İnternet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetimi geldi

İnternet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetimi geldi

Bundan böyle çevrimiçi yayın platformları denetim altında.

Bir kaç zamandır gündemi meşgul eden yasa tasarısı, sonunda kabul edildi. Bu yeni yasaya göre, internet üzerinden çevrim içi olarak yapılan yayınlar bundan böyle RTÜK tarafından denetlenecek. Son değişikliklere göre bu yasa tasarısı; görsel ve işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşımları ile sosyal medya platformlarındaki videoları kapsamayacak. Ayrıca uygunsuz içerik yaptığına karar verilen yayınlara dair yaptırımların, yani erişimlerinin engelleme kararlarının tüm siteye uygulanmayacağını ekleyelim. Uygunsuz içerik barındıran yayınlara uygulanacak yaptırımlar; doğrudan yayınına yönelik yapılacak, alınacak ceza kararları yayını etkileyecek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

İnternet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetimi geldi

RTÜK tarafından verilecek cezalar, yayına etki edecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen torba yasaya göre; radyo, televizyon ve internet platformlarından yayın yapmak isteyen kurumlar RTÜK’ten yayın lisansı almak zorundalar. Bu yayınları internet ortamından çevrim içi olarak kullanıcılara iletmek isteyen platform işletmecileri de yine RTÜK’ten yayın iletim yetkisi almak zorunda kalacaklar. Bu yetkiler alınmadığı takdirde RTÜK, sulh ceza hakimliğine başvurarak, içeriğin çıkarılması ve erişimin engellenmesine dair karar aldırabilecek. Karar aldırabilecek derken bu kararın alınması da zor olmayacak. Sulh ceza hakimliği; RTÜK talep ettiği takdirde, duruşma yapmaksızın, 24 saat içerisinde şikayeti karara bağlayacak. Alınan karara ise, Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerince itiraz edilebilecek.

Yasa üzerinde yapılan son dakika değişikliğiyle; yaptırımların hangi kurum veya kişileri kapsadığına dair netleştirmeler yapıldı. Buna göre, haberimizin ilk kısmında belirttiğimiz gibi uygunsuz bulunan yayını yapan platform veya internet sitesi değil, doğrudan yayının kendisi bu yaptırımlar doğrultusunda ceza alacak. Bahsi geçen yasaların uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından beraberce yürütülecek çalışmalar neticesinde, 6 ay içerisinde çıkarılacak yeni yönetmenlikle düzenlenecek.

Düzenlemelerden sonra internet üzerinden yayın yapan platformların ne gibi değişikliklere gideceği ise henüz netlik kazanmadı. Bilindiği üzere; film, dizi gibi yayınların yapıldığı platformlarda yaş ibaresi ve uyarıların bulunmasına rağmen yayınla ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değildi. Yeni yasa düzenlemesine göre yayınların uygunluk olarak ayarlanacak mı yoksa tamamen sansürlenerek gösterimlerine devam edilecek mi, sorusu devam ediyor. Fakat bu dizi ve filmler doğrudan yayından kaldırılırlarsa, bazı yayın platformlarının büyük bir içerik eksikliğine düşeceğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.