Halo 4 İnceleme

Halo 4 İnceleme

Bu adama güvenebilirsiniz.

Master Chief gene tüm insanlığı kurtarmak için çılgın bir görevde. Eğer hatırlarsanız , BMGK ileri ki şafak operasyonu devam ederken , biz Master Chief ile orada kalmıştık.

Eski ve Yeni Düşmanlar

Evet ! Covenant geri geldi ve gene hedefi şimdiye kadar yapamadığı Master Chief’i öldürmek ve dünyanın sonunu getirmek gibi görünüyor. Halo 4, yeni bir üçlemenin dahiliyetinde olmasına rağmen hala sizden önceki Halo oyunlarını oynamanızı talep ediyor. Eğer daha önce çıkmış Halo oyunlarını oynamadıysanız hikayeye bazı noktalarda yabancılaşma yaşamanız oldukça olası. Oyunun hikayesi oyun boyunca benzer gibi görünüyor. Ayrıca oyun diyalogları  yazıları ya da çizimlerine de  kötü diyemeyiz. Aslında bu bazı diyaloglar  Halo serisinin sahip olduğu en iyi diyaloglar olduğunu söylemekten de kaçınmıyorum . Fakat oyun girişinde ki SPARTAN-IV’in Master Chief hakkında bazı açıklamalar yetersiz kalmış. Oyun üreticileri Halo serisinin en son oyunu Halo 4’ü oynayan herkezin daha önceki serileri oynadığını düşünmüşler heralde.

halo-4

Aslında , BMGK Kaptan’ı Andrew Del Rio’nun davranışlarında bazı sorunlar kendini çok rahat gösteriyor.Bunu açıklaması kolay, Oyunda bazı uzak bölgedeki çatışmalarda kararlarını Andrew kendisi veriyor ama çatışmaya giderken hiçbir Recon göndermiyor.Onun için  bu tutum hiçte yabancı gelmemesiyle beraber Master Chief’e bu yapılanlar için herhangi bir açıklama sunmaması gerçektende bencillik derecesinde.Oyunda sonradan görüyoruz ki ekipte  üst düzey personel olmak için bazı kurnazlıklar ve Master Chief’in arkasından işler çevriliyor. Ancak, bu sorunlara rağmen oyun sizin ilginizi tutmak için oyun  boyunca yeterince eğlenceli ve aksiyon dolu hikayesiyle sizlere müthiş bir oyun sağlıyor  demek en doğrusu olur. Eğer son Halo kitaplarını takip ettiyseniz, Oyunun ilerlerinde bazı olaylar etrafında özellikle Prometheans daha fazla anlamı var ve orada kitap takip edenleri oyunun zevkine daha çok varacaklar.

Cortana’nın Izdırabı

Belki Halo 4 un odak  noktasının Prometheans üzerinde olması çok adil değil ama Master Chief ve Cortana arasındaki ilişkiyi çok daha ilginç olduğunu söylemek gerekir. Bu kesinlikle geçmişte baktığımızda  Halo 3 de  özellikle Halo 4 teki ilişki için bize bazı ip uçları verilmişti, ancak Halo 4 de bu izleri bulabilmeniz için ciddi anlamda oyunu dikkatlice oynamanızı tavsiye ederim.

Halo 4’ün başında  Cortana , dört yıl şefi’nin cryosleep içinde geçirmesini izledi ,Ayrıca Cortana sekiz yıldır aktif olan bazı oyun ilerledikçe anlıyacağımız ve durumun daha kötüleşeceğini anlıyor. Ama oyun yapımcıları Cortanaya yinede bi ayrıcalık yapmışlar. Küçük ipuçları örneğin  ışık , çiçek ve buna benzer şeyler ekleyerek oyunu oynarken Cortana’nın güvensizlik , korkmuş ve çaresizlik duygularını askıya almak için yapılmış en iyi ayrıntılardan bir tanesi olduğu kesin.

Halo4Impact

Yeni Püf Noktaları

Halo 4’e yeni eklenmeyen şeyler var desek hiçte doğru olmaz. Oyuna eklenen bazı ufak püf noktaları ve silahlara eklenen bazı özellikler oyunu daha eğlenceli bir hale getirdi.Halo 4’ün silahlarının yapısı savaş tarzınız için belirleyici bir faktör. Her düşmana her taktik işe yaramıyor ne yazık ki, farklı silahları farklı durumlarda kullanarak kendinize avantaj veya dezavantaj yaratabiliyorsunuz. Mesela çoğu Promethean silahının menzili yüksek ve parça tesirli olduğu için kalabalık düşman gruplarını daha rahat hallederken Covenant enerji silahları ile teke tekte daha iyi iş yapıyorsunuz. Oyunda kullanılan yeni yapay zeka şimdiye kadar göremeyeceğiniz  en iyi FPS yapay zekalarındandır. Siz ateş etmeye başlamadan hesaplayıp siper alan, savaş taktiklerinizi bir yerden sonra çözüp ona göre davranan Covenant askerleri sizi oyunun başında oldukça zorlarken, çok hızlı teleportlar atan ve dört bir yanınızdan saldıran Promethean Knight’lar bir yerden sonra size terör yaşatabilir.

Fazla söze gerek yok , Bence Halo 4 oynayabileceğiniz en iyi savaş oyunlarından bir tanesi. Oyunun multiplayer özelliğinin olmasıyla beraber Single player olarak oyamanız benden size bir tavsiye. Hemen kendinize bir Xbox Live Hesabı açarak oyuna başlayın sonra oyunu oynadıktan sonra bana hak vereceğinizi biliyorum.

halo4_site_puan

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın