Menü
https://leadergamer.com.tr/middle-earth-shadow-of-war-xbox-one-x/
Grand Theft Auto V , GTA 5 17 Haziran 2017 17:38

Grand Theft Auto V inceleme puanları düşüşte

Sebebi ise Take-Two Interactive tarafından alınan kötü kararlar.


Geçtiğimiz günlerde sizlere bir haber sunmuştuk. Bu haberimizde, Grand Theft Auto serisi için neredeyse 10 senedir mod yapımını sağlayan bir ekibin, Take-Two Interactive tarafından durdurulduğunu aktarmıştık. GTA serisi için bu güne kadar binlerce, belki de on binlerce mod sunan OpenIV, ne yazık ki artık resmi olarak görev yapmıyor. OpenIV takımı, tamamen geliştirilme sürecini durdurdu ve şu an Grand Theft Auto V için mod yapan oyuncular da, eğer OpenIV kullanıyorsa, illegal yoldan mod yapıyor demektir. Bu da, oyuncuları hukuki açıdan tehlikeye sokuyor. Tüm bunların sonucu olarak ise, GTA 5 inceleme puanları şu an Steam üzerinde oldukça düşüşte. Oyuncular, tepkilerini bu şekilde göstermeye çalışıyor.

gta 5

İnceleme puanlarının düşüşü, Take-Two Interactive ekibinin yanlış kararını gösteren tek şey değil. Şu an, neredeyse 25 bin imzaya sahip olan bir kampanya da internet aleminde dolaşıyor. Bu imza kampanyası, sizlerin de tahmin edebileceği gibi, OpenIV takımını ve programını resmi olarak geri döndürmek için yapılıyor. Take-Two Interactive, bu konuya herhangi bir şekilde cevap verecek mi, şu an bilemiyoruz fakat Take-Two Interactive ilk defa modlara karşı savaş vermiyor. Bundan daha önceki atılımlarda Take-Two Interactive, başarısız bir şekilde ayrılmıştı mahkemeden. Bu sefer ise işler çok daha farklı gitti.

GTA 5 mod araçlarından olan OpenIV, Take-Two Interactive tarafından kapatılıyor

Neredeyse 10 senedir aktif olarak çalışan OpenIV ekibi, artık verdikleri tüm servisleri geri çekiyor. Özellikle Grand Theft Auto V oyununa binlerce mod geliştirilmesine yardımcı olan OpenIV aracı, artık kullanılmaz olacak. Aracı geliştirilen ekip ise, tamamen verdikleri tüm hizmetleri çekecekler. Bu konuda en çok üzüldüğümüz olay ise, geliştirici ekip çok uzun zamandır dev gibi bir mod üzerinde çalışıyordu. Bu mod, Grand Theft Auto IV haritasını, başka bir ada olarak GTA 5 haritasına ekleyecekti. Uçakla veya botla, 4. oyunun haritasına gidebilecektik. Bu dev gibi bir mod da çöp olacak artık. Peki, kimin yüzünden? Oyunun yayıncı şirketi olan Take-Two Interactive yüzünden tabii ki.

2K Games ve Rockstar Games gibi geliştirici ekiplerin ana şirketi olan Take-Two Interactive, 5 Haziran 2017 tarihinde bu mod servisini kapatmak için harekete geçti. Bunun sebebi ise, mod servisinin, Take-Two Interactive haklarını ihlal ediyor olması idi. Bu konuda OpenIV ekibine dava açan şirket, bu davayı kazanmış sayılıyor çünkü OpenIV ekibi, geri savaşmanın değmeyeceğini düşünerek, kendileri çekildi.

OpenIV ekibi bu konuda, “Evet, yasal yollarını kullanarak, onlarla savaşabilirdik ve tekrardan mod sisteminin, hiç kimsenin hakkını ihlal etmediğini kanıtlayabilirdik ama bunun değmeyeceğini düşündük. Mahkemeye gitmek, onla uğraşmak aylar sürecektir ve hem zamanımızı, hem de paramızı götürecektir. Sonucunda ne kazanacağız? Hiçbir şey. Bu yüzden Take-Two Interactive ile anlaştık ve OpenIV dağıtımını durdurduk.” diyor.

Burası internet, tabii ki OpenIV programı indirilmeye açık olacak. Geliştirici ekip istemese bile, farklı kişiler bu programı dağıtmaya devam edecek ve oyuncular da mod yapmaya devam edecek bu program aracılığı ile. Fakat programın geliştiricileri, herkesi uyarıyor. Eğer bu programı kullanmaya devam ederseniz, yasal yollardan başınız belaya girebilir. Bu yüzden, GTA 5 için mod yapmayı seven herkesi, biz de uyarmış olalım böylece.

Tüm bunların haricinde, Sony sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, Ubisoft sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, Bethesda sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, Microsoft sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, EA Play 2017 sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza göz atabilirsiniz. Bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Kaan GEZER Editör