Game of Thrones’un 5. sezonunu özetliyoruz!

Game of Thrones’un 5. sezonunu özetliyoruz!

Yeni sezona başlamadan tüm bilgilerinizi tazelemek ister misiniz?

Merhaba sevgili LeaderGamer okurları, bu yazımızda sizlere Game of Thrones dizisinin geçmiş bölümlerini özetleyeceğiz. Herkesin heyecan ve merakla beklediği 6. sezon, sonunda Nisan ayında bizlerle buluşacak. Peki, 6. sezon gelirken dizide neler yaşandı unuttunuz mu? O zaman bu yazımız sizlere ilaç gibi gelecek. Özetimize geçmeden, aşağıdaki görselden hanedan üyelerini detaylı görebilir ve hafızanızı yenileyebilirsiniz. Keyifli okumalar. Yazı ile ilgili söylemek istedikleriniz veya olumlu/olumsuz eleştirilerinizi sitemizin yorum kısmına yapabilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

got hanedan2

Hatırlayacağınız üzere 4. sezonda Küçük Şeytan olarak bilinen Tyrion, babası Tywin’ini öldürmüştü. Yeni sezon Tywin’in cenaze töreni ile başlar ve babasını öldüren Tyrion, Kral Şehri’inden kaçar. Kaçmasına yardımcı olan kardeşi Jaime de içten içe pişmanlık duymaya başlar.

Stannis çoktan duvara gelmiştir ve yabanileri ordusuna katmak ister. Bunun için Jon Snow’a yabanilerin lideri Mance’yi ikna etmesini söyler. Eğer Mancei, Stannis’i tanır ve ona diz çökerse, Stannis onların canlarını bağışlayacaktır ancak Mance bu teklife sıcak bakmayınca yakılarak öldürülür.

mance yakılma2

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Sansa ve Littlefinger bir handa otururlarken Leydi Brienne onlar ile karşılaşır. Annesinin yakın koruması olduğunu ve yeminine sağdık kalmak için Sansa’nın da koruması olmak istediğini açıklar ancak Sansa bunu kabul etmez. Leydi Brienne buna rağmen onun peşini bırakmamaya karar verir.

Cercei kızını Dorne’a göndermiştir ancak tehdit edildiği için kardeşi Jaime’den onu getirmesini ister. Jaime’de yanına Sör Bronn’u da alarak Dorne’a gitmeye karar verir. Wall’daki Kara Kale’nin komutanu Joer Mormont yabaniler tarafında öldürülünce yeri boş kalmış ve oylama istenmiştir. Jon Snow yapılan oylama ile gece gözcülerinin lideri olur. 

Valar Morghulis!

Arya sonunda Braavos’a ulaşmıştır. Faceless (Yüzsüzler) ile buluşmak için onların tapınağına gelir ancak beklediğini bulamaz. Tapınakta Jaqen H’ghar’ı sorar ama kapılar yüzüne kapanır. Dar Deniz’i boşuna geçtiğini düşünerek oradan uzaklaşan Arya bir zaman sonra sokakta iki kişi tarafından gasp edilmeye çalışırken tapınakta karşına çıkan adam Arya’yı kurtarır. Yüzünü değiştir ve Jaqen olarak görülür. Artık Arya da bir Faceless üyesi olur.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

faceless üyesi2

Joffrey’in ölmesinden sonra taht ailenin en küçük üyesi Tommen’a kalmıştır ve aile dostluğu için Tommen, Prenses Margaery ile evlendirilir. Eski Kraliçe Cercei yeni kraliçeye pek ısınamamıştır.

Boltonlar yeni hakim oldukları Kıştepesi’ne iyice alışmışlardır. Ramsey Bolton amacı geriye kalan Bran ve Rickon kardeşleri öldürmektir ancak bu iki kardeş Hodor ile beraber Kıştepesi’nden kaçarlar.  Littlerfinger bu iki ailenin dostluğu için Sansa ile Ramsey Bolton’u evlendirmek ister. Sansa başta itiraz etse de ailesinin geleceği için her şeye katlanır.

Kralın Şehri’nde kendilerine İnanç diye bir gurup insan kendi cezalarını kendileri vermektedir. İlk işleri olarak gayri meşru ilişki yaşadığı için bir baş rahibi sokak ortasında çıplak dolaştırmışlardır. Cercei İnanç grubunu liderini desteklemek için görüşür, amacı diğer bir taht varisi olan Tyrell Hanesi Prensi Sör Loras’ı yakalatmaktır. Çünkü Sör Loras bir eş cinseldir. Bu Kral Tommen’ın hoşuna gitmez çünkü Sör Loras Kraliçe Margaery’in kardeşidir.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

yargılama

İnanç iyice güçlenmiştir ve şehirde ne kadar Yedi Tanrı’nın kurallarını çiğneyen varsa hepsi yargılanır. Sör Loras için bir duruşma düzenlenir ve yargılanır. İddaları kabul etmeyen Sör Loras’a kardeşi Kraliçe Margaery şahitlik eder. Ancak çağrılan diğer erkek tanık, Sör Loras ile birlikte olduğunu söyler. Bunu üzerine İnanç Sör Loras’ı ve yalancı şahitlik yaptığını öne sürülen kardeşini tutuklar.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.