Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands hakkında bilmeniz gereken 8 şey

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands hakkında bilmeniz gereken 8 şey

Oyun hakkında bilmeniz gereken birçok şey, bu yazımızda.

Ubisoft ve Ubisoft Paris iş birliği ile ortaya çıkartılan Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands, bizleri Bolivya’ya götürüyor. Uyuşturucu çetelerine karşı yapılan bir direnişte bizlere yer sunan bu oyunu almak isteyebilirsiniz veya istemeyebilirsiniz. Fakat almak veya almamak arasında bir karar vermeden önce, bu oyun hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler de bulunuyor. Bizler de, bu yazımız ile sizlere Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands hakkında bilmeniz gereken 10 şeyi sunacağız. Güvenin bize, bilmeniz gereken gerçekten önemli şeyler var.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands hakkında bilmeniz gereken 8 şey

Karakter Özelleştirme

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands, gerçekten güzel bir karakter özelleştirme sistemine sahip. Oyunun en başında oluşturacağımız karakterimizin, kulaklıklarından tutun da, arkasındaki çantanın tipine kadar her şeyi özelleştirebiliyor; saçımızı, sakalımızı düzeltebiliyoruz. Tabii sakallar, sadece erkekler için. Çünkü kadın karakter seçeneğimiz de var. Oyunun karakter özelleştirme sistemi sayesinde, istersek elit bir savaşçı gibi, istersek de tam kamuflajlı bir keskin nişancı gibi görünebiliyoruz. Yalnız bu noktada söylememiz gereken bir şey var, bu özelleştirmeler hiçbir şekilde oynanışı etkilemiyor. Sadece kozmetik. Ayrıca oyunda dilediğimiz zaman kıyafetlerimizi değiştirebiliyor, oyun ilerledikçe yeni kıyafetler açabiliyoruz. Benzer türlerde oyunlara baktığımız zaman, sanıyorum ki en detaylı karakter özelleştirme sistemine sahip olan oyun, Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Silah Özelleştirme

Oyunda, karakter özelleştirme gibi, silah özelleştirme sistemi de bulunuyor. Yine oldukça detaya sahip olan bu silah özelleştirme sisteminde, açtığımız silahları dilediğimiz gibi modifiye edebiliyoruz. Mesela, silahın namlusunu, tetiğini, şarjörünü, dürbününü, ağzını, gövdesini, birçok şeyini değiştirebiliyoruz. Ayrıca eğer istersek, silahımıza kamuflaj da ekleyebiliyoruz. Kamuflaj sisteminde, eğer istersek tüm silaha aynı deseni verebiliyoruz, istersek de silahın her parçasına ayrı olarak farklı desenler verebiliyoruz. Bu noktada en sevdiğim özellik ise, silahın zamanla boyasının dökülmesi, hasar alması. Eğer dilersek silahın sürekli boyasını yenileyebiliyoruz fakat istemezek, oldukça zarar görmüş, eski görünen silahla yolumuza devam edebiliyoruz. Son olarak söyleyeyim, bu sistem oynanışa etki etmiyor.

GRW_Nvidia_GDC_Swamp_Boat_1488377623

Karakter İlerleme Sistemi

Sırada karakter ilerleme sistemi var. Karakter ilerleme sistemi aslında seviyelerden ve yeteneklerden oluşuyor. Oyun içerisinde yaptığımız her hareket, bizlere tecrübe puanı olarak geri dönerken, yetenekleri açabilmemiz için bazı ekstra şeyler yapmamız gerekiyor. Yetenek kategorisi altında tam 6 dal var: Silah, drone, eşya, fizik, takım ve isyancı birlikleri. Bu 6 farklı kategoriden de yetenek açabilmek için sadece seviye atlamanız yeterli olmuyor. Ayrıca bu yeteneklerin istediği bazı destekleri sağlamanız gerekiyor. Mesela 2000 adet sağlık desteği, bir yeteneği açmak için kullanılabilir. Bu tür destekleri de oyunun açık dünyasında bulabiliyorsunuz veya direkt destek kazandıran görevleri yapabiliyorsunuz. Bu, size oyun içerisinde çok fazla dert olmayacaktır.

Sürüş Mekanikleri

Daha önceki kapalı beta incelememizde, size sürüş mekaniklerinden bahsetmiştik. Bu mekanikler, pek başarılı değildi. Açık betada da başarılı değildi ve tam oyunda da başarılı değil ne yazık ki. Oyunu satın alırken, kesinlikle bir Grand Theft Auto deneyimi beklememeniz gerekiyor. Genelde A noktasından B noktasına gitmekte kullandığımız araçlar, ne yazık ki his olarak hiçbir şey sunmuyor. Ayrıca kontroller de hiç başarılı değil. Bu, kesinlikle oyun hakkında bilmeniz gereken önemli bir detay bizce. Sonrasında şaşırmayınız.

GRW_Nvidia_GDC_Raffinery_Attack_1488377605

Senaryo

Eğer senaryosu için Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands oynamak istiyorsanız, yine yanlış bir yerde olabilirsiniz. Tabii ki oyunun bir senaryosu var, sinematik ekranları var, senaryo görevleri var fakat bunların hepsi en basit seviyede. Dev gibi bir haritada, FPS/TPS bir Tom Clancy oyunu oynuyoruz. Gerçekten senaryo bekliyor muydunuz? Tamam, Tom Clancy’s Splinter Cell serilerinde senaryo vardı, sağlamdı da fakat artık o kadar geçmişte yaşamıyoruz. Son piyasaya sürülen Tom Clancy oyunlarına bakınız. Onlarda ne kadar senaryo varsa, bu oyunda da o kadar senaryo var. Yani sadece senaryo oynamak için yetersiz.

Görevlere Yaklaşım

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands içerisinde bol bol görev yapıyor olacaksınız. Çünkü oyunun temeli bu. Fakat bu görevlerin hepsi aynı değil. Görevlere yaklaşımlar bile aynı değil. Hava şartları ve günün saati, saldırı planlamanıza uymalı. Mesela keskin nişancılarla, sessiz bir saldırı planlıyorsanız, temi bir havada, gece yapmalısınız bu saldırıyı. Bunun sebebi ise, gece saatlerinde bazı düşmanların uyuması, öldürecek adam sayısının azalması. Tabii ki sessiz saldırıları istediğiniz zaman yapabiliyorsunuz fakat geceleri en rahatı. Eğer gümbür gümbür gitmek istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Ateş etmeyi bilmeniz gerekli bu sistem için.

GRW_Nvidia_GDC_Motorbike_Jump_1488377592

Arkadaşlarla Birlikte Oynamak

Oyun içerisindeki takımımız 4 kişiden oluşuyor. 1 kişi zaten biziz. Geri kalan 3 kişi de yapay zeka. Eğer yapay zekalar yerine gerçek oyuncular ile oynamak isterseniz, ki biz de bunu öneririz, bunu yapabilmek mümkün. Mesela yanınıza 1 arkadaşınızı aldınız diyelim, takımınız 2 kişiye dönüyor. Yani sadece gerçek oyuncular kalıyor, yapay zekalar gidiyor. Eğer bu oyunu oynayabileceğiniz bir arkadaşınız yoksa ama yine de gerçek oyuncular ile oynamak istiyorsanız, bu da mümkün. Çünkü oyunda bir eşleştirme sistemi bulunuyor. Hatta oyun, bağlantınıza göre sizlere düzenli olarak oyuncular da öneriyor. Yani bu oyunda yapay zeka ile oynamak da çok kolay, gerçek oyuncularla oynamak da çok kolay.

21 Farklı Bölge

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands, dev gibi bir oyun. Açık dünya yapısına sahip olan bu oyun, 21 bölgeden oluşuyor ve bu 21 bölgede de yapacak yüzlerce şey var. Bu bahsettiğimiz 21 bölge, aslında küçük filan da değil. Ciddi anlamda büyük. Farklı farklı iklim tiplerine, düşman birliklerine sahip olan bu 21 bölge de, her bir bölgesinde farklı deneyimler sunuyor. Yapacak şeyler bir süre sonra aynı olmaya başlayabilir, sıkabilir. Fakat bu klasik bir açık dünya oyununun kaderidir sanırım.

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands hakkında daha fazla önemli bilgiye, rehberlere, ipuçlarına ve çok daha fazlasına ulaşmak isterseniz, buraya tıklayınız. Ayrıca, eğer oyunu satın almak isterseniz, Aral üzerinden buraya tıklayarak satın almayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.