Menü
https://leadergamer.com.tr/far-cry-5-resistance-edition/
God Of War , visceral games 19 Ekim 2017 10:26

God of War geliştiricileri, Visceral Games stüdyosunun kapanması hakkında yorum yaptı

Ne yazık ki günümüzde eğer hikaye veya tekli oyuncu temelli bir video oyunu geliştiriyorsanız, otomatik olarak başarısız oluyorsunuz.


EA Games çatısı altında bulunan Visceral Games, daha önce bizlere Battlefield Hardline ve Dead Space serisini sunmuştu. Hatta bu stüdyo şu an tekli oyuncu temelli bir Star Wars oyunu üzerinde de çalışıyordu. Fakat EA Games, henüz anlamadığımız bir nedenden ötürü bu stüdyoyu tamamen kapattı. Böylece Visceral Games, EA Games tarafından mezarı kazılmış olan diğer stüdyoların yanına gönderildi. Visceral Games tarafından geliştirilmekte olan Star Wars oyunu şu an tamamen el değiştirmiş olsa da, bu birçok geliştiriciyi rahatsız etti. Rahatsız olan geliştiricilerden bir tanesi de PlayStation 4 oyuncularına God of War yapan Cory Barlog idi.

God of War geliştiricileri, Visceral Games stüdyosunun kapanması hakkında yorum yaptı

Cory Barlog, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide, “Çizgisel tekli oyuncu oyunlarını seviyorum. Fakat çizgisel kelimesi artık günümüzde kötü bir şey olarak algılanıyor ve bu beni üzüyor. Tekli oyuncu oyunlarında da bir oyuncu kitlesi olabilir.” dedi. Cory Barlog isminin böyle bir açıklama yapmasının sebebi ise EA Games tarafından gelen bir açıklamaydı aslında. Çünkü EA Games, Visceral Games tarafından geliştirilen Star Wars oyununu farklı bir takıma verirken, “Star Wars oyunu yeni geliştirici takımı ile daha geniş bir oyuncu kitlesine ulaşacak, her kesimden farklı oyuncuları oyunumuzda buluşturabileceğiz.” demişti.

EA Games tarafından yapılan bu açıklama direkt olarak yeni Star Wars oyununun çizgisel bir tekli oyuncu oyunu kategorisinden çıkartmaya yetiyor. Çünkü günümüzde EA Games, Ubisoft veya Activision gibi büyük dağıtımcılar, “Games as Service” modelini tercih ediyor video oyunlarında. Bu model oyunların çevrim dışı bir içerik bulundurmasına karşı, tamamen çevrim içi olmasından yana bir model. Mesela örnek vermek gerekirse Destiny, HITMAN ve Gran Turismo SPORT gibi oyunları örnek gösterebiliriz. Tabii günümüzdeki video oyunlarına bu model yeni yeni oturuyor. Mesela örneğini verdiğimiz HITMAN ve geçen sene çıkan Final Fantasy XV, bu modeli açık açık kucaklayan ilk video oyunlarından. Destiny ve Gran Turismo SPORT ise bu modeli kanlarında bulunduran tiplerden.

Games as Service modeli ve bu modele bağlı olarak oyunculara sunulan sürekli çevrim içi olma zorunluluğu, mikro ödemeler gibi sistemler bize soracak olursanız video oyunu dünyasını öldürüyor. Sektörü kesinlikle öldürmüyor, çünkü bu modelden ciddi paralar kazanılıyor fakat oyunların dünyası kesinlikle ölüyor. Ne yazık ki bu modelden kaçmak da pek mümkün olmuyor. Mesela, “Games as Service bizi rahatsız ediyorsa, o tip oyunlardan uzak dururuz. Sevdiklerimizi oynarız.” demek istiyoruz fakat bu oldukça güç. Bağımsız oyunlar bir yana, günümüzün büyük, yüksek bütçeli, AAA oyunlarının tümü Games as Service modelini benimseyip, o şekilde piyasaya çıkıyor. Bu yüzden birçok tekli oyuncu sever veya çizgisel oyunları seven oyuncular istediklerini AAA oyunda bulamıyor.

God of War geliştiricileri, Visceral Games stüdyosunun kapanması hakkında yorum yaptı

Microsoft ve özellikle Sony, birinci parti oyunlarında kesinlikle tekli oyuncu ruhunu yaşatmaya devam ediyor. Mesela Horizon: Zero Dawn kusursuz bir tekli oyuncu oyunu idi. Piyasaya çıkmaya hazırlanan Days Gone da benzer bir duruma girecek gibi. God of War ve Detroit: Become Human oyunları ise çizgisel kategoride oyunculara kusursuz bir eğlence sunmaya hazırlanıyor gibi. Fakat sayabileceğimiz oyunlar bu kadar işte. Bir elin parmağını geçmiyor.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak olan oyunlar ve 2018 yılında çıkacak olan oyunlar yazılarımıza göz atabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde bizleri çok güzel oyunlar bekliyor. Fakat yeni oyunlardan ziyade, daha dar bir yelpazede güzel oyunlar arıyorsanız, en iyi PS4 oyunları yazımıza göz atabilirsiniz. En iyi PlayStation 4 oyunları listemiz uzun geldiyse, sizi en yeni ve PlayStation kullanıcıları tarafından muhtemelen çokça tercih edilen oyun ile tanıştıralım: FIFA 18 inceleme. Eğer futbol temelli bir oyun yerine, direkt bir WWE oyunu arıyorsanız, güreşmek istiyorsanız da WWE 2K18 güreşçi listesi, ek paketleri, rehberleri, ipuçları ve daha fazlası yazımıza göz atmayı unutmayın.

Son olarak bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Kaan GEZER Editör