Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 11.12.2017

Wccftech ve araştırmacı olan Michael Myng tarafından gelen yeni raporlara göre HP marka bilgisayarlarda bu sefer de klavye yakalama sistemi (Keylogger) bulundu. Dilerseniz öncelikle Michael Myng tarafından paylaşılan bilgileri size aktaralım. Michael Myng, dediğine göre bir gün bilgisayarındaki Synaptics Touchpad SynTP.sys ögesini araştırıyordu ve Synaptics Touchpad SynTP.sys içerisinde şüphe çeken bir kod buldu. Araştırmacı kişinin bulduğu koda göre bu bir Keylogger idi ve Keylogger, düzenli olarak dalgalar yayıyordu. Dalgalar da WPP izi ile takip ediliyordu. Yani kısacası, Synaptics Touchpad SynTP.sys sizin klavye üzerinde ne yaptıklarınızı kayıt ediyordu.

HP bilgisayarlarında da bu sefer klavye yakalama sistemi (Keylogger) bulundu

Synaptics Touchpad SynTP.sys isimli bu öge standart olarak bilgisayarı açtığınız zaman kapalı olarak karşınıza çıkıyor. Yani klavye yakalama işlemi gerçekleşmiyor ama Michael Myng’in dediğine göre bu öge kendini UAC  gerektiren basit bir kod ile aktif edebiliyor. HP markası ise bu duruma sessiz kalmadı ve bunun bir güvenlik problemi olduğunu dile getirdi. Şirketten gelen açıklamaya göre Synaptics Touchpad SynTP.sys, işletim sisteminin verdiği hataları kaydetmek için programlandı ve bu yüzden içerisinde klavye yakalama sistemi bulunuyor. Fakat şirket, bu durumdan kimsenin korkmaması gerektiği söyleniyor çünkü bu öge ile HP de, partner şirketler de hiçbir şekilde kullanıcı bilgisi elde etmedi.

Şirket, bu durum fark edildikten sonra Synaptics Touchpad SynTP.sys içerisindeki Keylogger sistemini bir güncelleme ile sildi. Daha doğrusu, insanları rahatsız eden kod kısmı silindi. Öge, işletim sistemindeki hataları gerçek zamanlı olarak not etmeye devam ediyor. Ayrıca bu durum, son birkaç ay içerisinde yaşanan birkaç klavye yakalama sistemi probleminden bir tanesi. Daha önce de kullanıcılar, benzer bir kodu ses sürücülerinin içerisinde bulmuştu.

1 kişiye çekiliş ile Dead Rising 4: Frank’s Big Package (PlayStation 4) veriyoruz

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.