Menü
https://leadergamer.com.tr/gran-turismo-sport-playstation-5/
Amd 4 Temmuz 2017 20:53

İşlemci pazarında dibe çöken AMD, yükselişe geçti

Olumlu geri dönüşler alan Ryzen işlemcileri sonrası, AMD işlemci pazarında son yıllardaki en büyük sıçramasını yaptı.


İçinde bulunduğumuz yılın mart ayında yeni Ryzen işlemcilerini piyasaya süren AMD’de işler yolunda gidiyor. Ryzen işlemcileri özellikle Intel’in el yakan fiyatları karşısında tercih edilebilir bir alternatif olmuşken, ABD merkezli şirkete bir sevindirici haber de PassMark raporlarından geldi. Yılın çeyreklik dilimlerinde işlemci pazarının nabzını tutan PassMark’ın yeni raporunda AMD’nin yükselişi göze çarptı.

İşlemci pazarında AMD'nin ayak sesleri duyulmaya başladı

2017 yılının üçüncü çeyreğinde AMD’nin işlemci pazarındaki payı %20,6’dan %26,2’ye yükseldi. PassMark verilerine göre ise bu yükseliş AMD’nin pazarda son yıllardaki en ani sıçrayışı oldu. Böylece ABD merkezli şirket 2014 yılının ilk çeyreğindeki payına tekrar ulaşmış oldu. Diğer yandan Intel’in payı %79,3’ten %73,7’ye düştü. PassMark şirketi satılan işlemcilerden ziyade kullanılan işlemcilerin baz alındığını ve bu grafiğin yalnızca 86 bit işlemcileri içerdiğini söylese de Ryzen işlemcilerinin AMD’yi yükselişe geçiren başarılı bir hamle olduğu su götürmez.

2017’nin son çeyreği için de elinde Threadripper işlemcilerini bulunduran şirketin yükselişinin kalıcı olup olmayacağı, şirketin 2006 ilk çeyreğindeki altın günlerini tekrar görüp göremeyeceği ise merak konusu. Zira ürünlerini adil fiyatlandırmaya devam ederlerse daha da yükselmeleri gayet mümkün. Tüm bunların haricinde, En iyi PS4 oyunları yazımıza, En iyi Steam yaz indirimleri 2017 fırsatları yazımıza, Steam yaz indirimleri 2017 – 1 TL ile 20 TL arasındaki en iyi oyunlar yazımıza, Steam yaz indirimlerindeki en ucuz oyunlar yazımıza göz atabilirsiniz. Bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Ömer Aydın Editör