Intel i7 9700K, Hyper Threading içermeyen ilk i7 model işlemci olacak

Intel i7 9700K, Hyper Threading içermeyen ilk i7 model işlemci olacak

Aradaki bağ kalkıyor ve i7 modelleri daha da güçleniyor.

Bilmeyenler için Hyper Threading teknolojisi, tek bir fiziksel işlemcinin çok sayıda komut zincirini eş zamanlı olarak işlemesi ile performans artışı sağlayan bir teknolojidir. AMD model işlemciler doğrudan 8 çekirdekli modeller yaparken, Intel 4 çekirdekli modellere Hyper Threading uygulayarak performans artışı sağlıyor. Intel’in üzerinde çalışmış olduğu yeni modeli Intel i7 9700K bizlere gösteriyor ki, yavaştan Hyper Threading teknolojisinden vazgeçiliyor. İçerisinde doğrudan sahip olduğu 8 çekirdek ile i7 modelleri içerisinde bir ilk olacak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Intel i7 9700K, Hyper Threading içermeyen ilk i7 model işlemci olacak

Intel i7 9700K, Hyper Threading içermeyen ilk i7 model işlemci olarak 8 çekirdek sunacak

Bu işlemcinin bilgilerine SiSoftware Sandra veritabanı sayesinde ulaşılabildi. Veri tabanındaki sızıntıya ve dolayısıyla bilgilere göre bu yeni i7 model Intel i7 9700K, Hyper Threading içermeyerek tamamen doğrudan 8 çekirdek performansı verecek şekilde tasarlanmış. Bu Intel marka i7 model işlemciler için resmen bir ilk. Intel i7 9700K, 3.6GHz hızında olacağı görülüyor. Bu saniyede 36 milyar işlem anlamına geliyor. Ayrıca L3 önbelleği ile geleceğine dair bir takım söylentiler var. Bundan önceki söylentiler içerisinde L3’nın dahil olması ile birlikte hız artışı 4.9GHz ile 5.0GHz değerleri arasında olacağı söylenmişti. Fakat şu an ki söylentiler içerisinde böyle bir bilgi yok.

Çoğu teknoloji editörüne göre Intel i7 9700K, Intel i7-8700K’ın ardılı olacak şekilde tasarlanmış. Hyper Threading sayesinde 12 parçayı destekleyen 6 çekirdekli bir işlemci olan Intel i7-8700K, i7 modellerinin içerisindeki zirve tahtını deyim yerindeyse yeni modele bırakıyor. Dolaylı olarak değil, doğrudan 8 çekirdek performansının verildiğini bir kez daha hatırlatmak da fayda var. Bu bağlara sahip olmasına rağmen kullanıcısını oldukça memnun eden Intel i7-8700K’in bir üstündeki modelin neleri vadedeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

i7 modelleri için böyle bir hamle gerçekleştirilirken ister istemez akıllara gelen ilk soru i9 modelleriyle alakalı oluyor. Nitekim i9 model takımı için de birtakım söylentiler yok değil. Intel i7 9900K isminde bir işlemci sızıntılar arasında yer alıyor. 8 çekirdekli bir işlemci olacağı ve bunun da üstüne bir de Hyper Threading bağları içererek performansına performans katılacağı söyleniyor. Ancak ne bu konu hakkında daha fazlasını ne de i7 işlemcilerinin maliyetinin ne olacağını bilemiyoruz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.