İnternet sitemiz üzerinde birazcık değişiklik yapalım dedik

İnternet sitemiz üzerinde birazcık değişiklik yapalım dedik

Ufak tefek değişiklikler yahu.

Evet, başlıktan ve şu an internet sitemizin geneline bakıp, görebileceğiniz gibi bazı değişiklikler yaptık. En göze çarpan değişiklik tabii ki temamız oldu. Yeni temamızı beğenen olmuştur, beğenmeyen olmuştur bilemiyoruz ama zaten bu yazımızda temamızı tartışmayacağız. Temamızı bahane edip, bazı farklı konular hakkında konuşacağız.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Reklam engelleyen uygulamaların kullanıcılarından biz sorun yaşıyoruz, reklamlardan ise siz sorun yaşıyorsunuz. Sosyal medya yorumları mı? Ondan herkes sorun yaşıyor. Bu yüzden yeni temamız ile birlikte bu 3 duruma da bir kesinlik getirmek istedik. Dilerseniz öncelikle reklamlarımızdan bahsedelim. Ardından reklam engelleyen uygulamaların kullanıcılarından bahsederiz. En sonda da herkesi zaman zaman kanser eden sosyal medyaya değinelim.

İnternet sitemiz üzerinde birazcık değişiklik yapalım dedik

Reklamlar

Hem masaüstü, hem de mobil sitemizdeki bazı reklamların rahatsız edici olduğunun farkındaydık. Bu reklamlara zaten uzun bir süre önce düzenleme getirdik ve artık sizlerin gözüne sokmuyoruz bu reklamları. Fakat reklamları tamamen sitemizden kaldırmamız gibi bir durum söz konusu değil ne yazık ki. Gamer Media bünyesinde çalışan herkesin hayatını devam ettirebilmesi için, sitemizin ayakta kalabilmesi için bir şekilde para kazanmamız gerekiyor ve sizlerin de açık bir şekilde görebildiği gibi sadece site üzerindeki reklamlarımızdan kazanç sağlıyoruz. Yani, Xbox One X almak için 962 sebep şeklinde bir yazı yazdığımız zaman Microsoft bizlere her sebep için 1000 TL vermiyor. Verse iyi olur tabii ama vermiyor.

Reklam Engelleyen Uygulamaların Kullanıcıları

Reklamlar hakkında söylediğimiz şeyler şimdi durumu reklam engelleyen uygulamaların kullanıcılarına getiriyor. Dediğimiz gibi bizlerin tek kazanç kaynağı site üzerindeki reklamlar. Takipçilerimizin fikirlerini para uğruna değiştirmeye çalışacağımız içeriklerden kaçınıyoruz. Sitemizde reklamı dönen bir oyunun inceleme puanını daha fazla para almak için yükseltmiyoruz veya oyunun olumsuz yönlerini yok etmiyoruz. Yani içeriklerimiz tamamen bizlerin fikirlerinden, bizlerin deneyimlerinden oluşuyor. Para kazanabilmek için 3. bir şahısın ricalarını kabul etmiyoruz. Tüm bunlara rağmen sitemizin ziyaretçilerinin yarısından fazlası reklam engelleyen uygulamalar kullanıyor ve bizler bunu anlayabiliyoruz. Yalnız, sizin de bizleri anlaması gerekiyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Reklamlar başlığında söylediğimiz gibi, sitemizdeki bazı reklamlar gerçekten rahatsız edici olabiliyordu ve bu yüzden reklam engelleyen uygulamaları kullanıyor olabilirsiniz. Fakat bunlar geçmişte kaldı. Bu yüzden, reklam engelleyen uygulamaları kullanmayı kesmenizi rica edeceğiz. Reklam engelleyen uygulamaların hakkında birçok farklı şeyi deneyeceğiz ve deneyeceğimiz ilk yol, sizden bu uygulamaları sitemize girdiğiniz zaman kapatmanızı rica etmemiz olacak. Çok bir şey istemiyoruz sanırım, değil mi?

Sosyal Medya Yorumları

Sosyal medya kanallarımızın en aktif olanı Facebook. Bizler de Facebook kanalımız üzerinde bazı değişiklikler yaptık. Yaptığımız bu değişiklikler de genel olarak sizlerin gönderdiği yorumlar hakkında oldu. Öncelikle en basit yeni kuraldan bahsedelim: Facebook yorumları üzerinde ağır küfürler eden, ciddi bir şekilde insanları aşağılayan, politika, dil, din, ırk gibi konuları olumsuz şekilde yorumlara taşıyan herkesin yorum yapmasını engelleyeceğiz. Eğer durum çok daha ciddi ve çok daha ağır ise bu kişinin sitemizde yorum yapmasını engelleyeceğiz ve Facebook sayfamızdan da sınırsız olarak uzaklaştıracağız. Eğer daha basit seviyede bir rahatsızlık çıktıysa, o kişinin sadece belli yorumlarını gizleyeceğiz. Bu konuda küçük bir not düşmek istiyoruz: Yorum yapması engellenen kullanıcı sitemiz üzerinde yorum yapmaya devam edebilecek fakat yorumlarını sadece kendisi görebilecek. Bizler veya diğer takipçilerimiz, yorumları engellenen kişinin yazdıklarını kesinlikle göremeyecek.

