Call of Duty: Infinite Warfare – Sabotage İnceleme

Call of Duty: Infinite Warfare – Sabotage İnceleme

Oyunun ilk ek paketi, satın alınmak için oyuncuları bekliyor.

Oyun sektöründe, oyuncuların en çok canını sıkan şeylerdir bence ek paketler ve genişleme paketleri. Bunun sebebi ise EA ve Activision gibi firmaların ek içerik politikaları. Mesela, Call of Duty serisini ele alalım. Uzun bir zamandır Call of Duty oyunları için 1 senede 4 ek paket çıkıyor. Bu ek paketlerde 4 çoklu oyuncu haritası bulunuyor. Ha bir de, oyunda zombi modu varsa 1 adet de yeni zombi haritası ekleniyor. Peki, oyuna ortalama 4-5 adet içerik ekleyen bu paketler, ne kadara satılıyor? Ona da 40-50 TL diyelim. İşte tam da bu yüzden EA ve Activision gibi dağıtıcıların ek paket politikası pek hoş karşılanmıyor. Bugün ise o hoş karşılanmayan politikanın bir parçası olan Call of Duty: Infinite Warfare – Sabotage paketini inceleyeceğiz. Bakalım verilecek 46 liraya değiyor mu bu paket?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Call of Duty: Infinite Warfare - Sabotage İnceleme

Nasıl bir şey bu Call of Duty: Infinite Warfare – Sabotage?

Öncelikle Call of Duty: Infinite Warfare – Sabotage paketinden bir bahsedelim. Bu paket, adından da anlayabileceğiniz gibi Call of Duty: Infinite Warfare için piyasaya sürülmüş olan ilk ücretli ek paket. PlayStation 4 platformu için 31 Ocak 2017 tarihinde piyasaya sürülen bu paket, PC ve Xbox One platformlarına ne yazık ki tam 1 ay sonra gelecek. Bizler de zaten bu ek paketi PlayStation 4 Pro üzerinden incelemekteyiz. Her neyse, bu ek paketi satın aldığınız taktirde oyunun çoklu oyuncu moduna 3 yeni harita ve 1 eski bir oyundan alınıp, yenilenmiş bir harita ekleniyor. Yani toplamda 4 yeni çoklu oyuncu haritası. Ayrıca bu ek paket, Call of Duty serisinin en baştan başlayan zombi serüvenine 2. bölümü de ekliyor. Bu bölümün/haritanın adı ise Rave in the Redwoods.

Eğer Zombies in Spaceland oynadıysanız, Rave in the Redwoods oynadığınızda oldukça şaşırabilirsiniz. Çünkü bu yeni haritanın, bir önceki harita ile neredeyse hiçbir alakası yok. Tema tamamen değişik, oyunun geçtiği dönem farklı, karakterler, düşmanlar, her şey farklı anlayacağız. Zombies in Spaceland ise 1980 senelerindeydik. Rave in the Redwoods ile 1990 senelerine yolculuk ediyoruz. Yolculuk ettiğimiz mekan ise bir yaz kampı. Bir önceki haritaya göre oldukça karanlık bir yapıya sahip olan bu harita, bir de Rave modu içeriyor. Etrafınızdaki her şeyi çok daha renkli ve çılgın yapan bu Rave modu, zombi evrenine bambaşka bir seviye ekliyor. Öyle ki, Rave modunda zombilerin hepsinin görünüşü değişiyor.

Kısaca şunu söylemek istiyoruz, eğer Call of Duty: Infinite Warfare ile zombi modunu oynuyorsanız, bu haritayı da kesinlikle tatmanız gerekiyor. Zaten senaryo da bu harita ile ilerlediği için, oynamanızı ben de tavsiye ederim kişisel olarak. Fakat şöyle bir durum var, bu haritayı tek başına satın alamıyoruz ve sadece tek bir harita için 50 lira civarı bir para ödemek istemeyebilirsiniz. Tam da bu noktada oyuna eklenmiş olan 4 çoklu oyuncu haritasından bahsetmek istiyorum. Eğer çoklu oyuncu modunu oynuyorsanız, 4 çoklu oyuncu haritası ve 1 zombi haritası, 50 liraya uygun gibi görünebilir belki.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

DLC1_Map_Renaissance

Çoklu oyuncu haritalarına yakından bakıyoruz.

Call of Duty: Infinite Warfare – Sabotage sayesinde oldukça etkileyici bir zombi haritası geliyor. Bunu sizlere söyledik. Bir de 4 yeni çoklu oyuncu haritası geliyor demiştik. Bu haritaların adı Noir, Renaissance, Neon ve Dominion. Noir isimli ilk harita, Brooklyn içerisinde yer alıyor. Klasik bir Call of Duty haritası olan Noir, bize soracak olursanız oyunu derinden etkileyen bir şey değil. Sadece sıradan bir harita oynanış temelinde. 3 şeritli bir harita olan Noir, ne yazık ki his olarak farklı bir şey getirmiyor. Fakat görsellik derseniz, diğer standart haritalardan oldukça farklı. Renaissance ise Noir haritasına göre oldukça küçük, klasik bir hisse sahip harita. Bu his tabii görsellikten ötürü. Haritanın küçük olması ve 8 şekline sahip olması da, bir Nuketown hissi veriyor oyunculara. Oldukça hızlı gelişen bir oyun sizi bekliyor o haritada.

Z şeklinde olan Neon haritası ise az çok bir keskin nişancı haritası. Genel olarak uzun ve orta genişlikte olan alanlara sahip olan bu harita, diğer iki haritaya göre en farklısı oynanış olarak. Bunun nedeni ise Z şekli haritanın, diğer klasik haritalardan daha az oyun içerisinde bulunması. Bu noktaya kadar saymış olduğum haritalar, bana sorarsanız oyuna çok yeni şeyler katmıyor. Diğer haritalarda oynasanız da, çok fark olmayacağı kesin. Bu yüzden bu 3 harita için bu ek paketi alır mısınız, o noktası tartışılır. Fakat bir de son haritamız var. Yine bir çoklu oyuncu haritası olan Dominion, Call of Duty: Modern Warfare 2 oyunundaki Afghan haritasının yeniden yapılmış hali. Nostalji yaşamak isteyen oyuncular ve, “360 No-Scope” oyuncuları için bire bir olan bir harita. Fakat genel olarak 50 küsür lira, değer mi 3 yeni ve 1 eski çoklu oyuncu haritasına ulaşmak?

Rave in the Redwoods, oyunun zombi moduna her ne kadar yeni bir hava getirse de, diğer 4 çoklu oyuncu haritası hiçbir şeyi değiştirmiyor. Yapması biraz zordur, seride de bunu görmemiz imkansız, biliyoruz fakat bana soracak olursanız, bu tüm haritaların farklı bir temaya sahip olması gerekiyor. Temadan kastım, zombi modundaki değişen tema gibi. Zaman dilimi değiştikçe, sesler, müzikler, karakterler de değişiyor. Şimdi diyorsunuz, “Oyunun çoklu oyuncu modu gelecekte geçiyor, nasıl olacak o iş?” fakat karakterler değişmek zorunda değil. Genel olarak başlangıç ve bitiş ekranları, arayüz filan da benzersizleştirilebilir. 50 lirayı, dokusu değişmiş haritalara mı vereceğiz?

DLC1_Map_Noir

Almalı mı bu ek paketi?

Call of Duty: Infinite Warfare – Sabotage, bana soracak olursanız sadece zombi modunu etkiliyor. Oyunun zombi moduna gelen harita, gerçekten Zombies in Spaceland haritasından çok farklı. Ne yazık ki aynı şey çoklu oyuncu haritaları için geçerli değil. Bu yüzden 50 liralık fiyat etiketini bu ek pakete yakıştıramıyorum. En azından zombi haritası ve çoklu oyuncu haritaları ayrı satılabilirdi. Fakat Activision kesinlikle böyle bir şey yapmayacaktır. An itibari ile oyun, zombi modu ile dikkat çekiyor. Bu yüzden bu şekilde ayırmak, ek paket satışlarını büyük seviyede etkileyecektir. Sonuç olarak, zombi oyuncuları da boş yere 4 farklı çoklu oyuncu haritasını satın almak zorunda. Çoklu oyuncu oyuncuları ise boş yere zombi haritasını almak zorunda.

İncelememiz bu kadardı efendim. Eğer bu ek paket hoşunuza gittiyse, APVD-JD64-KS9B kodunu kullarak ek paketin PlayStation 4 sürümüne sahip olabilirsiniz. Şimdiden iyi oyunlar diliyoruz!

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.