HP, kendi bilgisayarlarını yavaşlatmak için gizlice casus yazılım yolluyormuş

HP, kendi bilgisayarlarını yavaşlatmak için gizlice casus yazılım yolluyormuş

Tabii ki bunu sadece HP yapmıyordur ama şu an kanıtlı gibi görünen sadece HP markası var.

Her bilgisayarın mutlaka bir ömrü vardır. Bizler, herhangi bir teknolojik ögenin sonsuza kadar dayanabileceğini sanmıyoruz. Günümüzde ise bir dizüstü bilgisayarın ömrü 2 sene ile 8 sene arasında görünüyor. Özellikle yüksek teknolojili bir cihaz kullanıyorsanız, kısa bir süre içerisinde bilgisayarınızın ömrünün tükendiğini görebilirsiniz, ya da ömrünün tükendiğini zannedebilirsiniz. Çünkü birçok teknolojik ögenin marketinde olduğu gibi, PC marketinde de PC geliştiricileri, sürekli yeni ürünler satmak için piyasada olan bilgisayarları kötüleştirebiliyor. İşte bu yönde atılan bir adım HP cephesinde görüldü ve herkesi kuşkuya düşürdü. Görülen o ki HP, kendi bilgisayarlarını yavaşlatmak için gizlice casus yazılım yolluyormuş.

HP, kendi bilgisayarlarını yavaşlatmak için gizlice casus yazılım yolluyormuş

İlk olarak 15 Kasım 2017 tarihinde ortaya çıkan raporlara göre HP marka bilgisayarların içerisine kullanıcıların haberi olmadan, otomatik olarak yüklenen, HP Touchpoint Analytics Service isimli bir uygulama, deli gibi işlemci gücü tüketmeye başladı. Bu uygulamanın resmi açıklaması ise, uygulamanın sadece bilgi toplama amaçlı ve güvenlik amaçlı bilgisayarlarda bulunduğu yönünde. Bir kullanıcı, uygulamanın habersiz bir şekilde yüklendiğini, %90 değerlerine kadar işlemcinin de kullanıldığını rapor etti. Bu uygulama şu an kullanıcının bilgisayarını ciddi anlamda yavaşlatıyor, hatta kullanılmaz hale getiriyor.

Tabii ki bu, HP markasının direkt olarak bilgisayarları kasıtlı yavaşlattığını göstermiyor fakat birçok farklı kullanıcıdan, sürekli aynı raporlar geliyor ve bu durum yetirince kuşkulandırıcı. HP ise yaklaşık 2 haftadır bu konu hakkında hiçbir açıklama yapmadı ve bir harekette bulunmadı. Eğer herhangi bir gelişme olursa, sizleri mutlaka bilgilendireceğiz. Son olarak, eğer siz de HP marka bir bilgisayar kullanıyorsanız, bu uygulamayı hemen silmek isteyebilirsiniz. Silim yolunu ise hemen aşağıda sunuyoruz sizlere.

Touchpoint Analytics Service Nasıl Etkisiz Bırakılır?

  1. Windows + R kombinasyonu ile “Çalıştır” komutunu açın.
  2. Açılan bu ekrana “services.msc” yazın ve çalıştırın.
  3. “Servisler” kısmında bahsettiğimiz uygulamayı arayın.
  4. Uygulamanın detaylarını açmak için çift tıklama yapın.
  5. Açılan kısımda öncelikle uygulamanın başlangıçta çalışmasını engelleyin, ardından da tamamen kapatın.

Uygulamayı direkt olarak da silebilirsiniz fakat geri yüklenmeyeceğinin garantisini tabii ki hiçbir zaman bilemezsiniz. Bu yüzden silmeden, devre dışı bırakmayı denemenizi öneriyoruz. Bu durum eğer işinize yaramazsa, uygulamayı silmenizi öneririz.

Güncelleme

HP bu konuda yaptığı açıklamada, “HP Touchpoint Analytics, HP Support Assistant (HP Destek Asistanı) birimimizin bir parçası olarak 2014 yılından bu yana hizmet vermektedir. İsimsiz olarak kullanılan donanımların performansı konusunda tanı amaçlı bilgiler toplar. Açık bir şekilde erişim verilmemişse, HP ile hiçbir veri paylaşılmaz. Müşteriler bu hizmetten diledikleri zaman ayrılabilir ya da bu programı sistemlerinden kaldırabilirler. HP Touchpoint Analytics yakın zamanlarda güncellenmiştir ve bu güncelleme dahilinde gizlilik ayarlarıyla ilgili hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Linkten de görüleceği üzere, Gizlilik Beyanı’mız uyarınca, HP olarak bizler müşteri gizliliğine büyük bir ciddiyetle yaklaşıyoruz.” dedi.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın