God of War III: Remastered İnceleme

God of War III: Remastered İnceleme

Sony'nin "remastered" savaşı God of War ile devam ediyor.

Bundan tam 5 sene önce PlayStation 3’lerimiz için çıkışını yapan, efsanevi serinin 3. oyunu God of War III herkesin aklını yerinden oynatmıştı. Aksiyon/macera ve hack&slash oyun tarzını en iyi örneklerinden bir tanesi olarak gösterilen God of War III ardından bir de karşımıza God of War: Ascension çıkmıştı. Fakat God of War: Ascension, God of War III kadar sevilmemişti. God of War: Ascension ardından herkes PlayStation 4 için tamamen yeni bir God of War oyunu beklerken SCE Santa Monica Studio tatsız bir sürpriz yaptı ve God of War III: Remastered’ı PlayStation 4 için duyurdu. Duyurulan bu oyun ise bugün piyasaya sürüldü. Peki, PlayStation 4’te ilk God of War oyunu olacak olan God of War III: Remastered nasıl bir oyun? God of War III’ün oynanışını, senaryosunu ve mekaniklerini zaten gayet iyi biliyoruz. Gelin hep birlikte God of War III’ün yeni nesildeki farklarını inceleyelim!

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

s-90953078cf7a4ad9e3df016cad1f27ca33ad4d48

Hadi Başlayalım!

God of War: III: Remastered bizleri oldukça küçük (10MB) bir ilk gün güncellemesi ile karşılıyor. Açıkçası ben eski remastered oyunlara baktığım zaman, God of War III: Remastered’dan da büyük bir güncelleme bekliyordum fakat bu şekilde küçük bir güncellemenin gelmiş olması beni oldukça sevindirdi. Her neyse, God of War III: Remastered’ın God of War III’ten oldukça farkı var. Bu beni sevindiren en büyük nokta oldu. PlayStation 4 için çıkartılan diğer remastered oyunlara bakacak olursak, bu oyunlar sürekli olarak (grafiksel gelişmeler hariç) ekstra bir içerik ile geliyor veya oyunun eski sürümünde ücretli olan ek özellikler, oyunun PlayStation 4 sürümünde ücretsiz veriliyor. God of War III: Remastered’da da bu gelenek devam ediyor ve God of War III: Remastered karşımıza daha önce çıkan tüm ek paketler ile çıkıyor. Tabii ki ücretsiz olarak.

Tabii ki tüm bu ek paketlerin ve grafiksel gelişmelerin yanında bir de Sony’nin piyasaya soktuğu oldukça güzel bir özellik olan fotoğraf modu geliyor God of War III: Remastered’a. Oyunu istediğimiz bir an dondurup, fotoğraf moduna geçiş yapabiliyoruz. The Last of Us: Remastered, Driveclub ve inFamous: Second Son’da olduğu gibi karşımıza oldukça güzel hazırlanmış bir fotoğraf modu çıkıyor. Ne diyelim, zaten Sony’nin hazırladığı bu fotoğraf moduna laf etmek pek akıllı insan işi değil, oldukça başarılı.

Grafiklerden Bahsedelim!

God of War III, PlayStation 3 için çıktığı zaman oldukça hoş grafiklere sahipti. Tabii ki zamanla o grafikler de eskidi. God of War III: Remastered ile birlikte o eskiyen grafikler az da olsa iyileştirilmiş. God of War III: Remastered ile birlikte oyundaki ışıklandırmalar iyileştirildi ve oyundaki doku kaplamalarının çözünürlükleri yükseltildi. Tabii oyunun çözünürlüğünün de 1080p değerine çıkartıldığını da unutmamak lazım. Buraya kadar her şey oldukça güzel gözüküyor. Yani, söylerken iyi hoş da oyuna girdiğimizde o kadar büyük bir değişiklik de hissedemiyoruz. Yine de bir iyileştirme var tabii.

Tüm bu iyileştirmelerin yanında bir de oyundaki FPS değeri 60’a çıkartıldı. Bu tarz oyunlarda 60 FPS oldukça iyi oluyor, bunu kabul etmek lazım. Fakat God of War III’teki o değişik kamera açılarını ve God of War III’ün oldukça hızlı bir oynanışa olduğunu göz önünde bulundurursak, zaman zaman bu 60 FPS sizlerin başını döndürebiliyor. Ayrıca oyundaki bazı sinematik sahnelerin FPS değeri 25-30 değerleri arasında da değişiyor. Yani oyun tamamen 60 FPS değil. Genel olarak, God of War III: Remastered karşımıza 720p değerlerinden 1080p değerine yükseltilmiş olarak, dokular grafiksel olarak iyileştirilmiş olarak, dinamik ışıklandırma ve dinamik ışıklandırmalara bağlı olarak gölgelendirmeler eklenmiş olarak, kamera açıları biraz daha düzeltilmiş olarak ve AA özelliği biraz daha iyileştirilmiş olarak çıkıyor. “Remastered” başlığının hakkını veriyor God of War III: Remastered.

god-of-war-iii-remastered-screen-06-ps4-us-13mar15

Alalım mı Acaba?

God of War III: Remastered alınmalı mı peki? Eğer God of War III’ü daha önce PlayStation 3’te oynadıysanız boşuna para verip God of War III: Remastered’ı almanıza pek gerek yok. 1-2 grafiksel iyileştirme haricinde God of War III: Remastered’ı aldıracak pek bir özellik yok oyun içerisinde. Eğer hala PlayStation 3’ünüz ve God of War III’ünüz duruyorsa, açın onu oynayın daha iyi. Eğer God of War III’ü daha önce hiç oynamadıysanız ve PlayStation 4’ünüz varsa, herhangi bir problem yok bence; oyunu alabilirsiniz yeni nesil konsolunuza.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.