıktı. Emily is Away Too, kesinlikle ilk oyun kadar güzel, ilk oyun kadar anlamlı bir oyundu. Özellikle benzer deneyimler yaşadıysanız ki mutlaka yaşamışsınızdır. Ayrıca bu devam oyunu, oyunun hikayesine de oldukça net bir nokta koyuyordu. Girişinden, gelişiminden ve finalinden en etkilendiğim oyunlardan bir tanesiydi yani Emily is Away Too. Eğer bu tip küçük oyunları seviyorsanız, mutlaka bu oyunu da denemenizi öneriyorum.

Life is Strange: Before the Storm (PlayStation 4 Pro)

Umarım bizi, özellikle de benim yazılarımı uzun zamandır takip ediyorsunuzdur. Çünkü, eğer uzun zamandır takip ediyorsanız, bu oyunun neden 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemde olduğunu şimdiden anlamışsınızdır. Genel olarak Life is Strange oyunu hem benim günlük hayatımda, hem de oyuncu hayatımda yepyeni bir sayfa açmıştı bana. Şimdi ise o oyunun hikayesini daha da sağlamlaştıran, destek sunan Life is Strange: Before the Storm piyasaya sürüldü. Sadece 3+1 bölümden oluşsa da bu oyun, kesinlikle tek başına beni etkileyen bir oyundu. İlk oyunu oynadığımı göz ardı etsem bile, Life is Strange: Before the Storm, Rachel ile Chloe arasındaki ilişkiyi çok güzel yansıtıyordu. Ayrıca oyunda verilmiş olan senaryo da benim kendi hayatıma az çok benziyordu. Kendi hayatımı farklı bir açıdan görmek biraz hoş oldu, yalan yok.

Kaan Gezer için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

Guardians of the Galaxy: The Telltale Series (PlayStation 4 Pro)

2017 senesi içerisinde, şu an piyasada olan tüm Telltale Games oyunlarını oynadım, eğer yazımın konseptine uysaydı, tüm Telltale Games oyunlarını buraya ekleyecektim ama sadece Guardians of the Galaxy: The Telltale Series bu sene içerisinde çıktığı için bu oyunu ekliyorum. Ben genelde televizyon dizilerini ve sinemayı takip etmeyen bir insanım. İzlemekten hoşlanmıyorum. Fakat buna rağmen, Marvel evreni hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmamama rağmen Guardians of the Galaxy: The Telltale Series beni çok etkiledi. Her ne kadar oyunun ilk iki bölümü biraz beni sıksa da, sonrası kesinlikle çok güzeldi. Her türlü duyguyu yine tatmıştım Telltale Games ile. Bu yüzden, bu oyun benim 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemde kesinlikle yer alacaktır.

Horizon: Zero Dawn ve The Frozen Wilds (PlayStation 4 Pro)

2017 senesinin ilk çeyreğinde PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro için çıkışını yapmış olan bu oyun, sanırım bu sene en çok oynadığım oyunlardan ikincisi. Bu maddemde hem Horizon: Zero Dawn, hem de Horizon: Zero Dawn için çıkmış olan ilk ve tek ek paket olan The Frozen Wilds bulunuyor. Uzatmadan şöyle söyleyeyim, eğer bir PlayStation 4 veya PlayStation 4 Pro sahibiyseniz kesinlikle Horizon: Zero Dawn ve The Frozen Wilds yapıtlarını denemeniz gerekiyor. Eğer oynamazsanız, çok fazla şey kaçıracaksınız. Çünkü tema olarak oldukça benzersiz bir oyun bu.

Kaan Gezer için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

Uncharted: Kayıp Miras (PlayStation 4 Pro)

Horizon: Zero Dawn ve The Frozen Wilds gibi Uncharted: Kayıp Miras da kesinlikle konsol sahipleri tarafından oynanması gereken bir oyun. Bu oyun, Nathan Drake olmadan da Uncharted serisinin olabileceğini gösterdi bizlere ki, bu gerçekten çok önemli bir şey. Bu oyun sayesinde insanlar, Uncharted evrenindeki diğer karakterlerin de hikayelerini öğrenmek istedi. Geliştirici ekip, adeta yeni bir kapı açtı oyunculara. Performans ve grafik olarak da çok hoş olan Uncharted: Kayıp Miras, 2017 senesinde oynadığım en eğlenceli oyunlardan bir tanesi idi ve tam da bu sebepten ötürü 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemde yer alıyor.

Elite Dangerous (PlayStation 4 Pro)

Elite Dangerous, PC platformu için çıkışını daha önceden gerçekleştirdi ama oyun, PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro için 2017 senesinde çıktı. Bu yüzden listemde bulunuyor, hemen açıklamasını yapayım dedim. Her neyse, yine bizleri uzun zamandır takip ediyorsanız, arada sırada paylaştığımız uzay temalı haberleri de biliyorsunuzdur. Çünkü ben uzayı seven bir insanım. Çok ilgili olduğum söylenemez, boş zamanlarımda uzay hakkında araştırmalar yapıp, yeni bilgiler öğrenmek için uğraşmam ama uzay hakkında okuduğum her şey de beni çok etkiler. Bu yüzden rahat koltuğum ve büyük televizyonumda Elite Dangerous oynamak istedim. Bayağı da oynadım, bayağı da sevdim. Öncelikle çok rahatlatıcı bir oyun. Uzayın güzelliklerini çok güzel bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu yüzden de listeme eklemek istedim.

Kaan Gezer için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

Prey (PlayStation 4 Pro)

Prey benim için 2017 senesinin en büyük sürprizlerindendi. Çünkü daha önce Prey oyununu oynamamıştım, bu oyunu neden oynayacaktım? Hiçbir fikrim yok aslında. Neden oynadığımı hala bilmiyorum. İlk olarak YouTube’da takip ettiğim bir içerik üreticisi bu oyunun demosunu oynamıştı, nedendir bilmiyorum, etkilendim. Hemen demoyu ben de indirdim ve oyuna aşık oldum. 2017 boyunca yine çok uzun bir süre boyunca oynadığım oyunlardan bir tanesi oldu Prey. Oyunun tek sorunu, performansı idi ama sanırım o da sonradan gelen güncellemeler ile düzeltildi. Ben ne yazık ki o güncellemeleri deneyimlemedim.

Black Desert Online (PC)

Aslında yine 2017’den önce çıkışını gerçekleştirmiş olan bu oyun, 2017 senesinde ülkemize resmi olarak geldi ve ben de seneler ardından tekrar oynamaya başladım. Bu yüzden listeme oyunun Türkiye ve MENA sunucusunu eklemek istedim. Black Desert Online, 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemde çünkü beni bu sene çıkan birçok oyun kendisine çok bağlayamadı. Kendilerini çok uzun süreler oynatmadı. Biliyorsunuz, işimiz video oyunları ve bu yüzden çok farklı farklı oyunlar oynuyoruz. Fakat o farklı oyunlar beni en fazla 2-3 saat kendisine bağlayabiliyor. Bu listemdeki oyunlar ve özellikle Black Desert Online, benim saatlerimi çalan cinsten. Çünkü oyuna girdiğimde, sadece 1 saat oynamak için giriyorum ama oyundan çıkmak istediğim zaman da bakıyorum ki oyuna gireli 4 saat geçmiş bile. Bu yüzden bence Black Desert Online, 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemde olmayı hak ediyor.

Kaan Gezer için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

WWE 2K18 (PlayStation 4 Pro)

WWE 2K18 bu sene oynadığım en kötü oyunlardan bir tanesi. İçi hata dolu, geçen senenin neredeyse aynısı ama oynuyoruz saatlerce. WWE 2K17 için neredeyse 1000 saatlik kayıtlı sürem vardı PlayStation 4 üzerinde. Şimdi de neredeyse her gün bu oyunu birkaç saat oynamaya çalışıyorum. Evet, oyun kötü ama WWE markasının tek güncel ve lisanslı oyunu da bu. Eğer bir WWE fanı iseniz ki ben neredeyse 15 senedir profesyonel güreşi takip ediyorum, WWE 2K serisi tercih edebileceğiniz tek lisansı seri. 2K Games burada lisans avantajını kullanıyor. Aynı Black Desert Online gibi, WWE 2K18 de benim saatlerimi çalan bir oyun ve bu yüzden listemde olması gerekiyor diye düşündüm.

Fire Pro Wrestling World (PC)

Aslında WWE 2K18 oyununa bu sene bir alternatif vardı. O da Fire Pro Wrestling World idi. Fakat Fire Pro Wrestling World ile WWE 2K18 neredeyse her yönden farklı. Öncelikle, WWE 2K18 bir simülasyon ve gerçekçilik sunarken, Fire Pro Wrestling World daha klasik bir oynanış ve piksel grafikler ile karşımıza çıkıyor. Fakat Fire Pro Wrestling World, kesinlikle WWE 2K18 oyunundan daha fazla detaya sahip. Ayrıca oyunda Steam Atölye desteği de vardı. Oyunun WWE lisansı yok ama kullanıcıların oluşturduğu WWE, Ring of Honor gibi markaların güreşçilerini çok rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Eğer profesyonel güreş takip ediyorsanız, Fire Pro Wrestling World sizin bu sene aradığınız oyun olabilir.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın