Google, İngiltere’de, Street View için ceza ödemeyecek!

Google, İngiltere’de, Street View için ceza ödemeyecek!

İngilizlerin suçu ne?

Google, İngiltere düzenlemelerine göre, “Street View” araçları sayesinde, ev ve iş yeri Wi-Fi ağlarından kişisel veri topladığı için cezalandırılmayacak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Bilgi Komisyonu, Google’ın £500,000 ceza alacak kadar bir şey yapmadığını savunanlara kızgın.

Dava, Google‘ın, araştırmalar sonucu Street View araçlarındaki kullanılan programlamanın ve kötü veri yönetiminin, Wi-Fi ağlarından, şifreleri, internet geçmişini ve diğer hassas verileri toplamasıyla, tekrar açıldı. Ve gene araştırmalar sonucu, İngiltere’de 2009 ve 2010’da, Google’ın internete koymak için her sokağın resmini çektiği tespit edilmişti.

Bilgi komisyonu davayı, Google’ın bu güvenlik ihlalini kazayla yaptığını garanti ettikten sonra ve tüm veriyi yok ettikten sonra, kapatmıştı.

Bilgi Komisyonunun araştırmayı tekrar açmasına öncülük eden Stephen Eckersley, “Google’a yasal bir gereklilik getirdik. Geçen sene tespit edilen, geriye kalan, toplanmış verinin de silinmesi için 35 gün veriyoruz. Ayrıca yine koyduğumuz yasal gerekliliğe göre, eğer daha fazla kayıt bulunursa, Google’ın, Bilgi Komisyonu’nu hemen bilgilendirmesi gerekiyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

google-haberAyrıca Eckersley, eğer Google’ın veri silmemesi durumunda, davanın suç yargılama konumuna geleceğinin de altını çizdi.

Bilgi Komisyonunun kararı, Amerika’daki Federal İletişim Komisyonu’nun aksine ceza kesmemek. Federal İletişim Komisyonu, Google’a, güvenlik ihlali nedeniyle, $7,000,000 ve ekstra olarak araştırmayı zorlaştırmaktan $25,000 ceza kesmişti. Eckersley, cezanın gerekli olmadığını söyledi.

Google Street View uygulaması, eğer teknoloji firmaları, ürünleriyle kişisel veriyi nasıl kullanacaklarını yanlış anlarlarsa, ne olabileceğinin bir örneği olarak görülmelidir. Bu güvenlik ihlalinin cezası, geriye kalan verinin silinmemesi halinde çok daha kötü bile olabilir.”

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Big Brother Watch firması ise, Google’ın, İngiltere’de cezalandırılmaması kararını eleştirdi.

Yönetici Nick Pickles, “İnsanlar gerçekten bu konuya hassaslıkla bakıyor, ve soruyor, düzenlemeler Amerika’da, Almanya’da, ve diğer ülkelerde aynı şekilde Google’ı cezalandırırken, neden İngiltere‘de Google‘ın cezadan kaçmasını sağlıyor. Yoksa bizim gizliliğimizi korumak daha mı değersiz? ” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Google-carGoogle, ilk olarak, bu olayda, tek bir yazılım mühendisinin yanlış hareketleri sonucu ihlal olduğunu söylemişti. Ama Amerika’daki araştırmalar sonucu, bunun aksine, Google’ın projelerinde kullanmak amacıyla, kişisel verileri Wi-Fi ağı üzerinden topladığı, göz attığı ve depoladığı” açığa çıktı.

Google Sözcüsü, “Biz, Bilgi Komisyonu ile, araştırmaları boyunca, ortak çalıştık, ve onların emirleri üzerine planımız olan verileri silme süreci şu anda işliyor. Gizlilik haklarını almak için çok uğraştık. Ama bu davada, böyle bir uğraş içinde olmadık, bu yüzden sistemimizi düzenlemelere açtık. Proje liderlerimiz bu verileri hiç istemedi, kullanmadı, bakmadı bile.”

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Kısaca, Google, “Street View” yüzünden, pek çok cezayla yüzleşti, ama İngiltere’de bu ceza daha yumuşak olacak, hatta iş birliği içinde oldukları için, emirlere uyduğu sürece, ceza bile verilmeyebilir. Bu İngilizlerin pek hoşuna gitmeyecek.

Bizi takip etmeye devam edin..

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın