Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 28.12.2020

Ne zamandır sabırla beklediğim Hyrule Warriors Age of Calamity en sonunda elime geçti. Olabildiğince oynamış ve bitirmiş olduğum Hyrule Warriors Age of Calamity ile tecrübelerimi inceleme yazımda sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Her ne kadar, daha önceden duyurulmuş olan The Legend of Zelda Breath of the Wild olayları sonrasını anlatan The Legend of Zelda Breath of the Wild 2 olmasa da, The Legend of Zelda Breath of the Wild'ın 100 yıl öncesini anlatıyor. Dahası da, bu olaylara alternatif bir bakış açısı sunuyor. Neyse, şimdiden bir şeyleri dökmeyeyim ve direkt Hyrule Warriors Age of Calamity inceleme detaylarına geçelim.

Hyrule Warriors Age of Calamity inceleme

Hyrule Warriors Age of Calamity hikayesi nedir?

Kendimi tutamayıp Hyrule Warriors Age of Calamity inceleme girişimde de bahsettiğim üzere, The Legend of Zelda Breath of the Wild'ın 100 yıl öncesinde yaşananları anlatıyor. Fakat, buna farklı bir bakış açısı getiriyor. Ne kadar ana hikayenin parçası bilemem. Zaten The Legend of Zelda Breath of the Wild gelmeden, bunu bilmem imkansız gibi bir şey. Çünkü, Terrako adında bir karakter var ve hikayenin gidişatını çok fazla değiştiriyor. Biraz sonra bahsedeceklerim hikayede sürprizleri kaçırabilir, o yüzden aklınızda bulunarak devam edin. Sürpriz kaçıracak yerleri hemen sonraki paragrafa sığdırırım, atlarsınız eğer sürpriz kaçmasın derseniz.

Şimdi, bu Terrako adındaki karakter, The Legend of Zelda Breath of the Wild'da yok. Hiç anılmıyor bile. Fakat garip bir şekilde burada var. Urbosa, Mipha, Daruk ve Revali, kendi yönettikleri Divine Beast içerisinde Blight Ganon çeşitleri ile savaşırken, The Legend of Zelda Breath of the Wild hikayesine göre ölmeleri gerekiyor. Fakat Terrako, gelecekten karakterler getiriyor. Sidon, Yunobo, Teba ve Riju, bir anda Mipha, Daruk, Revali ve Urbosa'nın yardımına geliyor. Bu da, hikaye gidişatını etkiliyor. Hyrule Warriors Age of Calamity hikayesine göre, Mipha, Daruk, Revali ve Urbosa ölmüyor, Shrine of Resurrection'da Link iyileşmiyor, Zelda, Ganon tarafından tutulmuyor. Çünkü Hyrule, kötülüklerden kurtuluyor. Eğer Terrako The Legend of Zelda Breath of the Wild 2 içerisinde de yer alırsa, o zaman kabul edebileceğim bir hikaye fakat şu haliyle, ne yazık ki hayır.

Hyrule Warriors Age of Calamity her ne kadar The Legend of Zelda Breath of the Wild hayran kitlesini hikaye açısından arada bırakmış olsa da, beni bir açıdan tatmin de etti. Hyrule Warriors Age of Calamity, Hyrule'un kurtulmasını anlatan bir alternatif hikaye de olabilir, The Legend of Zelda Breath of the Wild 2 ile alakalı da olabilir. Çünkü zamanda yolculuk, The Legend of Zelda evreninde yeni olan bir şey değil. Bakalım, hala hakkında bir şey çıkmamış olan The Legend of Zelda Breath of the Wild 2 çıktığında neler olacak?

Hyrule Warriors Age of Calamity inceleme

Hyrule Warriors Age of Calamity oynanışından bahsetsene biraz da

Oynanış açısından karışık bir yapıda değil. Bu, sevindirici bir olay. Zaten ilk Hyrule Warriors oyunu da çok sadeydi oynanış olarak ama çok tatlı kombolar yapabiliyorsunuz yine de her iki yapımda da. Sadece X ve Y tuşlarını kullanarak vuruş komboları yapıyor, ZR, ZL, L ve R tuşları ile de çeşitli yetenekler kullanıyorsunuz. Düşmanlarınızın o anki zayıf noktaları hangisiyse, o yeteneği kullanarak onu saf dışı bırakıyorsunuz. Ardından da, dayanıklılık barını vura vura kırıyorsunuz. Dayanıklık barları kırılan düşmanlar sersemliyor ve siz de o esnada, karakterinize özel bitirici vuruşu yapıyorsunuz. Düşmanınız çok güçlüyse, bu bitmiyor tabii.

Yetenek olarak, her karakterin kendine ait farklı yetenekleri bulunuyor fakat 8 yetenek herkeste aynı. Bu yeteneklerden ilk kısmında, ateş, buz ve elektrik yetenekleri ile elma bulunuyor. Ateş, buz ve elektrik yetenekleri, The Legend of Zelda serisinden aşina olduğumuz Rod isimli eşyalardan oluşuyor. Elma ise, bir miktar can yenilemesi sağlıyor. Diğer kısımda ise, The Legend of Zelda Breath of the Wild'daki yeteneklerimiz bulunuyor. Stasis, Magnesis, Remote Bomb ve Cryonis yeteneklerinden bahsediyorum. Bu yetenekler ile, düşmanınızın o anki saldırısında gösterdiği zayıf noktayı kullanabiliyorsunuz. Yükleme süreleri bulunuyor tabii ve bunu oyun içerisinde geliştirebiliyorsunuz. Ayrıca, bu yeteneklerin animasyonları da karakterden karaktere değişebiliyor.

Karakter gelişimi açısından ise, bir önceki Hyrule Warriors ile benzeri durumda. Hyrule Warriors Age of Calamity'de, karakterlerinizin seviyesini geliştiriyor ve aynı zamanda, silahlarını da birleştirerek ve seviye atlatarak yükseltebiliyorsunuz. Bütün bunlar dışında, oyunun haritasında yer alan birtakım görevleri tamamlayarak da karaktere özel birtakım özellikleri geliştirmeniz mümkün. Canını yükseltebilir, kombolarını artırabilir ve benzeri şeyler yapabilirsiniz.

Hyrule Warriors Age of Calamity inceleme

Hyrule Warriors Age of Calamity tecrübelerin nasıl peki?

Tahmin edebileceğiniz üzere, Hyrule Warriors Age of Calamity görsel açıdan Hyrule Warriors'tan çok daha iyi durumda. Zaten Hyrule Warriors Age of Calamity görsel sanatını The Legend of Zelda Breath of the Wild'dan almış durumda. Fakat Nintendo Switch güçlü bir konsol değil. Sık sık performansta oynanışı pek zedelemeyen birtakım kasmalar oluyor. Her ne kadar hemen geçse de, o an can sıkıyor. Genel itibari ile de bir hataya rastlamadım. Yani, oyunun tadını ve zevkini kaçıracak bir şey başıma gelmedi. Hatta, oyun kapanmadı bile.

Eğer olur da sadece ana hikayeyi bitirmek isterseniz, 20 saat civarında bir hikaye sizleri bekliyor. Tabii, tam anlamıyla bitirmek isterseniz de, 60-70 saat arası bir oyun tecrübesi sizleri bekliyor diyebilirim. Zaten ana oyunu bitirince oyun tam anlamıyla bitmiyor. Karakterlerinizi geliştirebilirsiniz ve karakter açabilirsiniz. Gerçekten tatmin edici miktarlarda karakter görmek mümkün. Hestu bile var! Bunların yanı sıra, gizli bir de son var. Yardırmaya devam yani. Hemen aşağıda, Hyrule Warriors Age of Calamity içerisindeki karakterlerin listesini sizlerle paylaştım, göz gezdirmenizi kesinlikle tavsiye ederim

Hyrule Warriors Age of Calamity içerisindeki karakterlerin listesi:

 1. Link
 2. Impa
 3. Zelda
 4. Mipha
 5. Daruk
 6. Revali
 7. Urbosa
 8. Hestu
 9. Sidon
 10. Yunobo
 11. Teba
 12. Riju
 13. Master Kohga
 14. King Rhoam
 15. Great Fairies
 16. Monk Maz Koshia
 17. Terrako
 18. Calamity Ganon

Hyrule Warriors Age of Calamity inceleme

Hyrule Warriors Age of Calamity inceleme sonucu nedir?

Hyrule Warriors Age of Calamity, her ne kadar bizlere The Legend of Zelda Breath of the Wild 2 tecrübesi sunmasa da, tatmin edici bir şeyler veriyor. Bana kalırsa, Nintendo ekibi Hyrule Warriors Age of Calamity ile birlikte, oyuncuların içinde kalan bir boşluğu doldurmak istemiş. Bunun dışında mantıklı bir açıklama gelmiyor aklıma. Bunu başarıyor zaten ama aynı zamanda bir şeyler eksik geldiği için kabullenemiyor insan hikayeyi de. Çok garip bir his kesinlikle.

Eğer bir The Legend of Zelda hayranıysanız ve The Legend of Zelda Breath of the Wild'dan 100 yıl önce olanları değiştirmek istiyorsanız, Hyrule Warriors Age of Calamity tam sizin için biçilmiş kaftan demektir. Oyun süresi de gayet uzun ve yeterli. Fakat, hikayede mantıklı gelmeyecek, eksik hissettirecek noktaların olduğunun da altını çizmemde fayda var. Nintendo ekibine bir duyuru ve istek olması için de, hemen aşağıda The Legend of Zelda Breath of the Wild 2 fragmanını paylaşıyorum. Lütfen gelsin, ne olur gelsin ya...

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.