Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 05.09.2021

Horizon Forbidden West duyurulduğunda hem PS4 hem de PS5 için çıkış yapacağı açıklanmıştı. Bu konuda bir sıkıntı yok. Ancak bu haftanın başlarında standart PS4 oyununu satın alanlara yeni nesil yükseltmeler sunmayacağını açıklamıştı. Kullanıcıların, devam oyununun her iki versiyonunu da almak için bunun yerine daha pahalı olan 80 dolarlık Digital Deluxe Edition’ı satın almaları gerektiğini söyledi.

Ani bir karar ile Sony kararından vazgeçti.

Ancak Cumartesi günü Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan planlarda bir değişiklik yaptı. PS4 Forbidden West oyuncularının oyunlarını ücretsiz olarak PS5’e yükseltebileceklerini doğruladı. Böylece bu ani karar ile oyuncuların istediği gerçekleşecek. Bu olay Sony tarafından bir U dönüşü olarak nitelendirilebilir. Ek olarak Ryan, gelecekte God of War’ın devamı ve Gran Turismo 7 dahil olmak üzere tüm nesiller arası birinci taraf oyunlarının 10 $ yükseltme ücreti alacağını söyledi. Bu ücretlendirme ülkemizde ne şekilde ve kaç paraya olur şuan bilmiyoruz.

“Perşembe, Horizon Forbidden West’in ve 18 Şubat 2022’de teslim etmek için çalışan muhteşem Guerrilla ekibinin bir kutlaması olacaktı. Ancak, ön sipariş başlangıcında onayladığımız tekliflerin hedefi kaçırdığı çok açık. Geçen yıl, Horizon Forbidden West dahil olmak üzere, belli oyunlarımız için ücretsiz yükseltme teklifinde bulunduk. Pandeminin derin etkisi ile Forbidden West için düşündüklerimiz ters tepti. Teklifimizin arkasında duracağız. PlayStation 4’te Horizon Forbidden West’i satın alan oyuncular PlayStation 5 sürümüne ücretsiz olarak yükseltebilecekler.” şeklinde açıklama yapıldı.

Ancak bu konuşma biraz ortalığı karıştırdı. Çünkü perşembe günü söylenenler ile son söylenen haberler birbirleri ile uyuşmuyor. Perşembe günü söylenenler şu şekilde: “Kimse hayal kırıklığına uğramamalı. Bu oyunların PS5 sürümlerini, insanlar PS5 özelliklerinden faydalansın diye yaptık. PS4 kullanıcılarının PS5 sürümlerini ücretsiz olarak alabilmeleri için bir yükseltme seçeneğimiz var. Bu seçim hakkı olan insanlarla ilgili. Durumdan gerçekten çok memnunum.”

Horizon Forbidden West için ön siparişler şu anda tüm dünyada mevcut. Ancak Sony kısa süre önce oyunun Şubat 2022‘ye ertelendiğini doğruladı. Ek olarak satın alınabilir sürümlerin detaylarına buradan bakabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.