Küfürler ve hakaretler haricinde biraz da eleştirilerden bahsedelim. Eleştiriler oldukça güzel şeyler, bizlerin daha ileriye adım atmasını sağlayabilirler. Fakat bu eleştirilerin gerçekten bizim işimize yarayabilmesi için düzgün yapılmaları gerekiyor. Sitemize, bizlere veya habere/haberin yazarına küfür ederek, aşağılayarak ne yazık ki eleştiri yapmış olmuyorsunuz. Bu tip yorumlarınız için hemen yukarıda bahsettiğimiz kural (Yorum yapmanız sınırsız olarak engellenecek.) geçerli olacaktır. Siz bir insansınız, biz bir insanız. Bu yüzden insani eleştirilerinizi gerçekten bekliyor olacağız.

Tabii bir de korsan oyunculuk var. Bizler, korsan oyunculuğa kesinlikle karşıyız ve bu yüzden özellikle korsan oyunculuk ile alakalı haberlerimizde, herhangi bir isim veya bağlantı vermiyoruz. Bu yüzden yorumlarda korsan oyunlara bağlantı verenler, kimin, ne yaptığını açık olan belirten takipçilerimizin yorumunu gizleyeceğiz. Bu işlem sadece tek bir yorumunuz için yapılacak. Yani, sonsuza kadar yorum yapmanız engellenmeyecek. Attığımız bu adım ile Türkiye’nin korsan oyun sorunu çözülmeyecek ama bizim içimiz rahat olacak, bir şey yapıyoruz diyebileceğiz.

Tekrarlanan Yorumlar ve Yorumlardaki Reklamlar

Sosyal medya yorumlarımız üzerinde zaman zaman spam şeklinde yorum atan, bağlantı atan veya belli bir yerin reklamını yapan takipçiler de görüyoruz. Öncelikle herhangi bir konuda atılan spam yorumlara değinelim. Sizler spam yorum attığınız zaman Facebook bunu direkt olarak zaten engelliyor, bizler de ayrıca spam yorum yapan kişiyi sınırsız olarak yorum kısmından engelleyebiliriz. Burada kesinlik sunmak istemiyoruz çünkü bu spamlar bazen istemeden yapılabiliyor. Bir spamın eğer istenmeden yapıldığını fark edersek, tabii ki o kişiyi engellemeyeceğiz. Sadece spam yorumlarını kaldıracağız ki kendisi yorum kısmında alt alta 30 kez, “ya bu oyun torente ne zaman düşer” yazmış olmasın.

Sadece cümleler ile yapılan spamlar haricinde bir de bağlantı paylaşılarak atılan spamlar var. Yukarıda bahsettiğimiz spam kuralları, bu durum için de geçerli aslında. Eğer spam şeklinde bağlantı paylaşırsanız, aynı işlemleri uygulayacağız. Eğer paylaştığınız link bir yerin reklamını yapıyorsa, veya siz o yerin reklamını yapıyorsanız, yorum yapmanız tamamen engellenecek. Spam şeklinde olan veya olmayan reklam yorumu yazarları için böyle bir şey uygulayacağız. Çünkü siz, bizim internet sitemizin linkini 40 tane sayfanın yorum kısmında görmüyorsunuz. Biz bu şekilde, çirkin reklamlar yapmıyoruz. Neden böyle bir şeyin yuvası olalım?

Özet

Reklamlardan rahatsız olunduğunun farkındaydık, ve reklamları ciddi anlamda azalttık. Bunun karşılığında ise sizden uygulamaları kapatmanızı rica ettik. Sosyal medya yorumları kısmında ise bizlerin hoşuna gitmeyen, diğer takipçilerimizin hoşuna gitmeyen, kirlilik yaratan tüm yorumlar silinecek ve yorum sahiplerinin sitemiz veya Facebook sayfamız üzerinde yorum yapması engellenecek. Tüm bunların sebeplerini merak ediyorsanız, ne yazık ki tüm yazımızı okumanız gerekecek. Adı üstünde, özet yahu bu.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.