Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 08.07.2021

Konu rekabetçi oyunlar olduğunda, oyuncuların adeta bir teknisyen gibi bilgisayar üzerindeki aldıkları değerleri konuşması size yabancı geliyor olabilir. Sıradan ve bilgisayarda aldıkları değerleri önemsemeyen oyuncular için bu değerler o kadar da önemli olmayabilir. Ancak AAA gibi yüksek bütçeli oyunlarda ve rekabetçi oyunlarda aldığınız bilgisayar değerleri oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizler için FPS yani kare hızı nedir ve PC oyunlarında neden önemlidir bundan bahsedeceğiz.

FPS (Kare hızı) nedir?

FPS’in aslında iki farklı terimin kısaltmasıdır. Birisi First Person Shooter yani birinci şahıs nişancı oyun türü, diğeri ise Frame Per Second yani saniyedeki kare hızıdır. Biz bu yazımızda saniyedeki kare hızı yani FPS konusunu konuşacağız. Güncelleme hızı olarak da bilinen saniyedeki kare hızı, yani FPS, ardışık bir dizi kare veya görüntünün bir ekran panelinde görünebildiği frekanstır. Yalnızca video oyunlarındaki bilgisayar grafikleri için değil, film ve video kameralar dahil tüm hareket yakalama sistemleri için de geçerlidir. Bu frekans genellikle saniyedeki kare sayısı yani FPS ile ölçülür ve adlandırılır. 

Örneğin, 30 FPS’de bir saniye içinde art arda 30 farklı görüntü görünecektir. FPS çok düşükse hareket pürüzlü ve sarsıntılı görünecektir. FPS’in aşırı düşük olduğu durumları bir slayt gösterisine benzetebiliriz. Ancak senkronizasyon hataları nedeniyle FPS’iniz çok yüksekse bu durum monitörünüzü aşırı yükleyip arızalanmasına neden olabilecek sorunlarla baş başa bırakabilir. Dikkatli olmanızda fayda var.

Yüksek FPS video performansını ve kalitesini nasıl etkiler?

FPS nedir konusunda biraz bilgi sahibi olduysanız bunu detaylandırmakta fayda var. Kameralarda çekilen görüntüler ister sabit ister video formatında olsun aynı prensipte çalışırlar. Kameralarda bulunan mercek belirli bir süre açılır, ışık açığa çıkar ve bir görüntü ortaya çıkar. Böylece, bir çerçeve yani kare yakalanmış olur. Hareketli resimler söz konusu olduğunda, bizim gözümüzün film olarak algılayacağı art arda alınmış kareler daha yumuşak geçişler olması için 23 ila 60 FPS arasında kaydedilir. Genellikle filmler ve diziler 23.99 yani 24 FPS ile çekilir. Flipbook animasyonları ise genellikle 12 FPS civarındadır.

Yani bir flipbook yapmak istiyorsanız saniyede 12 kare görüntülenecek şekilde ayarlamanız gerekecektir. Monitörlerden bahsedecek olursak hertz (Hz) terimini sıkça duymuşsunuzdur. 1 FPS, 1 Hz’e eşittir ve hertz, 1 saniyedeki değişen yenileme hızıdır. Monitörünüzün Hz değeri ne kadar yüksek olur ise, monitör paneliniz size maksimum Hz değeriniz kadar FPS gösterebilir demektir. Eğer 60 Hz ile 120 Hz monitör ve 24 Hz ile 60 Hz arasındaki farkı karşılaştıracak olsaydınız, 24 Hz ile 60 Hz monitörlerin arasındaki farkın bariz daha fazla olduğunu görebilirdiniz. 

Çünkü insan gözü 60 FPS ve yukarısında, düşük kare hızlarındaki fark kadar hissedilir bir fark yaşamaz. Ancak ortada tabii ki bir fark bulunacaktır ve saniye başına daha yüksek kare hızına sahip olmanın avantajlarını hissedeceksiniz. Monitörlerde bulunan bir başka değer ise milisaniyede tepki değeri yani ms değeridir. Ms değeriniz ne kadar düşük ise monitör panelinize yansıyan görüntü o kadar erken yansır. Yüksek FPS ve düşük tepki değeri rekabetçi oyunlarda büyük avantaj sağlayabilir.

Yüksek FPS neden önemlidir?

Saniyede en az 24 kare hızı (FPS) sahip olmak, ister film izliyor veya isterseniz oyun oynuyor olun, almanız gereken minimum değer olarak kabul görür. Çünkü saniyede 24 kare hızından (FPS) düşük değerler insan gözüne slayt gösterisi gibi gelir. Bariz bir donma ve yavaşlık hissedilir. Ancak bu sayıdan ne kadar yüksek FPS’lere çıkarsanız, görüntü kaliteniz ve görüntüyü izleme deneyiminiz o kadar hızlı ve pürüzsüz olacaktır.

Oyun oynamayı seven birisiyseniz, optimize edilmiş yenileme hızına ve tepki süresine sahip bir monitörde oynamanız sizin açınızdan daha iyidir. Aksi taktirde, çevrimiçi oyunlada rakibiniz sizi daha hızlı görebilir ve sizi yenebilir. Düşük kare hızı, dalgalı bir görüntü kalitesine ve fazla gecikme değerlerine sahip olabilir. Görüntünüzün saniyedeki kare sayısı ve tepkime değerleriniz ne kadar iyi olursa video oyunlarında o kadar avantajlı olursunuz.

