Google alternatifi 10 arama motoru

Google alternatifi 10 arama motoru

Google dışında alternatifi arama motorlarına yöneldiyseniz, sizin için Google'a alternatif 10 arama motoru sıralıyoruz.

İnternet, aradığımız herhangi bir bilgiyi rahatlıkla bulabileceğimiz büyük bir deniz şeklinde olsa da; bu bilgilere ulaşabilmek için belirli araçlara ihtiyaç duyuyoruz. İnternet üzerindeki kendilerinden başka diğer internet sitelerine rahatlıkla ulaşmamızı sağlayan arama motorları, bizlere bilgiye hızlıca erişme şansı tanıyorlar. Arama motoru denildiğinde akla ilk gelen isim olan Google, bu işi neredeyse tek başına yürütecek kadar büyük bir şirket haline gelmiş durumda. Bulut hizmetlerinden reklam ağına kadar, oradan da video servisinden e-posta hizmetine kadar pek çok alanda kendine yer açan bu şirkete alternatif oluşturabilecek diğer arama motorlarından biraz bahsetmek istedik. Pek çok alana yönelen Google yerine, kendi alanlarında uzmanlaşan diğer arama motorlarını denemek istemez misiniz?

Arama motoru

Hizmet verdiği pek çok alan bulunsa da, bu alanlarda kullanıcılarının verilerini toplayan ve kendi çıkarları için kullanan Google’dan hepimiz bir an olsun vazgeçmek istemişizdir. Kendi özelleştikleri alanlarda en az Google kadar başarılı 10 arama motorunu sizlere sunuyoruz. Bu arama motorlarının özelliklerinden ve kullanmanın sizlere ne tür bir avantaj sağlayacağından tek tek bahsedeceğiz.

Bing

Neredeyse bütün günlük bilgisayar kullanıcılarının işletim sistemi olan Windows’un babası yazılım devi Microsoft, bir arama motorunu da bizlere sunuyor. Windows işletim sistemine ve Xbox konsollarına da entegre olan bu arama motoru özellikle görsel aramalarda öne çıkıyor. Google’dan çok daha güçlü bir görsel yapıya sahip olan Bing‘in bir diğer önemli özelliği ise, az önce belirttiğimiz gibi Xbox konsolları tarafından da rahatlıkla kullanılabilmesi.

Arama yaparken değişen arka planlar kendinizi çok daha rahat hissetmenizi sağlayabilirken, Microsoft’un çabalarıyla oluşturulmuş bu arama motorunun zengin internet sitesi arşivinden faydalanıyorsunuz. Microsoft’un bu arama motoruna olan desteğini asla kesmemesi, Bing’i önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek kullanıcı oranlarıyla ve sektörde kendine yer edinmiş bir biçimde görebileceğimiz anlamına geliyor.

Yahoo

Google’ın en büyük rakiplerinden birisi, belki de en büyük rakibi olan bu arama motorunun pek çok farklı hizmeti bulunuyor. Ana sayfanızda haber okuyabilmekten tutun da e-posta servisinden faydalanabilmeye kadar birbirinden etkili servislerden faydalanabiliyorsunuz. Google daha çok küçükken şirketi satın almayı reddeden Yahoo‘nun şu sıralar pek de iyi bir durumda olmadığını hepimiz biliyoruz.

Arama sonuçlarının kalitesi ve zenginliği bakımından, içerik genişliği bakımından ve hizmetler bakımından Google’a en yakın arama motoru olan Yahoo bu alandaki rekabeti sürdürmeye devam ediyor. Haberler ve bilgilerle dolu ana sayfasıyla bu özelliği seven kullanıcıları Google’ın elinden alırken, bu özelliği beğenmeyenleri ise kaybediyor; yani herhangi bir orta noktası yok. Yahoo ve Google arasındaki savaş ile ilgili görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın