Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Ertuğrul Emanet, Editör Yazım tarihi: 30.01.2021

Dünyada son günlerde en çok konuşulan olayların başını çeken GameStop hisseleri; son bir haftada yaklaşık % 2000 artarak birçok rekoru alt üst etti. Siz görmeyeli bizim alanımız değişmedi, ekonomi üzerine değil hala oyunlar üzerine yazıyoruz. Fakat bu büyümeye konu olan şirket, dünyanın en önde gelen oyun mağazalarından biri olunca; buna seyirci kalmamız beklenemezdi.

GameStop hisseleri 1 haftada devasa artış gösterdi

Borsada yaklaşık 1 hafta önce hisse değeri 60 dolarlarda seyir eden GameStop’un hisseleri tam 1 haftada 320 dolar seviyelerini görmeyi başardı. Bu olayın en başına döner ve tüm dünyayı endişelendirme sebebini irdelersek; ilk hedefimiz Reddit olacaktır. Reddit üzerinde borsa senetleri üzerine tavsiye veren büyük bir yatırımcı, GameStop hisselerinin düşeceğine dair yatırım yapmış  ve bunu küçük yatırımcılarla paylaşmış. Genel olarak zaten borsa işleyişi devasa yatırımcıları takip eden küçük yatırımcılardan ibaret olsa da bu sefer olaylar aynı şekilde gelişmemiş.

Wall Street simsarlarının bu senedin düşüşüne oynadıkları büyük paraları gören küçük yatırımcılar; toplanma kararı aldılar ve az çok demeden GameStop hisselerinden almaya başladılar. Bu hareket öyle büyük bir furyaya dönüştü ki büyük paralarla oynayan iş adamları sadece 100-200 dolarlık yatırım yapan milyonlarca insan tarafından köşeye sıkıştırıldı. Bu dayanışma sonucunda GameStop hisseleri tavan seviyeleri görürken, borsaya her zaman yön vermiş olan simsarlar kaçacak delik aradı ki hala da aramaya devam ediyorlar. ABD’de gündeme oturan bu olay sonrası küçük yatırımcıların alım satım yaptığı uygulamalarda ki etkinlikleri bile kısıtlandı.

Hiçbir şekilde illegal olan bir eylem barındırmayan bu dayanışma hareketi; başta ABD’deki bankerler olmak üzere tüm ülkeleri rahatsız etti. Bu tarz bir hareket sonrası, insanların yasalara uygun bir şekilde yaptığı satın alımlarla; ülkeleri 2008 senesinde yaşanan krize benzer bir duruma sürükleyebileceği de gün yüzüne çıkmış oldu. Doğal olarak da ezilenlerin ezenlere açmış olduğu bu savaş; gücü elinde bulunduranları dehşete düşürmüş oldu. Muhtemelen bir süre sonra tekrardan normal değerlerine düşecek olan GameStop hisselerinden küçük yatırımcılar da para kazanamayacak olsa da; vermek istedikleri mesajı tüm dünyaya iletmiş oldular.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.