Dünya üzerinde gerçekleşen birçok oyun turnavasında üst düzey monitörler ve üst düzet bilgisayar sistemlerinin kullanılmasının sebebi rakipleri görmede gecikme yaşanmasını istememektir. Özellikle birinci şahıs nişancı veya gerçek zamanlı bir strateji oyununda, duvar köşesinden döndüğünüzde veya bir rakip kalenize saldırdığında bu farkın önemini anlayabilirsiniz. Kısaca, fazla kareyi daha kısa sürede işleyebilmek sizlere rekabet konusunda avantaj sağlar.

İdeal FPS değeri ne olmalıdır?

İdeal FPS değeri nedir diye soracak olursanız, bunun yanıtı biraz kişisel. Oyuncular için ideal FPS değerleri bilgisayar alınırken önemsenen başka bir unsurdur. PC’de aksiyon oyunları için 60 FPS ve üzerisi tercih edilmesi daha doğru olur. Ancak yine de 30 FPS’in yukarısındaki her FPS değeri kabul edilebilirdir. İdeal FPS değeri, aksiyon oyunlarının haricinde de 60 FPS olarak kabul edilebilir. Çünkü çoğu oyunu 30 FPS yerine 60 FPS ve yukarısında oynamak, oyun zevkiniz için daha iyidir.

Eğer bir oyunda zar zor 30 FPS alıyorsanız, oyun grafiksel anlamda yoğunlaştığı sahnelerde kasma ve donma yaşayabilirsiniz. Nesnelerin çizim mesafesi ve görüntülenen nesnelerin çoğunluğu ne kadar fazlaysa ekran kartınız o kadar zorlanacaktır. Mesela Far Cry serisi gibi devasa haritası olan oyunlarda yaşadığınız kare hızı düşüşlerini görmezden gelebilirsiniz. Ve Call of Duty serisi gibi hızlı tempolü birinci şahıs nişancı oyunları için de ortalama 30 FPS veya yukarısı daha iyi olacaktır.

Ancak PES veya FIFA gibi spor oyunlarını 60 FPS’den aşağı oynamak oyun zevkinizi ciddi anlamda etkileyebilir. Kısacası ideal FPS kavramı oynamayı tercih ettiğiniz oyun türüne göre değişiklik gösterecektir. Oyunları oynarken grafik kalitesini ve FPS değerini dengelemek de önemlidir. 60 FPS sizlere inanılmaz bir akıcılık sağlarken, düşük FPS sizlere daha iyi bir grafik deneyimi sunacaktır. Bu nedenle genelde 45 FPS hedefleyerek grafik ayarlarını ve FPS değerini yapılandırmak daha doğru olabilir. Yine de seçim sizin.

FPS nasıl ölçülür?

Artık kare hızının oyunu nasıl etkilediğini anladığınıza göre mevcut sisteminizin nasıl bir performansta çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz. Hangi performansı elde ettiğinizi görmek için kare hızı hızınızı kontrol etmenin çeşitli yolları vardır. Steam’de oyun oynuyorsanız ekranın sağ alt köşesinde kare hızı hızınızı kontrol etmenize olanak tanıyan FPS sayacını ayarlardan aktif edebilirsiniz. ShadowPlay destekleyen NVIDIA ekran kartlarında oyun içi FPS sayacı etkinleştirebilir. NVIDIA ekran kartlarında FPS göstergesini açmak için aşağıdaki yolları izlemelisiniz.

NVIDIA GeForce ekran kartlarında FPS göstergesini açma

  • Alt + Z tuş kombinasyonu ile GeForce Experience Share uygulamasını açın. Dişli simgesine tıklarak “Ayarlar”a gidin.
  • FPS sayacını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için ayarların olduğu bölüm için “Overlays”a tıklayın.
  • Ekranınızdaki FPS göstergesini ekranınızın farklı köşelerinde göstermek istiyorsanız “FPS Counter” tıklayın ve yerini seçin.
  • Oyunu açtığınızda seçtiğiniz köşede FPS göstergesini göreceksiniz.

FPS değerini nasıl artırabilirsiniz?

Bilgisayarınızda aldığınız FPS değerlerini yetersiz buluyor ve bunu nasıl yükselteceğinizi merak ediyorsanız deneyebileceğiniz birkaç adım bulunuyor. Donanımınızı değiştirmeden performansınızı yükseltmek istiyorsanız deneyebileceğiniz adımlar şu şekilde:

  • Çözünürlük ayarlarınızı daha düşük seçebilirsiniz.
  • Video oynatma ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.
  • Donanımınızı overclock edebilirsiniz. Bu işlem dikkat etmeniz gereken bir işlemdir ve donanıma zarar verebilir. Dikkatli olmalısınız.
  • FPS değerlerinizi bilgisayarınız için optimum seviyeye getiren optimizasyon yazılımları kullanabilirsiniz.
  • Grafik kartınızın sürücülerini güncel tutabilirsiniz.

FPS’nizi artırmaya yönelik bu ipuçları işe yaramazsa görüntü ayarlarınıza gidip herhangi bir ayarın değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer performansınız yetersiz geliyorsa daha iyi donanımlara geçmenin zamanı gelmiş demektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.