Türkiye

Grand Theft Auto, sürücüsüz arabalara gerçek yollarda ilerlemeyi öğretiyor

Grand Theft Auto, sürücüsüz arabalara gerçek yollarda ilerlemeyi öğretiyor

Açık dünya oyunları, bu iş için ideal.

Oyunlar, gittikçe eğlence sektörünün dışına çıkıyor ve farklı amaçlara hizmet etmeye başlıyorlar. Bir şehir yönetme simülasyonu olan Cities: Skylines’ın, Stockholm şehrinin planlaması için kullanıldığına tanık olmuştuk. Peki, Grand Theft Auto’nun sürücüsüz arabalara gerçek yollarda ilerlemeyi öğreteceği hiç aklınıza gelir miydi?

Grand Theft Auto

Grand Theft Auto’daki araçlar, yönlerini bulmak ve hareket etmek için yapay zekadan faydalanıyorlar. Araştırmacılar, Rockstar Games veya diğer geliştiriciler tarafından yaratılmış açık dünyaları; gerçek hayatı taklit etmek için kullanıyorlar. Gerçek dünyaya bu kadar benzer bir ortamı kullanırken, aynı zamanda para ve zamandan da tasarruf etmiş oluyorlar. Grand Theft Auto gibi oyunları kullanmak, araştırmacılara lokasyonları sıfırdan yaratmaktan çok daha ucuza mal oluyor ve zaman kazandırıyor. Yapay veriler, bazen neredeyse gerçekleri kadar; bazen ise onlardan daha iyi olabiliyorlar.

Intel Laboratuvarları ve Darmstadt Üniversitesi’nden araştırmacılar; yapay zekanın arabalara, yayalara ve çevredeki diğer unsurlara göre şekillenebilmesini sağlayan bir yazılım geliştirdiler. Grand Theft Auto gibi oyunlar olmasaydı; bu unsurlar için gereken verileri toplamak ve ayrıştırmak, 1000 saatten daha fazla sürebilirdi. British Columbia Üniversitesi’nden Alireza Shafaei de, yapay ortamlar sayesinde pek çok farklı hava koşulunu ve ışıklandırmayı gözlemleyebildiklerini belirtti. Eh, oyunların bu tür amaçlar için kullanılması hepimizi mutlu ediyor.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın