Gears of War 4 İnceleme

Gears of War 4 İnceleme

Asla yalnız savaşma!

Gears of War serisinin 5. oyunu olan Gears of War 4, sonunda PC ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirdi ve bizler de inceleme fırsatı bulabildik. Gears of War 3’ten yaklaşık 25 yıl sonrasını konu alan Gears of War 4, tam huzurlu bir evrene kapısını açacakken, kendimizi tekrar bir aksiyonun içerisinde buluyoruz. Peki, o aksiyonun içine dalıp, oyunu bizlerle birlikte incelemeye var mısınız? O zaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte Gears of War 4 inceleme yazımız!

0525c105-09c4-46b5-b3f6-1ba7c04b1a3a

Tanıdıklar geri dönüyor!

İncelememize direkt olarak senaryo modundan başlamak istiyorum. Senaryonun detaylarından bahsetmeyeceğim tabii ki. Fakat bu modda neler olduğundan biraz bahsedeceğim. Öncelikle, senaryo modunu istersek tek başımıza, istersek de arkadaşımızla oynayabiliyoruz. Arkadaşımızla oynarken, istersek internet üzerinden, istersek de eşli ekran özelliğini kullanarak oyuna girebiliyoruz. Yani, konsolunuza 2. kolu takıp, yanınızdaki arkadaşınızla eğlenerek de oynayabiliyorsunuz senaryo görevlerini. Aynı eski günlerdeki gibi!

Senaryo modu güzel bir açılış bölümü ile başlıyor ve bu bölümde dikkatimizi ilk çeken şey, eski karakterler ve yeni grafikler. Açılış bölümü boyunca farklı zaman dilimlerine gidip, kısa kısa görevler yapıyoruz. Farklı düşman tipleri ile tanışıyoruz. Fakat bir sorun var, açılış görevinde, tüm bölümde aynı şeyi yapıyoruz. Açıkçası bu benim canımı sıktı ve bir oyun kesinlikle böyle basit bir şekilde başlamamalı. Çünkü bu ilk bölümde sürekli olarak kapı koruyoruz. Bence bu kısma çok daha yaratıcı şeyler eklenebilirdi ve oyuncuların ilgisi çekilebilirdi. Gears of War serisi ile çok yakın olmayan ben, açıkçası bu bölüm bitmeden oyunu bırakırdım eğer ortada bir inceleme olmasaydı. Fakat, iyi ki bırakmamışım!

8625b1d5-a573-44a9-ac87-e63cd91a9e12

Biraz sıradan mı yoksa?

Açılış bölümü sona erdikten sonra, oyunun senaryosu gerçekten güzel bir tempoda ilerliyor. Şu an ben senaryonun neredeyse sonlarına yaklaştım, açıkçası çok da sıkılmadım. Bunu söylememin nedeni, senaryo görevleri boyunca yaptığımız şeyler genelde aynı kalıyor, sadece yer ve zaman değişiyor gibi geldi bana. Bir TPS oyunundan beklentiniz ne yönde olur bilemiyorum fakat, ben Gears of War 4’ten çok daha yaratıcı çözümler bekliyordum senaryo görevi üzerinde. Senaryoda yaptığımız şeyler bir yana, hikaye anlatımı da güzel bir şekilde işleniyor oyun içerisinde. Tabii ki kusursuz değil fakat öyle kötü filan da değil bu anlatım. Senaryoya sizi bağlayabilir bence. Sadece belli başlı noktalarda oyun ne yazık ki size gereken duyguyu veremiyor. Beni üzen tek yan bu oldu.

Oynanış ögelerinden bahsetmek gerekirse, karşımızda klasik bir Gears of War var. Siper almaya dayalı bir TPS oyunu yani. Bu oyunu, diğer siper almalı TPS oyunlarından ayrı kılan tek özelliği bence senaryosu ve bu senaryonun içerisinde bulunan karakterler. Oyun piyasasında, TPS kategorisinde çığır açabilecek veya yeni bir standart belirleyebilecek bir özellik yok oyun içerinde. Bu yönden bence çok geride kalmış bir oyun Gears of War 4. Oyun içerisine güzel ve yeni şeyler eklenmeliydi. Ha tabii bu kadar kötü bir yorum getirdik, sanmayın ki oyun bu kadar. Daha üstünden geçeceğimiz 2 farklı oyun modu bulunuyor. Hem de senaryodan bir nebze daha eğlenceli!

18faaeab-8e1b-463d-bc07-8e1eb8e77214

Daha fazla oyuncu için hazır mısınız?

Eğer Gears of War 4 senaryosunu tek başınıza veya arkadaşınız ile bitirdiyseniz, sırada çoklu oyuncu modu var. Bu mod, ilk bakışta oyun modları olarak gerçekten zengin görünüyor. Çünkü çoklu oyuncu modunda klasik takım ölüm oyunu, yakan top oyunu, tepenin kralı oyunu, silahlanma yarışı oyunu, gardiyan oyunu ve son olarak da savaş alanı oyunu bulunuyor. Şimdi, ne bunlar diyeceksiniz. Hemen açıklayalım. Öncelikle, yakan top oyununda eğer karşı takımdan birini öldürürseniz, sizin takımınızdan biri yeniden doğabiliyor. Oyun temelinde bu şekilde ilerliyor. Tepenin kralı oyununda ise klasik bölge kapma türü kullanılıyor. Harita üzerinde belirlenen bölgeleri belli bir süre boyunca elinizde tutmanız ve yeterli puanı kazanmanız gerekiyor.

Bir diğer yanda ise silahlanma oyunu var. Bu moda da birçok oyuncu alışık aslında. Düşman öldürdükçe yeni bir silaha geçiyorsunuz ve her 3 öldürmeden sonra ise takımınızın silahı değişebiliyor. Gardiyan modunda ise öncelikle karşı takımın liderini öldürmeye çalışıyorsunuz. Çünkü lider öldükten sonra takımın geri kalanı tekrar doğamıyor ve oyun üzerindeki herkes elendikten sonra da siz kazanmış oluyorsunuz. Savaş alanı oyununda ise klasik takım ölüm maçına benzer bir kural işliyor. Karşı takımın tamamını yok etmeniz gerekiyor. Tek fark ise, her oyuncunun raunt başına 1 canı olması.

723d4dfe-0fb3-4a64-b807-98563bdcaadd

Rekabete girmeye hazırlanın!

Yukarıda bahsetmiş olduğum oyun modları gerçekten çok çeşitli ve yeterli oyuncu olduğu zaman gerçekten eğlendirebiliyor. Fakat o modlar sadece klasik oyun modları idi. Bir de rekabetçi kısmımız var. Bu rekabetçi oyun modlarından ilki, eskalasyon. Bu oyun modunda ele geçirmeniz gereken 3 farklı bölge bulunuyor. Bu bölgeleri ele geçirdiğiniz zaman ise puan kazanıyorsunuz. Elinizde tuttukça da puan gelmeye devam ediyor. Aynı tepenin kralı modu gibi. Tek bir fark var, eğer 3 nokta da bir takımın eline geçerse, o takım otomatik olarak oyunu yeniyor. Rekabetçi modunun 2. ve son oyun modu ise infaz. Bu modda, karşı takımdaki herkesi infaz ile öldürmeniz gerekiyor. Ayrıca oyuncuların raunt başına 1 canı bulunuyor. Yani efendim, genel olarak çoklu oyuncu modu sizleri her şekilde eğlendirebiliyor.

Eğer karşı takımdaki gerçek oyuncular sizi çok zorluyorsa veya basit bir antrenman yapmak istiyorsanız, botlara karşı da oyun oynayabiliyorsunuz. Bu oyun modunda 4 farklı bot zorluk seçeneğini seçiyorsunuz ve çevrim içi olan diğer oyuncularla aynı takıma düşüyorsunuz. Karşınızda ise botlar oluyor. Oldukça basit yani. Eğer çoklu oyuncu modundaki bu kadar fazla heyecan sizin için yeterli değilse, bir de ödül sistemi bulunuyor. Ayrıca bu ödül sistemi Horde modunda da bulunuyor. Merak etmeyin, Horde moduna birazdan geleceğim. Her neyse, bu ödül modunda elinizde kartlar bulunuyor ve her kartın bir görevi bulunuyor. Sizin bu kartları aktifleştirip, o görevi yapmanız bekleniyor. Karşılığında ise tecrübe puanı kazanabiliyorsunuz.

Gears of War 4

Horde için hazır mısınız?

İsterseniz yavaş yavaş Horde moduna gelelim. Bu mod, Gears of War 4’ün en popüler modu sanırım. Yine çevrim içi olarak oynanabilen bu modda, dalga dalga gelen düşmanlara karşı ölmemeye çalışıyorsunuz. Fakat diğer Gears of War oyunlarına göre, Gears of War 4’de bu Horde modu oldukça farklı. Çünkü karakter sınıfları, eşya üretme gibi bazı sistemler bulunuyor. Böylece takım oyunu daha fazla öne çıkıyor. 4 farklı zorluk seviyesinde oynanabilen bu modda karakter sınıfı yetenekleri de bulunuyor. Yine kart biçiminde karşımıza çıkan bu yeteneklerin seviyesi de atlanabiliyor. Bunun için o yetenek kartından belli bir sayıda toplamış olmanız gerekiyor. Bu kısımda her karakter sınıfının ayrı yetenekleri bulunurken, az bir sayıda ortak yetenekler de bulunmuyor. Bu yüzden sınıfınızı iyi seçmeli, görevlerinizi doğru bir şekilde yerine getirmelisiniz. Son olarak, bahsetmiş olduğum ödül sistemi aynı şekilde bu mod içerisinde de bulunuyor.

Peki, sürekli kart dedik ama ne bu kartlar? İşte bu noktada oyunun mikro ödeme sistemi devreye giriyor. Artık birçok çevrim içi oyundan alışık olduğumuz kutu açma sistemi bulunuyor Gears of War 4’te. Bu kutular içerisinden karakter özelleştirme eşyaları, silah desenleri, simgeler, görevler ve yetenekler çıkabiliyor. Tabii bunların hepsinin de bir nadirlik seviyesi bulunuyor. Fakat merak etmeyin, bunlar tek parayla alınmıyor. Eğer dilerseniz bu kartları kendiniz de oluşturabiliyorsunuz bir birim ile. Bu birimi oyun içerisinde de kazanabiliyorsunuz, kartlarınızı parçalayarak da kazanabiliyorsunuz. Seçim sizin bu noktada.

Gears of War 4

Benzersiz bir karakter oluşturun!

Karakter ve silah özelleştirme noktasına değinmek gerekirse, karakterimizi 3 farklı şekilde değiştirebiliyoruz. Daha doğrusu 3 farklı mod için. İlk mod, çoklu oyuncu modunda insan tarafı; ikinci mod ise yine çoklu oyuncu modunda yaratık tarafı. Her 2 taraf için de farklı şekillerde, farklı nadirlik seviyelerinde karakter tipleri bulunuyor. 3. mod ise Horde modu için karakter değiştirme imkanı. Aynı şekilde farklı karakter tipleri de bu noktada bulunuyor. Ayrıca bu 3 mod için de oyundaki tüm silahların desenlerini ayrı ayrı değiştrebiliyorsunuz. Mesela, Horde modunda Lancer silahı için X desenini kullanıyorsunuz, çoklu oyuncu modu için aynı silah için Y desenini seçebiliyorsunuz. Fakat simgeler bu konuda sadece tek bir şekilde bulunuyor. Yani, her 3 mod için de farklı farklı simgeler seçemiyorsunuz. Zaten böyle de olması gerekiyordu.

İncelememiz yavaş yavaş biterken, isterseniz mikro ödemelerden bahsedelim. Mağazada şu anlık 4 farklı kutu bulunuyor. Bu kutulardan en pahalısı, “Elit Paketi” olarak adlandırılıyor ve içerisinde 5 farklı karakter özelleştirme kartı bulunuyor. Fakat bu paketi açtığınız taktirde efsanevi seviyede karakter özelleştirme kartı çıkma ihtimali çok yükseliyor. Bu paket tam olarak 4 bin altın. Aynı paketin ucuz hali ise bin altın ve bu paketin içerisinde 5 kart bulunuyor. Fakat bu 5 kartın da hepsi karakter özelleştirme kartı değil. Görevler ve yetenek kartları da çıkabiliyor. Tabii düşük nadirlik seviyesinde. Son 2 paket ise Horde modu ve çoklu oyuncu modu için. İçerisinde yetenekler ve görevler bulunuyor. İki paketin de ücreti 400 altın. Yani bayağı bir ucuz diğer paketlere göre.

ad4af7b8-1597-40ad-a7c7-12375bf506b0

Şahane görüntüler bunlar!

Gears of War 4 şimdiye kadar bizlerin gayet hoşuna gitti. Şimdi de yine o hoşumuza giden bazı şeylerden bahsedeceğim sizlere. Bunlardan ilki, tabii ki oyunun grafikleri. Bu grafikler, gerçekten oynanış sahnelerinde de, sinematik sahnelerde de müthiş gözüküyor. Xbox One S üzerinde bundan önce Forza Horizon 3’ü oynamıştım ve grafik olarak gerçekten bu iki oyun da bayram ettiriyor insan gözlerine. Fakat optimizasyon için aynı şeyleri söyleyemeyebilirim. Çünkü oyunu Xbox One S üzerinde oynarken, sıkça FPS düşüşleri yaşayabiliyorum oyun içerisinde. Fakat sinematik sahnelerde filan hiçbir sorun bulunmuyor.

Oyunun konsol sürümü bir yana, bir de MSI sponsorluğunda MSI GT72S 6QE Dominator Pro G isimli dizüstü bilgisayarımız ile oyunu oynamayı denedik. Oyunun kendi önerdiği grafik ayarlarında, konsol grafiklerinin biraz üstünde stabil 75 FPS almayı başardık. Sanıyorum ki optimizasyon konusunda Xbox One S birazcık geride kalmış. Fakat çok da problem değil gibi. Çünkü çok ekstrem patlamalar filan olmadığı sürece veya arka planda bir sonraki seviye yüklenmediği sürece performans düşüşleri pek olmuyor.

msi-gaming_msi_logo-horizontal-black-cmyk-987x356mm_300dpi

Gears of War 4 alınmalı mı? 

Gears of War 4, gözlerimize hitap eden, oynanışı ile herhangi bir yenilik sunmayan fakat bol oyun modları ile eğlendiren bir yapıt. Özellikle serinin diğer oyunlarını oynadıysanız, 4. oyunun zaten kaçmaması gerekiyor. Senaryosu sizi bambaşka bir yere götürüyor ve senaryo bittiğinde ise tamamen yenilenmiş bir Horde modu oyuncuları bekliyor. Horde da yetmez ise, bol seçenekli çoklu oyuncu modu var. İster eğlencenize bakın, ister rekabetçi modlarında takılıp, ciddi ciddi sıralama yükseltmeye bakın. Tek korktuğum yön, kutu açılımlarının mikro ödemeyi bir adım öne çıkartma ihtimali. Onu da önümüzdeki haftalar, belki de aylar gösterecek.

[inceleme]

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın