Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 31.07.2021

Sony tarafından geliştirilen ve PS4 özel oyunu olan Horizon Zero Down, 28 Şubat 2017 tarihinde çıkmış ve gerek oynanışı gerek grafikleri ve gerekse ilginç oynanış seçenekleri ile oyuncular tarafından çokça sevilmişti. Robotik canavarları sadece ok ve yay ile öldürme fikri oyuna çok iyi eklenmiş, bunu hikaye olarak anlatış şekli de desteklemişti. Ardından Sony cesur bir adım atarak oyunlarını PC’ye çıkarma kararı almış, bu ilk oyun da Horizon Zero Down olmuştu. Oyun Ağustos 2020 tarihinde PC oyuncuları ile buluşmuştu. Oyunun devamı olacak olan Horizon Forbidden West ise 12 Haziran 2020 tarihinde sinematik bir fragman ile duyurulmuş, PS5 ve PS4’e çıkış yapacağını açıklamıştı. Aradan neredeyse 1 yıl sonra yapılan State of Play sunumunda ise oyunla ilgili 20 dakikalık oynanış videosu yayınlanmıştı. Grafiklerin muazzam gözükmesi PS4 için endişe duyulmasına sebep olmuştu. PS4’ün bu oyunla baş etmesi sıkıntılı duruyordu.

Horizon Zero Down nasıl bir oyundu ?

Oyunumuz uzak bir gelecekte, insanların artık eskisi gibi yaşamadığı, belli sebeplerden ilkçağ dönemine gerileyen bir dünyada geçiyor. Oynanış olarak kısaca temelinde ok ve yay ile atış mekanikleri olan, açık dünya aksiyon diyebiliriz. Açık dünya olması sebebiyle haritada bol bol yapılacak görev ve toplanabilecek eşya bulunduran oyunda Aloy isimli karakterimiz ile oynuyoruz. Kafasında bulunan bir cihaz ile normal insanların göremediği birçok detayı görebilen Aloy, dünyada bulunan robotik canlıların zayıf noktalarını bulup onları avlıyordu.

Horizon Zero Down PC’ye çıkan ilk PS oyunu olmuştu.

Ancak Bloomger’in dediğini göre Sony oyunu 2022’nin ilk aylarına erteledi. Sony’nin baş isimlerinden Herman Hulst, Haziran ayında yaptığı açıklama ile oyunun bu yıl tatil günlerinde çıkış yapabileceğini ama bunun çok da kesin olmadığını söylemişti.

“Mümkün olan en kısa sürede hazırlamak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.”

Herman Hulst, “Horizon Forbidden West için bu tatil sezonunu yayınlama tarihine yakın olduğunu düşünüyoruz ancak bu kesin değil ve size bunu mümkün olan en kısa sürede hazırlamak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Ancak Sony bu konu hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Açıklamanın yakın zamanda yapılmasını bekliyoruz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.