İnternet erişimi en temel insan hakkı oldu!

İnternet erişimi en temel insan hakkı oldu!

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi geçtiğimiz hafta sevindirici bir karar aldı.

İnsanlar internette çok zaman geçirdiğinizi söyleyebilir fakat internet kullanımı gün geçtikçe hayatlarımızda daha önemli bir hal alıyor. Hatta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne göre internet erişiminin kısıtlanması veya tamamen kaldırılması insan haklarına taciz olarak algılanacak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

jm1dqqz8lsdxi83to6cp

Geçtiğimiz hafta onaylanan karara Birleşmiş Milletler üyesi çoğu ülke katıldı. İlginçtir ki katılmayan ülkeler arasında Türkiye yok. Rusya, Çin, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Hindistan ise tabiri caizse “oyun bozanlar” takımını oluşturuyor. Bu ülkelerin karşı çıkma nedeni karar metninde bulunan şu cümle; “(Bu karar) devletlerin, çevrim içi bilgi dolaşımını, isteğe bağlı veya eşitlik karşıtı tedbirler alarak engellemesini veya kısıtlamasını yasaklar.” Cümle her ne kadar hukuki dilde yazılmış olsa da aslında anlatmak istediği şey basit. Devletler insanların internetten nasıl bilgiler aldığına karışmamalıdır. Peki neden yaklaşık 70 ülke kararı onaylarken diğerleri kabul etmedi?

Karara karşı çıkan ülkeler İngiltere gibi özgürlüğüne düşkün ülkeler olsaydı, şunu demek istediklerini anlayabilirdik; “Biz halk için en iyisine, halkla beraber karar verebiliriz.”. Ancak durum pek öyle gözükmüyor çünkü söz konusu ülkeler özgürlükçü olmalarıyla tanınan ülkeler değil.

Alınan kararın bir özelliği de ülkeler üzerinde yaptırımı olmaması. Yani, eğer Birleşmiş Milletler herhangi bir devletin bu karara aykırı bir şey yaptığını öğrenirse hiç bir şekilde cezasını kesemeyecek. Anca yine aynı kararda belirtilen şekilde; söz konusu ülkenin o anki durumunu inceleyecek ve karara uygun şekilde nasıl hareket edilebileceğini belirten bir yönerge sunabilecek. Bu yönergeye uyup uymamak devletin inisiyatifinde olacak. Kısaca özetlersek olay şöyle bir hal alıyor; “Bak arkadaş toplandık karar verdik. Hala buna uyamıyorsan, şu şekilde sorununu çözebilirsin. Daha ne istiyorsun?” 

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Durum ne olursa olsun çevrim içi özgürlük konusunun bu kadar büyük yerlerde konuşulduğunu görmek bile güzel. En nihayetinde bütün özel bilgilerimizi bilgisayarlar ve internet üzerinde saklıyor, tüm özel işlerimizi bu iki şey sayesinde sağlıyoruz. Dolayısıyla bu özelin korunması ve kollanması oldukça önemli. Umarız, tam anlamıyla özgür ve özel bir şekilde internet erişimi sağlayabileceğimiz günleri de görürüz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.